Para - hesap makinesi  - Sputnik Türkiye
EKONOMİ
Türkiye ve dünyadan ekonomi alanındaki güncel gelişmeler, para piyasalarındaki son durum. Kredi kuruluşları değerlendirmesi ve diğer tüm gelişmeler.

TİM Başkanı Gülle: Zor günlerdeyiz, egoist olmayalım

© AATİM, İsmail Gülle
TİM, İsmail Gülle - Sputnik Türkiye
Abone olTelegram
Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı İsmail Gülle, faiz, döviz ve enflasyonun birlikte arttığı zor bir dönemden geçildiğini belirtti. Gülle, "Egoist davranmamalıyız. Çarkın dönmesi, zincirin kopmaması gerek" dedi.

Hürriyet'ten Jale Özgentürk'e konuşan İsmail Gülle, Avrupa Birliği (AB) ile ilişkilerin devam etmesi gerektiğini söyledi. 

Recep Tayyip Erdoğan - Sputnik Türkiye
Erdoğan: Ekonomik bir savaşla karşı karşıyayız, yastık altından dövizlerinizi çıkartın
Gülle,"Türkiye AB ile yoluna devam etmeli mi? Bu da tartışılıyor çünkü" sorusunu, "Bu sorunun sorulması bile anlamsız. En büyük pazarımız. Aksine ilişkilerimizi geliştirmeliyiz. Türkiye AB'nin 7'nci tedarikçisi. Biz niye 5-6'ncısı olmayalım diye tartışmalıyız. Sıkıntılı süreçler etkiliyor ama işi diyaloglarla çözmeliyiz" diye yanıtladı.

'KUR ARTIYOR, CARİ AÇIK ZORLUYOR'

"Zor bir ortamdayız. Kur artıyor, cari açık zorluyor. Dövize olan bağımlılığımızı azaltmamız yatırımları artırmamız gerekiyor" diyen Gülle, sözlerine şöyle devam etti:

"Faiz silahı kullanılıyor ikisi birden artıyor. Kabul etmek gerekir ki bundan sonra hem kur, hem faiz, hem enflasyonun yükseldiği dönem olacak. Bu dönemi iyi yönetmek, finansal destek sağlanması. Ancak bankaların piyasayı zorladığını görüyoruz. Teminatlarda fabrikaların çok düşük gösterilerek kredi vermede zorluk çıkardıklarını görüyoruz. Piyasayı bankaların rahatlatması gerekiyor. Bankalar piyasayı desteklemesi."

Türkiye'de gündemin sadece ekonomi olması gerektiğini belirten Gülle, devamında "İnovasyon bir anda olmaz bir nesille olur. Bunun için müfredata girmek gerekiyor. Çalışmadan olmayacağı kültürünü vermemiz gerekiyor. Zorlu süreci hep beraber geçeceğiz Çemberin içerisindeyiz. Birimizin karı ya da zararı diğerini etkiliyor. Egoist davranmamalıyız. Çarkın dönmesi, zincirin kopmaması gerek" ifadesini kullandı.

 

 

 

 

Haber akışı
0
Tartışmaya katılmak için
giriş yapın ya da kayıt olun
loader
Sohbetler
Заголовок открываемого материала