Yılın Astronomi Fotoğrafçısı Yarışmasının finalistleri - Sputnik Türkiye
MULTİMEDYA
Politika, uluslararası ilişkiler, bilim, magazin, tarih, sanat gibi farklı alanlarda hazırlanan fotoğraf galerisi, video galerisi, infografik, hareketli grafik ve karikatürler.

Kuraklığın vurduğu ülkelerden görüntüler

Abone olTelegram
Dünya genelinde ve özellikle Avrupa kıtasında son haftalarda etkili sıcak hava dalgası, bazı ülkelerde orman yangınlarına yol açarak can ve mal kayıplarına neden olurken, diğerlerinde de günlük yaşamı etkileyerek ülke yönetimlerini harekete geçirdi.

Normalin aksine yağışsız geçen yaz ayları, kuraklığa yol açtı. Yeşil alanlarıyla tanınan Avrupa şehirlerindeki parklar sarıya büründü. Mevsim normallerinin üzerinde seyreden sıcaklıklardan tarım ürünleri de etkilendi. Çeşitli tarım ürünlerinin olgunlaşma dönemlerini öne çeken sıcaklıklar, hububat ve tahıl ürünlerini ise olumsuz etkiledi. Uzmanlar, dünya genelinde artan sıcaklıkların küresel ısınmayla doğru orantılı olduğunu savunuyor.

Kuraklıkla sarsılan ülkelerden çarpıcı kareler, Sputnik’in seçkisinde.

