İstanbul - Boğaz - Martı - tekne - köprü - Sputnik Türkiye
TÜRKİYE
Türkiye'de yaşanan önemli gelişmeler, son dakika haberleri ve güncel tartışmalar

Prof. Emre Alkin: Dolar 4.5 liraya kadar ekonomik öncelikler nedeniyle yükseldi, sonrası tamamen diplomatik

13082018 - BideBunuDinle
Abone olTelegram
RS FM'de yayınlanan Yavuz Oğhan'dan Bidebunudinle programına konuk olan Prof. Emre Alkin, dolardaki yükselişe ilişkin "4.5 liraya kadar seçtiğimiz ekonomik öncelikler yüzünden bu hale geldi ama 4.5 liradan sonrası tamamen diplomatik oldu" görüşünü savundu.

dolar, tl - Sputnik Türkiye
EKONOMİ
Merkez Bankası'nın hamlelerinin dövize etkisi sınırlı oldu, dolar yeniden yükselişte
Amerika Birleşik Devletleri (ABD) ile yaşanan 'Pastör Brunson' krizinin ardından dövizdeki yükseliş, uzmanlara göre Türkiye Cumhuriyeti'nin en ağır ekonomik krizine kapıları açtı. Dolardaki yükselişin 'Pastör Brunson' krizinden hemen sonrasında olması, iktidar çevrelerinde Türkiye'ye ekonomik bir saldırı olarak görülüyor. Kimilerine göre ise ABD'yle yaşanan kriz, zaten zayıf olan ekonomik yapının çöküşüne bahane olarak gösteriliyor.

RS FM'de yayınlanan Yavuz Oğhan'dan Bidebunudinle programına konuk olan Altınbaş Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Emre Alkin, dövizdeki önlenemeyen yükselişi ve ekonominin seyrini değerlendirdi.

'TÜRKİYE 15 TEMMUZ'DAN SONRA SIÇRAMA YAPMAK ZORUNDAYDI'

"Bunların olacağını bekliyordum ama bu kadar çabuk olacağını beklemiyordum" diyerek sözlerine başlayan Alkin, "Türkiye 15 Temmuz'dan sonra bir sıçrama yapmak zorundaydı. Bu sıçramayı da inşaat projeleriyle yaptı ve büyümeyi yüksek tuttu. Tasarruflar yetmediği için de yabancı kaynak kullandı. Her yabancı kaynak kullanan ülke gibi bizim de yumuşak karnımız döviz kuru oldu. Büyüme kampanyasında da imalat sanayi ve döviz kazandırıcı faaliyetler yerine inşaat projeleri ve hizmet sektöründe büyüme seçildi" dedi.

'EKONOMİK ÖNCELİKLER YÜZÜNDEN…'

Doların yükseliş trendinin 4.5 liraya kadar tırmandığı dönemin ekonomik öncelikler nedeniyle olduğunu kaydeden Alkin, "4.5 liraya kadar seçtiğimiz ekonomik öncelikler yüzünden bu hale geldi ama 4.5 liradan sonrası tamamen diplomatik oldu" dedi.

'TRUMP'UN SEÇİMİ KAZANMASI İÇİN RAHİBİN SERBEST KALMASI GEREKİYORMUŞ GİBİ BİR HAVA YARATILDI'

TCMB Başkanı Murat Çetinkaya - Sputnik Türkiye
EKONOMİ
Merkez Bankası piyasalara 10 milyar TL ve 6 milyar dolar kaynak sağladı
'Pastör Brunson' krizine ilişkin ABD'deki havaya ilişkin yorum yapan Alkin, "Kasım'ın ilk haftası ABD'de seçimler var. Sonuçta ABD'de Trump'un bu seçimi kazanması için rahibin serbest kalması gerekiyormuş gibi bir hava yaratıldı." derken, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın "B ve C planlarımız hazır" sözlerine de değinerek şunları söyledi:

'B ve C PLANINDAN KASIT ŞU OLABİLİR'

"Cumhurbaşkanı Amerikalılar gibi yapmıyor. Yumuşak konuşup alttan sopayı göstermiyor. Cumhurbaşkanı'nın üslubu doğrudan konuşmak. B ve C den kasıt şu olabilir: Önce sebebe bakarım. eğer amaç borcunu kapatmak için sesimi çıkarmam ama amaç yurtdışına para kaçırmaksa üstüne giderim."

'DARBOĞAZ'A GİRME İHTİMALİMİZ ÇOK YÜKSEK'

Geleceğe ilişkin öngörülerini de sunan Prof. Alkin, "Enflasyon yükselecek. Arjantin gibi dar boğaza girme ihtimalimiz çok yüksek. Bizde de mecburen faizler yükselecek. Ama tek çare bu değil. Bizde Merkez Bankası'na faiz yükselttiriyorlar sonra herkes ortadan kayboluyor" diye konuştu.

Haber akışı
0
Tartışmaya katılmak için
giriş yapın ya da kayıt olun
loader
Sohbetler
Заголовок открываемого материала