Yılın Astronomi Fotoğrafçısı Yarışmasının finalistleri - Sputnik Türkiye
MULTİMEDYA
Politika, uluslararası ilişkiler, bilim, magazin, tarih, sanat gibi farklı alanlarda hazırlanan fotoğraf galerisi, video galerisi, infografik, hareketli grafik ve karikatürler.

2018 Stenin Yarışması'nın kazananları belli oldu

Abone olTelegram
Rossiya Segodnya (Rusya Bugün) Uluslararası Haber Ajansı tarafından düzenlenen Uluslararası Andrey Stenin Basın Fotoğrafçılığı Yarışması'nın kazananları ve ödülleri açıklandı.

Yarışmanın ortakları arasında dünyanın en büyük insani yardım kuruluşlarından biri olan Uluslararası Kızılhaç Komitesi (ICRC), Birleşik Şangay Medya Grubu (OMB) ve Arap Enformasyon Holdingi Al-Mayadin TV gibi güçlü kurumlar yer aldı.

Rossiya Segodnya Fotoğraf Departmanı Müdürü Aleksandr Ştol Andrey Stenin Basın Fotoğrafçılığı Yarışmasıyla ilgili şu ifadeleri kullandı: "Her yıl yarışmanın coğrafya ve katılımcılarının sayısı artıyor. Bu yıl dünyanın 77 ülkesinden yaklaşık altı bin resim yarışmaya katıldi ki bu bir rekor. Genç foto muhabirleri en önemli ve anlamlı olana, insanların yaşamında, devletlerde ve bir bütün olarak dünyada meydana gelen  olaylara çok hassas bir yaklaşım gösteriyorlar. Daha önce hiç olmadığı kadar bir çok resim bu sefer sosyal konulara ayrıldı. Sunulan çalışmaların kalitesinin olumlu dinamikler gösterdiği ve yarışmanın sektörel toplumunda güçlü bir cevap aldığı memnuniyet vericidir."

Rusya Federasyonu, Belarus ve Moldova'daki ICRC bölge delegasyonu başkanı Magne Barth da bu yıl yarışmada başarı gösteren çalışmalar için "Fotoğraf, tüm güzelliği, karmaşıklığı ve trajedisi ile dünyanın çeşitliliğini görmemizi ve hissetmemizi sağlıyor. Yarışmaya gönderilen çalışmalarda, modern dünyanın karşılaştığı zorlukları ve aynı zamanda güzelliği görüyoruz. Ancak önemli olan hemen hemen her fotoğrafın merkezinde bir insan var: kaderi, onun üstesinden gelme, hayatı daha iyi bir şekilde değiştirme arzusu. Bu yıl, ICRC'den, kahramanlarının, cesaret, sabır ve özveri ile ilgili öykülerini söyleme, haykırış ve hatta ağlayan kahramanlara özel bir ödül verdik" ifadelerini kullandı.

Şanghay Birleşik Medya Grubu Başkanı Ziu Sin konuşmasında yarışmanın belgesel fotoğrafçılığın kalitesi için kriterler oluşturan bir platform haline geldiğini vurgulayarak şunları söyledi: "Rossiya Segodnya, Şanghay Birleşik Medya Grubu'nun stratejik ortağıdır ve taraflar uygulamada kapsamlı bir işbirliği yürütmektedir. Şanghay Birleşik Medya Grubu  üçüncü yıl üst üste Rusya Bugün Ajansı tarafından düzenlenen Uluslararası Andrey Stenin Basın Fotoğrafçılığı Yarışmasını destekliyor ve bir ödülle de katkı sunuyor. Bununla birlikte, taraflar Şanghay'daki yarışmanın kazananlarının çalışmalarından oluşan ortak bir sergi düzenliyorlar. Dört yıl boyunca fotoğraf yarışması, fotoğraf gazeteciliğinde yeni isimler açan ve belgesel fotoğrafçılığın kalitesi için kriterler oluşturan bir platform haline geldi. Şanghay Birleşik Medya Grubu, genç foto muhabirlerinin büyümesine ve başarısına katkıda bulunmayı memnuniyetle karşıladı".