© AFP 2022 / Paul Ellisİngiltere Meteoroloji Ofisi'nden yapılan açıklamada bazı bölgelerde mevsim normallerine kıyasla bu yaz şimdiye kadar sadece yüzde 6 seviyesinde yağış görüldüğü belirtildi. Meteoroloji uzmanları, yağmurlu havasıyla ünlü adanın bazı bölgelerinde yaklaşık 50 gün boyunca hiç yağış görülmediğini söyledi. Aşırı sıcaklar ve yetersiz yağış sebebiyle ülkedeki birçok çimlik alan kuruyarak yerini sarı otlara bıraktı. Ülkedeki bazı baraj, dere ve göletlerdeki suyun bitmesi sebebiyle bazı bölgeler için “çimlerinizi, bahçenizi sulamayın” ve “duşunuzu 5 dakika ile sınırlandırın” gibi uyarılar yapıldı.
Fotoğrafta: İngiltere'nin kuzeybatısında yer alan ve aşırı sıcaklar sebebiyle kurumuş Wayoh Barajı'nın görünümü.
Küresel kuraklık - Sputnik Türkiye
1/11
İngiltere Meteoroloji Ofisi'nden yapılan açıklamada bazı bölgelerde mevsim normallerine kıyasla bu yaz şimdiye kadar sadece yüzde 6 seviyesinde yağış görüldüğü belirtildi. Meteoroloji uzmanları, yağmurlu havasıyla ünlü adanın bazı bölgelerinde yaklaşık 50 gün boyunca hiç yağış görülmediğini söyledi. Aşırı sıcaklar ve yetersiz yağış sebebiyle ülkedeki birçok çimlik alan kuruyarak yerini sarı otlara bıraktı. Ülkedeki bazı baraj, dere ve göletlerdeki suyun bitmesi sebebiyle bazı bölgeler için “çimlerinizi, bahçenizi sulamayın” ve “duşunuzu 5 dakika ile sınırlandırın” gibi uyarılar yapıldı.
Fotoğrafta: İngiltere'nin kuzeybatısında yer alan ve aşırı sıcaklar sebebiyle kurumuş Wayoh Barajı'nın görünümü.
© AFP 2022 / Patrick HertzogÇeşitli tarım ürünlerinin olgunlaşma dönemlerini öne çeken sıcaklıklar, hububat ve tahıl ürünlerini ise olumsuz etkiledi.
Fotoğrafta: Fransız bir çiftçi, kuraklıktan etkilenen mısır tarlasında.
Küresel kuraklık - Sputnik Türkiye
2/11
Çeşitli tarım ürünlerinin olgunlaşma dönemlerini öne çeken sıcaklıklar, hububat ve tahıl ürünlerini ise olumsuz etkiledi.
Fotoğrafta: Fransız bir çiftçi, kuraklıktan etkilenen mısır tarlasında.
© Fotoğraf : Twitter/Alexander GerstUluslararası Uzay İstasyonu'ndan çekilen ve Orta Avrupa'da son aylardaki kavurucu sıcakların doğa üzerindeki çarpıcı etkisini gözler önüne seren uydu görüntüsü.
Küresel kuraklık - Sputnik Türkiye
3/11
Uluslararası Uzay İstasyonu'ndan çekilen ve Orta Avrupa'da son aylardaki kavurucu sıcakların doğa üzerindeki çarpıcı etkisini gözler önüne seren uydu görüntüsü.
© AFP 2022 / Fabrice Coffriniİsviçre'nin batısındaki bir tarlaya atılmış aşırı olgunlaşmış domatesler.
Küresel kuraklık - Sputnik Türkiye
4/11
İsviçre'nin batısındaki bir tarlaya atılmış aşırı olgunlaşmış domatesler.
© AP Photo / Vahid Salemiİran'da yağışın ve su kaynaklarının azalmasıyla ortaya çıkan kuraklık, ülkede su krizine yol açıyor. Musluklardan da tuzlu su akması nedeniyle halk, tankerlerden su satın almak durumunda kalıyor.Huzistan eyaletine bağlı Hürremşehr ve Abadan kentleri, su sorununu protesto eden halkın gösterilerine sahne oldu.
Fotoğrafta: İran'ın İsfahan kentindeki kurumuş Zayande Rud Nehri.
Küresel kuraklık - Sputnik Türkiye
5/11
İran'da yağışın ve su kaynaklarının azalmasıyla ortaya çıkan kuraklık, ülkede su krizine yol açıyor. Musluklardan da tuzlu su akması nedeniyle halk, tankerlerden su satın almak durumunda kalıyor.Huzistan eyaletine bağlı Hürremşehr ve Abadan kentleri, su sorununu protesto eden halkın gösterilerine sahne oldu.
Fotoğrafta: İran'ın İsfahan kentindeki kurumuş Zayande Rud Nehri.
© AFP 2022 / ANP / Eric BrinkhostHollanda’da da aşırı sıcaklardan ve yaklaşık bir aydır yeterince yağmur yağmamasından dolayı kuraklık yaşanıyor. Uzun süren kuraklık doğadaki yeşil alanların sararmasına sebep oldu. Hollanda Kraliyet Meteoroloji Enstitüsüne (KNMI) göre, ülkede gelecek iki hafta daha yağmur yağmayacağı tahminine yer verilirken, aşırı sıcaklar nedeniyle ülke genelinde sarı alarm verildi.
