İstanbul - Boğaz - Martı - tekne - köprü - Sputnik Türkiye
TÜRKİYE
Türkiye'de yaşanan önemli gelişmeler, son dakika haberleri ve güncel tartışmalar

Kommersant: ABD yaptırımları Moskova-Ankara-Berlin üçgenindeki yakınlaşmayı başlattı

© REUTERS / Damir SagoljVladimir Putin - Angela Merkel - Recep Tayyip Erdoğan
Vladimir Putin - Angela Merkel - Recep Tayyip Erdoğan - Sputnik Türkiye
Abone olTelegram
Kommersant gazetesi, ABD'nin Rusya ve Türkiye'ye karşı uyguladığı yaptırımların yanı sıra, AB ve Türkiye'ye karşı gümrük vergilerini arttırmasının Moskova-Ankara-Berlin üçgeninde siyasi bir yakınlaşma sürecini başlattığını yazdı.

Almanya - Türkiye - Sputnik Türkiye
Almanya: Türk ekonomisinin istikrarlı olması bizim de çıkarımıza, gelişmeleri izliyoruz
Salı günü Ankara'da, Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ve mevkidaşı Mevlüt Çavuşoğlu, Suriye, dahil bir çok konuda karşılıklı anlayış yönünde ilerleme sağlayarak, Washington'un bütün Avrupa'yı korkuttuğu politikasını eleştirdi.

Rusya'nın Türkiye Büyükelçisi Aleksey Yerhov, konuyla ilgili Kommersant'a verdiği demeçte "Bu son görüşmeler, Ankara ile Moskova arasındaki ilişkilerin üst düzey ilişkiler olduğunun bir başka teyididir" dedi.

'ALMAN-TÜRK İLİŞKİLERİNE YENİ BİR KATKI SUNACAK'

ABD'nin geçtiğimiz günlerde Türkiye'nin İçişleri ve Adalet Bakanlarına karşı uygulamaya koyduğu kişisel yaptırımlar, çelik ve alüminyuma getirilen ek vergiler Ankara'nın tepkisine neden olurken Moskova'nın da Türkiye'ye destek verdi. Öyle görünüyor ki birbirini çok iyi anlayan bu iki ortağın düetine bir üçüncü taraf da katılacak. Yakın zamana kadar Türk Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile çok sert tartışmalara giren Almanya Başbakanı Angela Merkel, 13 Ağustos'ta, Türkiye'ye destek veren açıklamalar yaptı. Erdoğan'ın Eylül ayı sonunda Berlin'e yapacağı ziyaret de yumuşamaya başlayan Alman-Türk ilişkilerine yeni bir katkı sunacaktır.

'ULUSLARARASI TOPLUM İYİYE GİTMİYOR'

Almanya Ekonomi Bakanı Peter Altmaier, - Sputnik Türkiye
EKONOMİ
Almanya'dan ABD'nin Türkiye'ye ek vergi uygulamasına eleştiri
Rusya'nın Ankara Büyükelçisi Aleksey Yerhov, "ABD'nin yaptırımlarının Rusya-Türkiye-AB üçgenindeki yakınlaşma için belirli bir katalizör haline geldiğini belirterek "Mevcut durum bu tür temasları zorunlu kılıyor. Uluslararası toplum iyiye gitmiyor. Bu sebeple daha sık biraraya gelmek gerekiyor. Uluslararası diplomasinin özü de budur" ifadelerini kullandı.

'DAHA ŞİDDETLİ BİR MUHALEFETE YOL AÇABİLİR'

Washington merkezli Amerikan Üniversitesi'nden Profesör Anton Fedyaşin de konuyla ilgili şu değerlendirmeyi yaptı:

"Rusya, Almanya, Türkiye ve Çin'in ABD politikalarına karşı ortak direnişi sonuç olarak, bu ülkelerin her birine ekonomik ve diplomatik temettü getirebilir. Ancak sonuç olarak bu kısa vadeli başarı, Kasım ayında yapılacak ara seçimler yaklaşırken, iç politik mücadelenin daha da kızışacağı ABD ile daha şiddetli bir muhalefete de yol açabilir."

Haber akışı
0
Tartışmaya katılmak için
giriş yapın ya da kayıt olun
loader
Sohbetler
Заголовок открываемого материала