Al-Mayadin TV Başkanı Gassan Ben Jeddou, Andrey Stenin Fotoğraf  Yarışmasının önemine değinerek şu ifadeleri kullandı:"Al-Mayadin TV, profesyonel görevlerini yerine getirirken, gerçekleri olduğu gibi yansıtan foto muhabirlerinin anılarının önünde eğilmeyi bir borç olarak sayıyor.  “Arap televizyon kanalı, Andrey Stenin fotoğraf yarışmasını, ezilenlerin haklarını korumak için yüklendiği misyonu içtenlikle ve profesyonelce yerine getirdiği için ve her zaman ve her yerde insanlarla dayanışma içinde olduğu için destekliyor.

Yarışmanın tam listesi ve yarışma kazananları stenincontest.ru sitesinde yayınlanmaktadır. Ödül kazanan çalışmaların sergisi 8 Kasım'da Moskova'daki bir törenle açılacak. Ayrıca yarışmanın Grand Prix Ödülü de orada açıklanarak takdim edilecek.

Uluslararası Andrey Stenin Basın Fotoğrafçılığı Yarışması’nın kazananları, Sputnik’in galerisinde.

© Fotoğraf : Taisir Mahdi|Stenincontest"Spor" kategorisinde birinciliğe layık görülen Irak'tan Taysir Mahdi'nin bacağı sakat genc futbolcunun atağa geçerken çekilmiş olan "Yaşama Arzusu" fotoğrafı.
Stenin yarışması, 2018 yılının en iyi genç fotoğrafçılarının isimlerini açıkladı - Sputnik Türkiye
1/10
"Spor" kategorisinde birinciliğe layık görülen Irak'tan Taysir Mahdi'nin bacağı sakat genc futbolcunun atağa geçerken çekilmiş olan "Yaşama Arzusu" fotoğrafı.
© Fotoğraf : Sergei Gapon|Stenincontest"Gezegenim" kategorisinde Belarus fotografçı Sergei Gapon’un bataklık meyveleri serisinden "Kızılcık Kalb" adlı çalışma birincilik ödülüne layık görüldü.
Stenin yarışması, 2018 yılının en iyi genç fotoğrafçılarının isimlerini açıkladı - Sputnik Türkiye
2/10
"Gezegenim" kategorisinde Belarus fotografçı Sergei Gapon’un bataklık meyveleri serisinden "Kızılcık Kalb" adlı çalışma birincilik ödülüne layık görüldü.
© Fotoğraf : Luis Tato|Stenincontestİspanya'dan fotoğrafçı Luis Tato'nun "Kenya'da seçimlerden sonra protestolar” adlı çalışması 'Ana haberler' kategorisinde birincilik kazandı.
Stenin yarışması, 2018 yılının en iyi genç fotoğrafçılarının isimlerini açıkladı - Sputnik Türkiye
3/10
İspanya'dan fotoğrafçı Luis Tato'nun "Kenya'da seçimlerden sonra protestolar” adlı çalışması 'Ana haberler' kategorisinde birincilik kazandı.
© Fotoğraf : Justin Sullivan|Stenincontest“Ana haberler” kategorisinde birincilik ödülünü kazanan Güney Afrika Cumhuriyeti'nden fotoğrafçı Justin Sullivan'ın polisin masanın altına saklanan üç kaçakçıya silahını doğrulttuğu "Ateş içinde" adlı fotoğrafı.
Stenin yarışması, 2018 yılının en iyi genç fotoğrafçılarının isimlerini açıkladı - Sputnik Türkiye
4/10
“Ana haberler” kategorisinde birincilik ödülünü kazanan Güney Afrika Cumhuriyeti'nden fotoğrafçı Justin Sullivan'ın polisin masanın altına saklanan üç kaçakçıya silahını doğrulttuğu "Ateş içinde" adlı fotoğrafı.
© Fotoğraf : Oded Wagenstein|Stenincontest“Portre. Günümüzün Bir Kahramanı” kategorisinde Yamal Bölgesindeki küçük bir Nenets göçebesini konu alan " Çiçek" adlı çalışmasıyla İsrailli fotoğrafçı Oded Wagenshtein birincilik kazandı.
