İstanbul - Boğaz - Martı - tekne - köprü - Sputnik Türkiye
TÜRKİYE
Türkiye'de yaşanan önemli gelişmeler, son dakika haberleri ve güncel tartışmalar

TL'deki değer kaybı, Arjantin'e 'bulaşır' mı?

© Fotoğraf : pixabayArgentina flag
Argentina flag - Sputnik Türkiye
Abone olTelegram
Arjantin Sanayi ve Ticaret Bakanı Miguel Ponce, Türkiye ve Arjantin arasında bir dizi kesişme noktası bulunmadığını belirterek, Türkiye'deki mali krizin Arjantin ekonomisi için ciddi etki yaratabileceğini ifade etti.

Türk Lirası, TL, lira, para - Sputnik Türkiye
EKONOMİ
TL’deki değer kaybı, tarım alanındaki Rus-Türk işbirliğini nasıl etkiler?
Sputnik'e konuşan Ponce, Türkiye'deki riskin Arjantin'de olduğu gibi son günlerde ciddi oranda arttığını ve Arjantin'deki risk seviyesinin Aralık 2015'te Devlet Başkanı Mauricio Macri'nin göreve gelmesinden bu yana en yüksek noktaya ulaştığını kaydetti.

'ARJANTİN MÜDAHALELERİN ARDINDAN IMF'E BAŞVURDU'

Türkiye'deki piyasa aktörlerinin kurdaki hareketliliği yavaşlatmak için yaptığı müdahalelere dikkat çeken Ponce, "Arjantin, bu tür müdahalelere alışkın. Örneğin, Mayıs 2018'de yapılan müdahale Arjantin'in IMF'ten rezerv kredisi talep etmesine yol açtı" dedi.

'TÜRKİYE DURUM BİZDEKİ KADAR DRAMATİK DEĞİL'

Ancak Türkiye'deki durumun Arjantin'deki kadar dramatik olduğunun da altını çizen Ponce, ülkesindeki durumun özellikle IMF'le mutabık kalınan sınırlarda tutunamayan enflasyon açısından çok daha hassas olduğunu belirtti.

'ABD, ARJANTİN'E DE BASKI YAPIYOR'

Kuveyt Emiri Şeyh Sabah Ahmed Cabir el Sabah, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan - Sputnik Türkiye
Kuveyt, TL’ye destek için 1.6 milyar dolar verdiği haberini yalanladı
ABD'nin Türkiye'ye yönelik eylemlerini de yorumlayan Ponce, Arjantin'in de daha düşük seviyeli de olsa Washington'un baskısına maruz kaldığını anımsattı.

Ponce, Washington'un Buenos Aires'e yönelik baskısı hakkında şu örneği verdi: "ABD Başkanı Mike Pence'in ziyaretinden 48 saat sonra Arjantin çeliği, soya yağı ve biyo-dizeli için yeni vergiler getirildi. Pence, Macri'yle görüşmesinde Venezüella'ya askeri müdahale konusunda bölgesel görüş birliği sağlamak istediklerini ifade etti. Ancak Macri bunu geri çevirdi ve yeni vergiler getirildi."

Haber akışı
0
Tartışmaya katılmak için
giriş yapın ya da kayıt olun
loader
Sohbetler
Заголовок открываемого материала