Dünya haritası - Sputnik Türkiye
DÜNYA
Rusya, ABD, Avrupa ve Ortadoğu başta olmak üzere dünyanın dört bir yanından son dakika haberleri, analizler ve özel dosyalar.

Bahçeli: Dolar çökerse ABD'nin çöküşü de gündeme gelecektir

Abone olTelegram
ABD ile Türkiye arasında yaşanan ekonomik krizi değerlendiren MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın boykot çağrısına katıldıklarını belirterek, "ABD için deniz bitmiştir. Dolar çökerse ABD'nin çöküşü de gündeme gelecektir" ifadesini kullandı. Bahçeli, ekonomik seferberlik ilan edilmesini beklediklerini söyledi.

Gündemdeki konularla ilgili basın toplantısı düzenleyen MHP lideri Bahçeli, "ABD'nin başkanlık koltuğunda skandal ve saldırgan bir şahıs oturmuştur, küresel mütegallibe rolüne soyunmuştur. Evanjelist Siyonist komplo mutlaka bozgun yaşayacaktır. Trump'ın Twitter mesajları Türk milletine sökmeyecektir" dedi.

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli - Sputnik Türkiye
MHP döviz hesaplarını Türk Lirası'na çeviriyor
MHP'nin Hazine yardımının dışında hiçbir kişi, kurum ve kuruluşa el açmayacağını söyleyen Bahçeli, "Hazine'den neyi almışsak partimizi onunla yönetmeye çalışırız. Bu arada bazı değerlendirmeler yapılırken dövize bağlanmış olan banka mevduatlarımız da bulunmaktadır. Bankadan merak edenler ne kadar paramızın olduğunu sorabilirler ama esas merak edilenler  holdingden beslenenlerin kimler olduğu, ne kadarını döviz, euro, Türk parası aldıklarını öğrenmek isteriz. Orada Türk parası yoktur, döviz ve euro vardır, şimdi onun peşinde olmak lazımdır" diye konuştu.

'YAŞADIKLARIMIZ HER YÖNDEN İBRETLİKTİR, İNFİAL VERİCİDİR

Bahçeli'nin açıklamalarından satırbaşları şöyle:

— Ülkemizin çok hedef alındığı, düşmanlıkla eklemlenmiş, siyaset ve ekonomik oyunların vahşileştiği bir dönemden geçiyoruz. AB kaynaklı husumetle karşı karşıya olduğumuzu görüyoruz. Döviz kurlarını arkasına gizlenip ülkemize kin saçanların oyunlarına sahne oluyoruz. Yaşadıklarımız her yönden ibretliktir, infial vericidir.

'TÜRKİYE DÖVİZ ÜZERİNDEN KUNDAKLANMAK İSTENMİŞTİR'

Recep Tayyip Erdoğan - Sputnik Türkiye
Erdoğan: Ekonomik bir savaşla karşı karşıyayız, yastık altından dövizlerinizi çıkartın
​- 15 Temmuz FETÖ darbe teşebbüsünün ekonomik ayağını tamamlamak, siyasal sistemi felç etmek için harekete geçenler spekülasyon silahını çekmiştir. Türkiye döviz üzerinden kundaklanmak istenmiştir. Buna sessiz kalamayız. Ülkemizin maruz kaldığı tehditleri özet halinde değerlendirip, partimizin tutumunu paylaşacağım.

— Türkiye bir yanda ekonomik afetin içine çekilmek istenirken, diğer taraftan doğal afetlerle boğuşmaktadır. Sel ve yangın felaketleri hepimizi derinden üzmüştür. Ordu'da yaşanan su baskınları, sel felaketleri, taşkınlar yüzbinlerce vatandaşımızın zarar görmesine yol açmıştır. İnanıyorum ki afet bölgesinde yaşayan vatandaşlarımızın yaraları hızla sarılacaktır. Aşırı yağışlardan heder olan fındık üreticilerine acil desteğin verileceğinden ümit ediyorum. Geçmiş olsun dileklerimi iletiyorum.

