Para - hesap makinesi  - Sputnik Türkiye
EKONOMİ
Türkiye ve dünyadan ekonomi alanındaki güncel gelişmeler, para piyasalarındaki son durum. Kredi kuruluşları değerlendirmesi ve diğer tüm gelişmeler.

TBB: Nakdi krediler yüzde 23 arttı

© AFP 2022 / OZAN KÖSELira
Lira - Sputnik Türkiye
Abone olTelegram
TBB, bankaların kullandırdığı nakdi kredilerin haziran ayında yıllık bazda yüzde 23 arttığını açıkladı.

Türkiye Bankalar Birliği (TBB) Risk Merkezi üyesi kuruluşlar tarafından kullandırılan nakdi krediler Haziran 2018 itibarıyla bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 23 artarak 2.506 milyar TL oldu.

Şekib Avdagiç - Sputnik Türkiye
EKONOMİ
İTO Başkanı Avdagiç: Atılan olumlu adımların ek tedbirlerle desteklenmesini bekliyoruz
TBB'den yapılan açıklamaya göre, nakdi kredilerin 2.382 milyar TL'si bankalar, 55 milyar TL'si finansal kiralama şirketleri, 36 milyar TL'si finansman şirketleri ve 33 milyar TL'si faktoring şirketleri tarafından kullandırıldı.

Açıklamada şöyle denildi:

"Tasfiye olunacak alacaklar Haziran 2018 itibarıyla 80,2 milyar TL oldu. Tasfiye olunacak alacakların 74 milyar TL'si bankalara 3.2 milyar TL'si finansal kiralama şirketlerine, 1,8 milyar TL'si faktoring şirketlerine ve 1,3 milyar TL'si de finansman şirketlerine aittir.

Sanayi - Sputnik Türkiye
EKONOMİ
DEİK: Reel sektör için de adım atılmalı
TİCARİ KREDİLER 1.9 TRİLYON TL OLDU

Tüzel ve gerçek kişi ticari müşterilere kullandırılan ticari krediler 2018 Haziran ayı itibarı ile bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 26 artarak 1.943 milyar TL oldu.

İmalat sanayi yüzde 26 ile ticari krediler içinde en yüksek paya sahip olan sektör olurken, bu sektörü toptan ve perakende ticaret (yüzde 18) ve inşaat sektörü (yüzde 12) takip etti.

Enerji sektörü bir yıl içerisinde yüzde 33 ile en hızlı büyüyen sektör oldu. Ticari krediler içinde en yüksek paya sahip olan imalat sanayisine sağlanan krediler ise son bir yıl içerisinde yüzde 26 arttı.

İstanbul Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (İSTESOB) Başkanı Faik Yılmaz - Sputnik Türkiye
EKONOMİ
İSTESOB: Suç olan stokçuluğun başladığına dair tespitlerimiz var
Haziran 2018 itibari ile tasfiye olunacak alacak oranı en yüksek olan sektör yüzde 4.4 ile toptan ve perakende ticaret sektörü oldu.

Bu sektörü yüzde 4.2 ile turizm sektörü takip etti.

BİREYSEL KREDİLER 563 MİLYAR TL OLDU

Dolar - Sputnik Türkiye
EKONOMİ
TÜSİAD ve TOBB görüş birliğine vardı, atılması gereken 5 adım sıralandı
Bankalar ve banka dışı finansal kuruluşlar tarafından gerçek kişilere kullandırılan bireysel krediler Haziran 2018 itibarıyla bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 15 oranında artarak 563 milyar TL oldu.

Bireysel kredilerin yüzde 37'sini konut kredileri, yüzde 17'sini kredi kartları, yüzde 7'sini taşıt kredileri ve yüzde 39'unu ihtiyaç kredileri oldu.

Bireysel kredilerde tahsili gecikmiş alacak oranı bir önceki yılın aynı ayına göre 0.9 puan azalarak yüzde 3.2 seviyesinde gerçekleşti."

Haber akışı
0
Tartışmaya katılmak için
giriş yapın ya da kayıt olun
loader
Sohbetler
Заголовок открываемого материала