Dünya haritası - Sputnik Türkiye
DÜNYA
Rusya, ABD, Avrupa ve Ortadoğu başta olmak üzere dünyanın dört bir yanından son dakika haberleri, analizler ve özel dosyalar.

Tunus Cumhurbaşkanı: Mirasta kadın erkek eşitliği tasarısını meclise sunacağım

© AFP 2022 / FETHI BELAIDTunus'ta mirasta kadın erkek eşitliği tasarısını İslamcı kadınlar da protesto etti.
Tunus'ta mirasta kadın erkek eşitliği tasarısını İslamcı kadınlar da protesto etti. - Sputnik Türkiye
Abone olTelegram
İslamcı kesimlerin protestolarına rağmen mirasta kadın erkek eşitliği tasarısını meclise sunacağını duyuran Cumhurbaşkanı El Baci Kaid es Sibsi, yasalaşmasına İslamcı parti en Nahda'nın desteğini istedi.

Tunus Milli Kadın Bayramı kutlamaları kapsamında konuşma yapan Cumhurbaşkanı El Baci Kaid es Sibsi, Bireysel Özgürlükler ve Eşitlik Komitesi'nin yayımladığı rapora kulak verdiğini ve 'mirasta kadın-erkek arasında eşitlik' yasası çıkarmak istediğini' duyurdu.

'İSTEYEN ANAYASAYA İSTEYEN ŞERİATA GÖRE MİRAS PAYLAŞTIRABİLİR'

Tunus'un bir sivil yurttaş devleti olduğunu, dini referans aldığını sananların yanıldığını dile getiren Cumhurbaşkanı, anayasanın 'tüm Tunusluların eşit olduğu' ifadesi üzerinden bu değişikliğin yapılması gerektiğini belirtti. 

Ancak laik çizgideki Sibsi, 'isteyenlerin anayasaya uygun şekilde isteyenlerin de İslami esaslara göre miras paylaştırabileceğini' söyleyerek erkeklerin kadınlar üzerinde baskı uygulamasına alan açtı.

Toplumun farklı kesimlerini birleştirmenin kendisinin görevi olduğunu, mecliste tasarı üzerinde uzlaşı sağlanmasını umduğunu kaydeden Sibsi, mecliste birinci parti konumundaki İslamcı en Nahda'ya tasarıya destek olma çağrısı yaptı.

Tunus - Sputnik Türkiye
Tunus'ta 'mirasta eşitlik ve eşcinselliğin suç olmaktan çıkarılması' karşıtı protesto
'İTİRAZ ETMEK EN NAHDA'NIN HAKKI'

Nahda Hareketi ile kurdukları ittifakın tüm eleştirilere rağmen Tunus'a göreceli istikrar sağladığını savunan Cumhurbaşkanı, Bireysel Özgürlükler ve Eşitlik Komitesi'nin mirasta eşitliği öngören çalışmalarına yönelik en Nahda'nın eleştiri ve övgülerini içeren bir rapor gönderdiğini ve bunu olumlu bulduğunu söyleyerek şöyle devam etti:

"En Nahda'nın (mirasta eşitlik teklifine) itiraz etmek hakkıdır. Çünkü İslami hukukun söylediğindan yana en Nahda'nın tavır aldığı aşikar. Ancak en Nahda'nın aynı zamanda, sivilleşmeye katkı yapan yönü de takdire şayan."

233 SAYFALIK RAPOR

Sibsi, Ağustos 2017'de Bireysel Özgürlükler ve Eşitlik Komitesi'ni kadın-erkek eşitliğiyle ilgili yasal düzenlemeler üzerinde çalışmakla görevlendirmişti. Komite haziran ayında Sibsi'ye 2 bölümden oluşan 233 sayfalık bir rapor sunmuştu.

'EŞCİNSELLİK SUÇ OLAMAZ, İDAM CEZASI KALDIRILMALI'

Raşid Gannuşi - Sputnik Türkiye
‘Laiklik açıklaması yapan Nahda, Mısır’daki İhvan’la arasına mesafe koyuyor’
Raporun bireysel hak ve özgürlüklere ayrılan birinci bölümünde yer alan en bariz teklifler arasında eşcinselliğin suç olmaktan çıkarılması ve idam cezasının kaldırılması yer alıyor.

'MİRASTA KADIN-ERKEK EŞİTLİĞİ VE ÇOCUKLAR ARASINDA EŞİTLİK'

İkinci bölümde ise kadın-erkek arasında mirasta eşitlik ve çocuklar arasında evlilikdışı ilişkilerden doğanlar dahil eşitlik meselesi ele alınıyor.

Raporun öngördüğü yasal değişiklikler, Tunus kamuoyunda yoğun biçimde tartışılmış, rapora destek verenler ve karşı çıkanlar gösteriler düzenlemişti.

Haber akışı
0
Tartışmaya katılmak için
giriş yapın ya da kayıt olun
loader
Sohbetler
Заголовок открываемого материала