İstanbul - Boğaz - Martı - tekne - köprü - Sputnik Türkiye
TÜRKİYE
Türkiye'de yaşanan önemli gelişmeler, son dakika haberleri ve güncel tartışmalar

ABD, Rusya ve Türkiye ile yeniden diyalog kurabilir mi?

© REUTERS / Ümit Bektaş Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan- Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin
Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan- Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin - Sputnik Türkiye
Abone olTelegram
Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov'un Ankara ziyaretinin format açısından eşsiz olduğunu belirten Rus siyaset bilimci İgor Şatrov, Lavrov ve Çavuşoğlu'nun temel konularda görüş birliği ortaya koyduklarının altını çizdi. Rus uzman, Washington'un Moskova ve Ankara'yla yeniden diyalog kurup kuramayacağını da değerlendirdi.

ABD Başkanı Donald Trump, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'la bir süre sohbet etti. - Sputnik Türkiye
ABD'nin eski Dışişleri Bakan Yardımcısı Bryza: ABD Türkiye'yi kaybetmeyi göze alamaz
Sputnik Azerbaycan'a konuşan Rusya Ulusal Modern İdeoloji Gelişimi Enstitüsü Direktör Yardımcısı İgor Şatrov, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu'nun Lavrov'u 10. Büyükelçiler Konferansı'na davet etmesinin iki ülkenin ilişkilerdeki şeffaflığını ortaya koyduğunu vurguladı.

İki bakanın temel konularda görüş birliğini diplomatların huzurunda ortaya koyduğunu anlatan Şatrov, tam mutabakat olmayan meseleleri de profesyonelce arka planda bıraktıklarını ifade etti.

Şatrov, son yaptırım dalgasının ardından ABD'nin Rusya ve Türkiye'yle yeniden diyalog kurmasının olasılığını değerlendirdi.

'ABD, NATO'NUN EN GÜÇLÜ ORDUSUNA KAPIYI KAPATMAZ'

Türkiye - İngiltere - ABD - NATO - Sputnik Türkiye
Rus uzman: ABD ile Türkiye arasındaki gerginlik ciddi, ancak kopma olmaz
Rusya'nın desteği olmadan yürütemeyeceği uzay programı gibi ABD'nin zarar göreceği alanlarda Washington'un Moskova'yla işbirliğini sürdürdüğüne dikkat çeken Şatrov, aynı durumun Türkiye ile ilişkilerde de geçerli olduğunun altını çizdi.

Rus uzman, bu görüşünü şöyle gerekçelendirdi: "Türk ordusu, NATO'nun en güçlü ordusu ve büyüklük bakımından ABD ordusundan sonra ikinci sırada. ABD, Türkiye'den olmadan yapamaz. Kriz koşullarında dahi olsa, Washington çıkarlarına zarar vermez. Diğer bir deyişle, ABD, Türkiye ile bağları koparma riskini almaz. Ancak aynı şeyi Türkiye için söyleyemem" dedi.

'RUSYA İLİŞKİLERE PRAGMATİK YAKLAŞIYOR'

Rusya'nın ABD'yle ilişkilere pragmatik yaklaştığını ve ABD'nin çıkarlara dayalı ilişkilerden vazgeçmezse Rusya'nın bu yönde adım atmayacağını düşünen Şatrov, "Kremlin, ilişkileri yeniden kurmak için çaba sarf etmeyecek, top Beyaz Saray'da. Zira savaşı başlatan taraf Rusya değil" diye ekledi.

Haber akışı
0
Tartışmaya katılmak için
giriş yapın ya da kayıt olun
loader
Sohbetler
Заголовок открываемого материала