Stenin yarışması, 2018 yılının en iyi genç fotoğrafçılarının isimlerini açıkladı - Sputnik Türkiye
5/10
“Portre. Günümüzün Bir Kahramanı” kategorisinde Yamal Bölgesindeki küçük bir Nenets göçebesini konu alan " Çiçek" adlı çalışmasıyla İsrailli fotoğrafçı Oded Wagenshtein birincilik kazandı.
© Fotoğraf : Andrea Alai|Stenincontest"Spor" kategorisinde İtalyan Andrea Alai de küçük bir Ligurian kasabasından ‘Albenga Calcio’ takımının tifosi serisinden “Ultras” adlı çalışmasıyla birincilik ödülü aldı.
Stenin yarışması, 2018 yılının en iyi genç fotoğrafçılarının isimlerini açıkladı - Sputnik Türkiye
6/10
"Spor" kategorisinde İtalyan Andrea Alai de küçük bir Ligurian kasabasından ‘Albenga Calcio’ takımının tifosi serisinden “Ultras” adlı çalışmasıyla birincilik ödülü aldı.
© Fotoğraf : Shiva Khademi|Stenincontest“Portre. Günümüzün Bir Kahramanı” kategorisinde İran'lı fotoğrafçı Shiva Hademi 'İkizler" serisiyle birinciliğe layık görüldü.
Stenin yarışması, 2018 yılının en iyi genç fotoğrafçılarının isimlerini açıkladı - Sputnik Türkiye
7/10
“Portre. Günümüzün Bir Kahramanı” kategorisinde İran'lı fotoğrafçı Shiva Hademi 'İkizler" serisiyle birinciliğe layık görüldü.
© Fotoğraf : Alyona Kochetkova|Stenincontest"Gezegenim" kategorisinde Rus Alena Koçetkova tarafından hazırlanan fotograf dizisinden "Nasıl hastalandım" adlı çalışma birincilik ödülüne layık görüldü.
Stenin yarışması, 2018 yılının en iyi genç fotoğrafçılarının isimlerini açıkladı - Sputnik Türkiye
8/10
"Gezegenim" kategorisinde Rus Alena Koçetkova tarafından hazırlanan fotograf dizisinden "Nasıl hastalandım" adlı çalışma birincilik ödülüne layık görüldü.
© Fotoğraf : Omid Vahabzade Uluslararası Kızılhaç Komitesi'nin "İnsani fotoğraf " özel ödüllerini bu yıl iki İranlı fotoğrafçı aldı. ICRC ödülünün "Tek Fotoğrafı" kategorisinde Omid Vahabzade, Tahran'da Haziran 2017'de terörist eylemin ardından iki yaşındaki bir çocuğun meclis binasının penceresine doğru kaldırılan "Tahran'daki terörist eylem" adlı çalışması kazandı.
2018 Stenin Yarışması’nın en iyi fotoğrafları belirlendi - Sputnik Türkiye
9/10
Uluslararası Kızılhaç Komitesi'nin "İnsani fotoğraf " özel ödüllerini bu yıl iki İranlı fotoğrafçı aldı. ICRC ödülünün "Tek Fotoğrafı" kategorisinde Omid Vahabzade, Tahran'da Haziran 2017'de terörist eylemin ardından iki yaşındaki bir çocuğun meclis binasının penceresine doğru kaldırılan "Tahran'daki terörist eylem" adlı çalışması kazandı.
© Fotoğraf : Younes Khani Someeh Soflaei "Seri" kategorisinde Somi Soflai, geçen yıl meydana gelen depremde etkilenen insanların yaklaşık 600 kişinin hayatını kaybettiği ve 30 binden fazla evin yıkıldığı "Hayatın geri dönüşü" adlı çalışması kazandı.
2018 Stenin Yarışması’nın en iyi fotoğrafları belirlendi - Sputnik Türkiye
10/10
"Seri" kategorisinde Somi Soflai, geçen yıl meydana gelen depremde etkilenen insanların yaklaşık 600 kişinin hayatını kaybettiği ve 30 binden fazla evin yıkıldığı "Hayatın geri dönüşü" adlı çalışması kazandı.
Haber akışı
0
Tartışmaya katılmak için
giriş yapın ya da kayıt olun
loader
Sohbetler
Заголовок открываемого материала