Dünya haritası - Sputnik Türkiye
DÜNYA
Rusya, ABD, Avrupa ve Ortadoğu başta olmak üzere dünyanın dört bir yanından son dakika haberleri, analizler ve özel dosyalar.

'Filistin'in cesur kızı' Tamimi: Korku nedir bilmiyorum

Abone olTelegram
İsrail işgaline karşı Filistin direnişinin sembol isimlerinden 17 yaşındaki Ahed Tamimi, cezaevinde geçirdiği sekiz aylık süreçte sürekli aşağılandığını ve sorgulandığını söylüyor. Tamimi'nin hayali üniversitede hukuk okuyup mezun olduğunda işgale karşı dava açmak.

Ahed Tamimi anne ve babasıyla - Sputnik Türkiye
Tamimi: 100 kez daha cezaevine girmeye hazırım
Kıvırcık sarı saçlarıyla ünlü 17 yaşındaki Ahed Tamimi, Filistin direnişinin günümüzdeki sembol isimlerinden.  Sabah'a verdiği demeçte "Bana Filistin'in dişi aslanı diye sesleniyorlar" diyen Tamimi, şu ifadeleri kullandı: "Bu durumdan şikayetim yok, mutluyum. Sembol olmak gibi bir amacım, isteğim olmadı ama bu şekilde Filistin'in yaşadıklarını tekrar gündeme gelmesine yol açtıysam ne mutlu bana. Ben tek değilim. Filistin'de birçok kahraman var. Hepsinin hikayesi farklı. Hepsiyle gurur duyuyorum."

'ANNEMİ BENİ ZİYARETE GELDİĞİNDE TUTUKLADILAR'

Tamimi, sekiz aydır kendisinden birkaç gün sonra tutuklanan annesiyle birlikte cezaevinde tutuluyordu. Bu süreçte neler yaşadığına ilişkin soruya şu yanıtı verdi: "Sürekli sorgulandım, aşağılandım. Dinlenmeme asla izin vermediler. Her gün 12-14 saatimi soruşturmayı yürütenlerle geçiriyordum. Sürekli koğuşumu değiştirdiler. Bu da beni kötü yönde etkiledi. Annemi, beni ziyarete geldiğinde tutukladılar. Aynı bölümde ama ayrı hücrelerde tuttular. Konuşmamıza bile izin vermediler."

'CEZAEVİNDE ÇOCUKLAR VAR'

Ahed Tamimi - Sputnik Türkiye
Erdoğan İsrail’in serbest bıraktığı Tamimi ile görüştü
Tamimi ve annesinin serbest kalacağı gün ailesi, medya mensupları ve destekçileri dışarıda kendisini bekliyordu. "Gördüğünüz manzara karşısında neler hissettiniz?" sorusuna ise Tamimi, "İnsanların beni karşılamak için geldiklerini gördüğümde çok mutlu oldum. Ama bu tam bir mutluluk değildi. İçlerinde abimin de bulunduğu yüzlerce kişiyi arkamda, cezaevinde bırakmıştım. Bu yüzden bütün aktivistlere sesleniyorum: İşgalin gerçek yüzünü tüm dünyaya göstermek için daha fazla efor harcamalıyız" cevabı verdi.

HUKUK OKUMAK İSTİYOR

Tamimi'nin geleceğe ilişkin planı hukuk okumak. Cezaevindeyken de bir tek bu planını hayata geçirememekten korkmuş: "Cezaevinde kalıp eğitimime devam etme fırsatını kaçırmaktan çok korktum. Şimdiki amacım üniversitede hukuk okumak ve mezun olduktan sonra da işgale karşı dava açmak. Cezaevindeyken de Filistin Yasama Konseyi üyesi, insan hakları savunucusu Khalida Jarrar'dan hukuk dersleri aldım."

Ahed Tamimi'nin portresini Ayrım Duvarı'na çizen İtalyan aktivistler - Sputnik Türkiye
Ayrım Duvarı'na Tamimi'nin resmini çizen 2 İtalyan aktivist sınır dışı edildi
Tamimi, Filistin halkının yasal haklarını elde edebilmesi için gösterilen direnişe tam destek veriyor: "Silahlı ya da silahsız…"

TÜRKLERİ ÇOK SEVİYORUM

Tamimi, serbest kaldığında kendisini ilk arayandan biri de Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'dı. "Erdoğan aradığında çok mutlu oldum. Kendisine teşekkür ettim" diyen Tamimi'nin Türk halkına da bir mesajı var: "Türkleri çok seviyorum. Her zaman bizim yanımızda olduklarını biliyoruz. Hepsine çok teşekkür ediyorum. Ve özgür Filistin için bize daha fazla destek vermelerini istiyorum. Birkaç yıl önce bana ödül verdiğinizde de çok mutlu olmuştum. Ne kadar teşekkür etsem az."

Haber akışı
0
Tartışmaya katılmak için
giriş yapın ya da kayıt olun
loader
Sohbetler
Заголовок открываемого материала