'MÜTTEFİK OLMANIN BİR ADABI, ANLAMI VARDIR VE OLMALIDIR'

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın - Sputnik Türkiye
EKONOMİ
Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: Türk ekonomisinin bünyesi sağlamdır, bu süreçten güçlenerek çıkacağız
- Müttefik olmanın kavrayıcı bir adabı, kuşatıcı bir anlamı vardır ve olmalıdır. Buna bağlı ve sadık kalındığı müddetçe ilişkiler istikrarlı olacaktır. Hiçbir ittifak ilişkisi tek yanlı işlemeyecektir. Türkiye-ABD arasında kurulan stretejik nitelikli ittifakın mazisi eskiye dayanmaktadır. Yürütülen ittifak nice zorlukları aşarak bugünlere gelmiştir. Türkiye, politikalarını belirlerken müttefikliğe gölge düşürmemeye özen göstermiştir. Aynı siyasi tutumu ABD yönetiminden göremediğimiz de bir gerçektir.

— Türkiye ABD menşeli açık veya örtülü operasyonlara maruz kalmıştır. ABD'nin başkanlık koltuğunda skandal ve saldırgan bir şahıs oturmaktadır. Trump hiçbir değer ve ölçüyü tanımamaktadır, başına buyruktur, kabadır, kontrolsüzdür. Müttefikliği çiviye asmaktadır. ABD Başkanı ve çevreleri Türkiye'nin ekonomik sistemini düşürmeye odaklanmıştır. Trump müttefiklik hukukunu yok saymıştır.

'YAŞANANLAR UTANÇ VERİCİDİR, AYIP VE AHLAKSIZLIKTIR'

Donald Trump Beyaz Saray'daki F-35 tanıtımında Lockheed Martin CEO'su Marillyn Hewson'la - Sputnik Türkiye
ABD'deki Yunan lobisi: Trump'ın Türkiye'ye F-35 ambargosundan mutluyuz
- Yaşananlar utanç vericidir, ayıp ve ahlaksızlıktır. Türkiye olağandışı bir saldırı altındadır. Türk ekonomisinin zaafları varsa da bunlar dövizdeki tırmanışın nedeni değildir. Trump tehlikeli bir alçalmanın tarafı haline gelmiştir. Yaptırım tehditleri, sorunlu beyanatlar kaosa dönüşmüştür. Bu durum kabul edilemez bir ilkelliktir.

— Döviz fiyatlarındaki spekülatif ataklarla Türkiye'yi sindireceğini, pes ettireceğini sanan evanjelist komplo bozguna uğrayacaktır. 81 milyon Türk vatandaşı korkusuzca durmaktadır. Trump'ın Türkiye aleyhine servis ettiği Twitter mesajları Türk milletine sökmeyecektir.

'PENSİLVANYA'DAKİ HAİN İADE EDİLİRSE, PAPAZIN TESLİMİ GÜNDEME GELEBİLİR'

Donald Trump - Sputnik Türkiye
Trump: Rahip Brunson uzun zamandır gözaltında tutulduğu için Türkiye'ye geniş çaplı yaptırımlar uygulayacağız
- ABD yönetimi büyük bir yanlış ve yozlaşmanın ortasındadır. Hata üstüne hata yapmaktadır. Trump, bir papazın peşine düşmüştür. Papaz ki şaibelidir. FETÖ ve PKK ile bağlantıları ortaya çıkmış ve suçludur. ABD yönetimis papaz uğruna Türkiye ile köprüleri atacak bir duruma gelmiştir. Bu papaz niye bu kadar mühimdir? Nedir gizlenen? Hangi kirli ilişkilerdir üzeri bastırılan?

— ABD'yi bir papaz için gemileri yakmaya götüren asıl sebepleri milletimiz Amerikan halkı ne zaman öğrenecektir? Pensilvanya'daki hain ülkemize iade edilirse papazın teslimi de gündeme gelebilecektir. Trump dünya ekonomisinin yüzde 60'ını oluşturan 30'a yakın ülkeyle karşılıklı olarak mevzilenmiştir. Bu gidişle ABD okyanusun karşı kıyısındaki düşman kampı olarak sivrilecektir.