Halihazırda ülkede iki hafta daha yeterince yağmur yağmaması halinde 100 yılda bir gerçekleşen kuraklığın tekrar yaşanması bekleniyor.
Küresel kuraklık - Sputnik Türkiye
6/11
Hollanda’da da aşırı sıcaklardan ve yaklaşık bir aydır yeterince yağmur yağmamasından dolayı kuraklık yaşanıyor. Uzun süren kuraklık doğadaki yeşil alanların sararmasına sebep oldu. Hollanda Kraliyet Meteoroloji Enstitüsüne (KNMI) göre, ülkede gelecek iki hafta daha yağmur yağmayacağı tahminine yer verilirken, aşırı sıcaklar nedeniyle ülke genelinde sarı alarm verildi.
Halihazırda ülkede iki hafta daha yeterince yağmur yağmaması halinde 100 yılda bir gerçekleşen kuraklığın tekrar yaşanması bekleniyor.
© AFP 2022 / TT News Agency / Vilhelm Stokstadİsveç'te mevsim normallerinin üzerinde seyreden sıcaklıklardan tarım ürünleri de etkilendi.
Küresel kuraklık - Sputnik Türkiye
7/11
İsveç'te mevsim normallerinin üzerinde seyreden sıcaklıklardan tarım ürünleri de etkilendi.
© AFP 2022 / Haidar HamdaniIrak'ta kuraklık ve su gelirlerinin yetersizliği, tarım sektörünün yüzde 50'sini olumsuz etkiledi. Kış aylarında yağışların azalması ve beraberinde getirdiği su krizi nedeniyle Irak'ta geçen Haziran ayında, sulama gerektiren pirinç, mısır ve pamuğun da arasında olduğu 8 ürünün ekimi yasaklanmıştı.
Küresel kuraklık - Sputnik Türkiye
8/11
Irak'ta kuraklık ve su gelirlerinin yetersizliği, tarım sektörünün yüzde 50'sini olumsuz etkiledi. Kış aylarında yağışların azalması ve beraberinde getirdiği su krizi nedeniyle Irak'ta geçen Haziran ayında, sulama gerektiren pirinç, mısır ve pamuğun da arasında olduğu 8 ürünün ekimi yasaklanmıştı.
© REUTERS / David GrayAvustralya son 50 yılın en kurak kışını yaşıyor. Ülkenin en kalabalık eyaleti olan Yeni Güney Galler kuraklık bölgesi ilan edildi. Eyaletin bazı bölgelerine Temmuz ayında sadece 10 milimetrelik yağış düştü. Çiftçilerin su depoları boşaldı, ekinleri kurudu.Federal hükümet acil yardım için 430 milyon dolarlık fon oluşturdu. Ancak bu miktar, tüm çiftlerin kaybını gidermek için yeterli değil.
Küresel kuraklık - Sputnik Türkiye
9/11
Avustralya son 50 yılın en kurak kışını yaşıyor. Ülkenin en kalabalık eyaleti olan Yeni Güney Galler kuraklık bölgesi ilan edildi. Eyaletin bazı bölgelerine Temmuz ayında sadece 10 milimetrelik yağış düştü. Çiftçilerin su depoları boşaldı, ekinleri kurudu.Federal hükümet acil yardım için 430 milyon dolarlık fon oluşturdu. Ancak bu miktar, tüm çiftlerin kaybını gidermek için yeterli değil.
© REUTERS / Fabrizio BenschAlmanya’ın Kitzingen kenti sıcaklık rekoru kırdı. Şehirde iki hafta önce ölçülen sıcaklık 40,3 dereceye ulaştı. Aşırı sıcaklar Almanya’da yılda ortalama 585 hektar ormanlık alanın yanmasına neden oluyor. Almanya’da 43 yıl önce Aşağı Saksonya eyaletinde yaşanan en büyük orman yangınında 13 bin hektarlık alan küle dönmüştü.
Küresel kuraklık - Sputnik Türkiye
10/11
Almanya’ın Kitzingen kenti sıcaklık rekoru kırdı. Şehirde iki hafta önce ölçülen sıcaklık 40,3 dereceye ulaştı. Aşırı sıcaklar Almanya’da yılda ortalama 585 hektar ormanlık alanın yanmasına neden oluyor. Almanya’da 43 yıl önce Aşağı Saksonya eyaletinde yaşanan en büyük orman yangınında 13 bin hektarlık alan küle dönmüştü.
© Fotoğraf : Twitter account of ESA astronaut Alexander GerstAşırı sıcaklıklar nedeniyle orman yangınlarıyla sarsılan Portekiz'in uzaydan çekilen görüntüsü.
Küresel kuraklık - Sputnik Türkiye
11/11
Aşırı sıcaklıklar nedeniyle orman yangınlarıyla sarsılan Portekiz'in uzaydan çekilen görüntüsü.
Haber akışı
0
Tartışmaya katılmak için
giriş yapın ya da kayıt olun
loader
Sohbetler
Заголовок открываемого материала