Para - hesap makinesi  - Sputnik Türkiye
EKONOMİ
Türkiye ve dünyadan ekonomi alanındaki güncel gelişmeler, para piyasalarındaki son durum. Kredi kuruluşları değerlendirmesi ve diğer tüm gelişmeler.

Ertem: Bağımsız para politikasının uygulandığı ekonomiyi inşa ediyoruz, kur hedef olamaz

© AACemil Ertem
Cemil Ertem - Sputnik Türkiye
Abone olTelegram
Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Cemil Ertem, sürekli rekor tazeleyen döviz kuruyla ilgili yaptığı değerlendirmede, "Sancılı da olsa, tam dışa açık, sermaye giriş çıkışlarının sonsuz serbest olduğu ve bağımsız para politikasının uygulandığı ekonomiyi inşa ediyoruz. Burada tabii ki kur, teknik olarak da siyasi olarak da bir hedef olamaz" dedi.

Ertem, bugün Milliyet gazetesinde yayımlanan 'Geçen yüzyılın tuzağı: Temel rezerv paraya endeksli ekonomiler' başlıklı köşe yazısında, para politikaları ve dövizle ilgili değerlendirmelerde bulundu.

Euro - TL - Sputnik Türkiye
EKONOMİ
Ekonomist Yalçın: Türkiye ciddi bir finansal krize doğru ilerliyor
"İkinci Dünya Savaşı'ndan yenilgi ile çıktığı için ABD'nin siyasi baskısına maruz kalan ama ekonomide bildiğini okuyarak farklı bir yol izleyen ve tabii çok farklı sonuçlar alan bir Japonya vardır. Ben Japon yeninin, savaş sonrasından bugüne, hiç değerli olduğunu hatırlamıyorum" diyen Ertem, şu ifadeleri kullandı:

"Ama ABD'nin sözüm ona 'liberal' dayatmalarını takip edenler, ABD ve takipçilerinin iddia ettiğinin tam aksine, piyasa dışı, kapalı sömürge ekonomisi kısır döngüsünü getirmiştir. Bu ekonomiler, hızla dışa açılma ve serbest döviz kuru, sermeye serbestiyeti rejimlerine geçtiklerinde ise, küresel rekabet güçlerinin yetersizliği, ihraç mallarındaki rekabet dezavantajı ve mali piyasalarının sığlığı yüzünden, doksanlı yılların başından itibaren, finansal krizler (döviz yetersizliği) krizleri ile karşılaşmışlardır.

'HEDEF, ADİL BİR GELİR DAĞILIMI VE REFAH OLMALI'

Recep Tayyip Erdoğan - Sputnik Türkiye
Erdoğan: Ekonomik bir savaşla karşı karşıyayız, yastık altından dövizlerinizi çıkartın
Ancak tam şimdi bu eşiği aşıyoruz. Sancılı da olsa, tam dışa açık, sermaye giriş çıkışlarının sonsuz serbest olduğu ve bağımsız para politikasının uygulandığı ekonomiyi inşa ediyoruz. Burada tabii ki kur, teknik olarak da siyasi olarak da bir hedef olamaz. Teknik olarak hedeflememiz gereken rekabetçi, açık, teknoloji verimliği yüksek bir ekonomi, sürdürülebilir bir büyümedir. Siyaseten de hedef, adil bir gelir dağılımı ve refah olmalıdır. Bunun siyasi karşılığı ise yüksek katılımın olduğu yeni bir demokrasi ve milletin doğrudan iktidarıdır."

Haber akışı
0
Tartışmaya katılmak için
giriş yapın ya da kayıt olun
loader
Sohbetler
Заголовок открываемого материала