Dünya haritası - Sputnik Türkiye
DÜNYA
Rusya, ABD, Avrupa ve Ortadoğu başta olmak üzere dünyanın dört bir yanından son dakika haberleri, analizler ve özel dosyalar.

Japonya Eğitim Bakanlığı'ndan tüm tıp fakültelerine ayrımcılığı soruşturma talimatı

© AFP 2022 / Kazuhiro NOGI Tokyo Tıp Üniversitesi
Tokyo Tıp Üniversitesi - Sputnik Türkiye
Abone olTelegram
Japonya Eğitim Bakanlığı, Tokyo Tıp Üniversitesi'nin, aile kurduktan sonra işi bırakıkları gerekçesiyle kadın doktor adaylarının sınav sonuçlarını değiştirdiği iddialarını kabul etmesinin ardından diğer tıp fakültelerindeki giriş sınavlarıyla ilgili olarak da inceleme başlattı.

Tokyo Tıp Üniversitesi Genel Müdürü Tetsuo Yukioka ve Başkan Yardımcısı Keisuke Miyazawa basın toplantısı düzenledi - Sputnik Türkiye
Tokyo Tıp Üniversitesi kadın doktor adaylarına ayrımcılığı kabul etti
Kyodo ajansının haberine göre, Eğitim Bakanı Yoşimasa Hayaşi, basına yaptığı açıklamada, Tokyo Tıp Üniversitesi'nin sınav sonuçlarını değiştirmesinin, 'üniversitelere duyulan güveni sarsan son derece uygunsuz ve ciddi bir mesele' olduğunu söyledi.

Diğer üniversitelerin de benzer bir hataya düşmüş olabileceğini belirten Hayaşi, "Her üniversitenin Bakanlık anketine içtenlikle cevap vermesini istiyorum" dedi.

TIP FAKÜLTELERİNE 24 AĞUSTOSA KADAR MÜHLET VERİLDİ

Bakanlık, 81 üniversiteye gönderilen soru listesiyle, son 6 yıl boyunca tıp fakültelerine giriş sınavlarında başarılı olan ve fakültelere kabul edilen tüm adayların cinsiyetleri ve yaşlarıyla ilgi bilgi vermelerini istedi.

Diğer yandan, Tokyo Tıp Üniversitesi çalışanlarının yönetmeliğe uyup uymadığını inceleyecek uzmanlardan oluşan bir ekip kurulacağının da altı çizildi.

Üniversitelerin, yanıtları 24 Ağustos'a kadar sunmaları gerekiyor. Nihai raporun ise en erken eylülde açıklanması bekleniyor.

Tokyo Tıp Üniversitesi'nden yapılan açıklamada, iç soruşturmanın, giriş sınavlarında 10 yılı aşkın süre boyunca kadın adayların dışarıda tutulması ve daha fazla erkeğin doktor olmasının önünün açılması için notların sistematik olarak değiştirildiğini ortaya koyduğu bildirilmişti.

Fakülte ayrıca, bağışta bulunan 19 öğrencinin notlarının yükseltildiğini de kabul etmişti.

Haber akışı
0
Tartışmaya katılmak için
giriş yapın ya da kayıt olun
loader
Sohbetler
Заголовок открываемого материала