'BİZ 'KUR'LA KURULMADIK, DÖVİZLE DEVRİLMEYİZ'

Berat Albayrak - Sputnik Türkiye
EKONOMİ
Albayrak: Dolar güvenilirliğini yitirmiştir, TL'nin daha da güçleneceğini göreceğiz
- ABD'nin Türkiye hazımsızlığı ileri boyuttadır. İstiyorlar ki ağızlarına bakalım karşılarında el pençe divan duralım. ABD Türk milletini ya tanımıyor ya da tanımak istemiyor. Değil Trump değil döviz dünya üzerimize geldi milli ve manevi haklarımızdan bir adım geri adım atan onlar gibi namerttir.

— Biz kurla kurulmadık dövizle devrilmeyiz. Vatanın telafisi yoktur. Başka Türkiye de yoktur. Türk milleti bu oyunu da bozmaya muktedirdir. 15 Temmuz'da tepemizden atılan bombalarla pimi çekilen döviz bombası aynı cani merkezlerde imal edilmiştir. Oyun büyüktür.

'BİZ SERMAYENİN ÇIKARINA MI BAKACAĞIZ MİLLETİN ÇIKARINA MI?'

Türkiye ve ABD bayrakları - Sputnik Türkiye
EKONOMİ
ABD menşeli bazı ürünlerde vergi oranı yüzde 100 artırıldı
- Geçen hafta açıklanan yeni ekonomik yaklaşım isabetlidir yerindedir. Kalkınmanın ancak dış yardımla mümkün olacağı inancı meşruiyetten çok önce yaygınlaşmış bir fikirdi. Biz sermayenin çıkarına mı bakacağız milletin çıkarına mı? Döviz çıktıkça ağızlarının suyu akan satılmışlar bellidir ve bunların niyetleri yüzeye vurmuştur. Gün birlik olma günüdür. Hükümetin sivil toplum kuruluşlarının aziz milletimizin dövizdeki spekülatif ataklara tepkileri takdire şayandır.

— ABD'li elektronik ürünlere boykot kararlarını ek mali yükümlülükleri desteklediğimizi ilan ediyorum. Türkiye bir ekonomik kriz içinde değildir. Ortada bir kriz yoktur sadece saldırı vardır düşmanlık had safhadadır. Şu günlerde Türk Lirası'na çok yoğun operasyon mevcuttur.

'EKONOMİK SEFERBERLİK İLAN EDİLMELİ'

Meral Akşener - Sputnik Türkiye
Akşener, ekonomik savaşa karşı Meclis'i 'Milli Ekonomi' gündemiyle toplantıya çağırdı
- Döviz cinsinden kira köprü geçiş ücretlerinin yeniden yapılandırılmasını, üreten ekonomi modelinin çok acil hayata geçirilmesini ekonomik seferberlik ilan edilmesini, küresel ittifak ve ilişki ağlarının yeni baştan değerlendirilmesini bekliyor tavsiye ve temenni ediyoruz.

— İki bakanımızla ilgili ABD yaptırımı da klasik psikolojik harp yöntemidir. ABD için deniz bitmiştir, dolar çökerse ABD'nin çöküşü bile gündeme gelebilecektir.

'15 GELİP 15 GİDENDEN HABERLERİ YOKMUŞ GİBİ DAVRANIYORLAR'

Hayati Arkaz MHP'ye katıldı - Sputnik Türkiye
MHP'ye geçen Arkaz'ın üye belgesini Bahçeli imzaladı
(İyi Partili Hayati Arkaz'ın MHP'ye geçmesi) 15 gelip 15 gidenden haberleri yokmuş gibi davranıyorlar. Biraz ayıp ediyorlar.

(MHP'nin döviz mevduatlarını TL'ye çevirmesi) MHP, Hazine yardımının dışında hiçbir kişi, kurum ve kuruluşa el açmaz. Hazine'den ne almışsak, partimizi onunla yönetmeye çalışırız. Bu arada bazı değerlendirmeler yapılırken dövize bağlanmış olan mevduatlarımız bulunmaktadır. Merak edenler ne kadar paramızın olduğunu bankadan sorabilirler.

Haber akışı
0
Tartışmaya katılmak için
giriş yapın ya da kayıt olun
loader
Sohbetler
Заголовок открываемого материала