Dünya haritası - Sputnik Türkiye
DÜNYA
Rusya, ABD, Avrupa ve Ortadoğu başta olmak üzere dünyanın dört bir yanından son dakika haberleri, analizler ve özel dosyalar.

Katar, ABD'nin ekonomik yaptırımlarına karşı sessiz kalmayı mı tercih etti?

© FlickrKatar - bayrak
Katar - bayrak - Sputnik Türkiye
Abone olTelegram
Katar'ın ABD'nin ekonomik yaptırımlarına karşı Türkiye'ye beklenen desteği vermediği iddialarını değerlendiren AK Partili Yasin Aktay, Katar'ın yürütmeye çalıştığı bir denge politikası olduğunu, ancak bunun ABD'nin şimdiki siyasetini benimsiyor olduğu anlamına gelmediğini söyledi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Katar Emiri Şeyh Temim bin Hamed El Sani - Sputnik Türkiye
Erdoğan, Katar Emiri ile görüştü
ABD'nin Türkiye'ye yönelik yaptırım kararları, Türkiye'de döviz kurların artışına neden oldu. Türkiye hükümeti buna karşı çeşitli önlemler alırken, bazı ülkelerden de Türkiye'ye destek geldi. Ancak, Türkiye'nin Katar'dan beklediği desteği göremediği öne sürüldü. Bu arada dün akşam Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Katar Emiri Şeyh Temim bin Hamed Al Sani ile telefonda görüştü. Cumhurbaşkanlığı kaynakları görüşmede, ikili ilişkilere, bölgesel konulara değinildiğini, Türkiye-Katar ilişkilerini her alanda daha da güçlendirme kararlılığı teyit edildiğini ifade ettiler. Kaynaklar, Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Katar Emiri Şeyh Temim'in yakın temasta olma konusunda mutabık kaldıklarını da belirttiler. 

'KATAR'IN BİR DENGE POLİTİKASI VAR AMA…'

Katar ile ilgili tartışmaları Sputnik'e değerlendiren AK Parti Genel Başkan Danışmanı Prof. Dr. Yasin Aktay, Katar'ın Türkiye'yi desteklemediği iddialarını çok doğru bulmadığını söyledi. Bu yöndeki değerlendirmeleri ‘abartı' olarak niteleyen Aktay, "Katar bir yandan kendi problemleriyle boğuşmakta, yani dörtlü ülke tarafından kuşatılmış durumda ve belli bir boykota maruz kalmaktadır. Bir buçuk senedir gibi bir süredir Katar bu meselelerle boğuşmaktadır. Bu esnada aldığı en büyük desteğin Türkiye olduğu da çok açıktır" dedi. Aktay, şöyle devam etti:

"Ama bu esnada Katar'ın yürütmeye çalıştığı bir denge politikası da var. Bu denge politikası içerisinde ABD'yi de yanına almaya çalışmaktadır. Ancak bu ABD'nin şimdiki siyasetini benimsiyor olduğu anlamına gelmiyor. ABD'nin şimdiki siyasetini benimsiyor olduğuna dair en ufak bir işareti veya hareketi olmadığı gibi sayın Cumhurbaşkanımız ile sayın Katar Emiri arasında yapılan görüşmelerde, Katar Emiri'nin her halükarda Türkiye'nin yanında olduğuna dair beyanları çok açık. Bu açıdan bakıldığı zaman Katar halkının şu anda Türkiye ile gösterdiği dayanışma zaten büyük ölçüde Katar hükümetinin tutumunu da gösteriyor."

'KATARLILARIN ORTAYA KOYDUKLARI TAVRI ÇOK DASTANE BULUYORUM'

Katar medyasının da Türkiye'nin haklılığı ve Türkiye'nin bu süreç içerisinde çok güçlü bir şekilde çıkacağına ilişkin yayınlar yaptığını vurgulayan AK Partili Aktay, sözlerini şöyle sürdürdü:

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan- Katar Emiri Şeyh Temim bin Hamad El Sani - Sputnik Türkiye
Takvim Gazetesi: Katar Türkiye'ye yapılan ekonomik saldırılara karşı sessiz kalmayı tercih etti
"Al Jazeera, ki Katar'ın resmi yayın organı sayılır, son derece Türkiye yanlısı bir tutum takınıyor. Türkiye'deki turizme yönelik bir kampanya başlatılmıştı, sezonun başındaydı bu kampanya, bu kampanyaya karşı en büyük desteği Al Jazeera ve diğer akraba Arap yayın kuruluşları yaptılar. Belki de bu sayede şu anda sadece Katar ve Kuveyt'ten değil bu propaganda sayesinde Arabistan, Birleşik Arap Emirlikleri'nden bile Türk tarihinin görmemiş olduğu bir turist akını Türkiye'de şu anda yaşanıyor. Şu an en büyük turist akını da Avrupa'dan değil Körfez ülkelerinden geliyor. Burada Katar'ın olsun, Kuveyt'in olsun çok açık bir desteğinin olduğunu söylemek gerekiyor"

"Tabi bu ülkelerden çok daha radikal bir tutum öbür tarafı da karşısına alacak şekilde bir radikal tutum almalarını beklemek hem gerçekçi değil hem haklı değil" diyen AK Partili Yasin Aktay, Katarlıların Türkiye karşısında ortaya koydukları tavrı çok dostane bulduğunu, kriz esnasında Türkiye ile bir dayanışma göstergesi olarak görmenin de mümkün olduğunu söyledi.

Haber akışı
0
Tartışmaya katılmak için
giriş yapın ya da kayıt olun
loader
Sohbetler
Заголовок открываемого материала