Dünya haritası - Sputnik Türkiye
DÜNYA
Rusya, ABD, Avrupa ve Ortadoğu başta olmak üzere dünyanın dört bir yanından son dakika haberleri, analizler ve özel dosyalar.

Hamaney: ABD ile ne savaşacağız ne de müzakere yapacağız

© AA / Dini Lider Basın Ofisiİran'ın Dini Lideri Ayetullah Ali Hamaney
İran'ın Dini Lideri Ayetullah Ali Hamaney - Sputnik Türkiye
Abone olTelegram
İran'ın dini lideri Ayetullah Ali Hamaney ülkesinin ABD ile 'ne savaşacağını ne de müzakere yapacağını' söyledi. Hamaney ülkenin yaşadığı ekonomik sorunların da ABD'nin baskısından çok hükümetin yönetim hatalarından kaynaklandığını savundu.

İran'ın kısa menzilli balistik füzesi 'Fateh' - Sputnik Türkiye
İran yeni nesil 'Fateh Mobin' kısa menzilli balistik füzesini tanıttı
İran'ın dini lideri Ayetullah Ali Hamaney ülkenin yaşadığı ekonomik sorunların sadece ABD baskısı sonucu olmadığını, hükümetin yanlış uygulamalarından da kaynakladığını söyledi.

HAMANEY: İHANET DİYEMEM AMA HÜKÜMETİN BÜYÜK HATASI VAR

Twitter hesabından açıklama yapan Hamaney "Ekonomi uzmanları ve birçok yetkili bu konunun nedeninin dışarıdan değil içeriden kaynaklı olduğuna inanıyor. Yaptırımların etkisi oldu ancak ana faktör bizim bunları nasıl ele aldığımız" ifadelerini kullandı.

​İran devlet televizyonunun aktardığına göre Hamaney ayrıca "Yaptırımlardan daha fazla hükümetin ekonomideki kötü yönetimi sıradan İranlılar üzerinde baskı yaratıyor. Buna ihanet diyemem ama bu, yönetimin büyük bir hatası" dedi.

İran Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif - Sputnik Türkiye
İran Dışişleri Bakanı Zarif: Artık kimse ABD'ye güvenmiyor
​Nisandan beri değeri neredeyse yarı yarıya azalan İran para birimi riyalin durumundan bahseden Hamaney "Eğer bizim performansımız daha iyi, daha dikkatli, daha güncel ve daha etkili olursa yaptırımların o kadar da etkisi olmaz ve buna direnilebilir" ifadelerine yer verdi.

'NE SAVAŞ OLACAK NE DE ABD İLE MÜZAKERE YAPACAĞIZ'

Hamaney ayrıca Twitter hesabından yaptığı açıklamada "Son zamanlarda ABD'li yetkililer bizim hakkımızda pervasızca konuşuyor. Yaptırlara ek olarak savaştan ve müzakerelerden bahsediyorlar. Bu konuda halka birkaç kelime etmeme izin verin: Ne savaş olacak ne de ABD ile müzakare yapacağız" dedi.

İran'ın dini lideri ayrıca "ABD'liler İran ile savaş ihtimalini abartıyor" da dedi.

​'ABD İLE GÖRÜŞÜLMESİNİ YASAKLIYORUM'

ABD - İran - Sputnik Türkiye
ABD, İran'a yönelik yaptırımlarını resmen uygulamaya başladı
Reuters'in İran devlet televizyonundan aktardığına göre Hamaney ayrıca ABD ile 'doğrudan müzakere yapılmasını yasakladı'.

Hamaney "ABD ile herhangi bir görüşmeyi yasaklıyorum. ABD müzakerelerdeki sözlerine asla bağlı kalmıyor. Sadece boş sözler veriyor " dedi.

'YOZLAŞMIŞ YETKİLİLER SERT ŞEKİLDE CEZALANDIRILMALI'

İran devlet televizyonunun aktardığına göre Hamaney ayıca "Riyalin düşüşü ve altındaki fiyat artışı önemli ekonomik sorunlar. Yozlaşmış yetkililer sert şekilde cezalandırılmalı" ifadelerini kullandı.

Ülkede son haftalarda hayat pahalılığı ve işsizlik nedeniyle hükümet karşıtı eylemler ve grevler yaşanıyordu. Nükleer anlaşmadan imzasını çeken ABD'nin bu ülkeye yönelik ekonomik yaptırımlarına geri dönmesi de halihazırda zor zamanlar geçiren İran'ın üzerindeki baskıları artırmıştı.

Haber akışı
0
Tartışmaya katılmak için
giriş yapın ya da kayıt olun
loader
Sohbetler
Заголовок открываемого материала