Yılın Astronomi Fotoğrafçısı Yarışmasının finalistleri - Sputnik Türkiye
MULTİMEDYA
Politika, uluslararası ilişkiler, bilim, magazin, tarih, sanat gibi farklı alanlarda hazırlanan fotoğraf galerisi, video galerisi, infografik, hareketli grafik ve karikatürler.

Temmuz’un uzay olayları: Mars’taki göl, Samanyolu’nun ‘ablası’ ve hız rekorları

Abone olTelegram
Geçtiğimiz Temmuz ayı, uzay keşifleri zengini oldu. Gök cisimlerinin yeni görüntüleri elde edildi, uzayda hareket hızında rekorlar kırıldı, Mars’ta ‘örümcekler’ ve su gölü bulundu.

Sputnik, evrenin bu ve diğer sır ve bilmecelerini foto galerisinde anlatıyor.

© Fotoğraf : NASA, ESA, Amy Simon and the OPAL Team, and J. DePasquale (STScI)Hubble Uzay Teleskobu, Dünya’ya maksimum yakınlığa ulaşan Satürn’ün halkalarını görüntüledi.
Temmuz’un uzay olayları - Sputnik Türkiye
1/14
Hubble Uzay Teleskobu, Dünya’ya maksimum yakınlığa ulaşan Satürn’ün halkalarını görüntüledi.
© Fotoğraf : ESO/K. MuzicŞili’deki büyük teleskop, gezegenimize birkaç bin ışık yılı mesafede yer alan RCW38 yıldız kümesinin ayrıntılı görüntüsünü elde etti.
Temmuz’un uzay olayları - Sputnik Türkiye
2/14
Şili’deki büyük teleskop, gezegenimize birkaç bin ışık yılı mesafede yer alan RCW38 yıldız kümesinin ayrıntılı görüntüsünü elde etti.
© Sputnik / Said Tsarnaev / Fotoğraf bankasına gir27 Temmuz’da 21. yüzyılın en uzun Ay tutulması yaşandı. Fotoğrafta, Rusya’nın Grozniy şehrindeki Ay tutulması görünüyor.
Temmuz’un uzay olayları - Sputnik Türkiye
3/14
27 Temmuz’da 21. yüzyılın en uzun Ay tutulması yaşandı. Fotoğrafta, Rusya’nın Grozniy şehrindeki Ay tutulması görünüyor.
© Fotoğraf : ESO/P. Weilbacher (AIP)VLT gözlemevi, yapay ‘lazer’ yıldızlarını kullanarak Neptün’ün en net görüntülerini elde etti.
Temmuz’un uzay olayları - Sputnik Türkiye
4/14
VLT gözlemevi, yapay ‘lazer’ yıldızlarını kullanarak Neptün’ün en net görüntülerini elde etti.
© Fotoğraf : NASA/JPL-Caltech/SwRI/MSSS/Jason MajorNASA, Jüpiter’deki sıra dışı ‘yüksek’ bulutların fotoğrafını yayınladı. Görüntü, Juno uzay aracının yardımıyla elde edildi.
Temmuz’un uzay olayları - Sputnik Türkiye
5/14
NASA, Jüpiter’deki sıra dışı ‘yüksek’ bulutların fotoğrafını yayınladı. Görüntü, Juno uzay aracının yardımıyla elde edildi.
© Fotoğraf : ESA и STScIHubble Uzay Teleskobu, Dünya'ya en yakın konuma gelen Mars’ın fotoğrafını çekti. Bu tür yaklaşmalar ortalama 15 yılda bir meydana geliyor.
Temmuz’un uzay olayları - Sputnik Türkiye
6/14
Hubble Uzay Teleskobu, Dünya'ya en yakın konuma gelen Mars’ın fotoğrafını çekti. Bu tür yaklaşmalar ortalama 15 yılda bir meydana geliyor.
© Fotoğraf : ESA/NASA/JPL/ASI/Univ. Rome; R. Orosei et al 2018Marsis radarı sayesinde Mars’ta bir su gölü tespit edildi. Göl, kızıl gezegenin kutup dairesinin güneyinde buz örtüsü altına gizlenmiş şekilde yer alıyor.
Temmuz’un uzay olayları - Sputnik Türkiye
7/14
Marsis radarı sayesinde Mars’ta bir su gölü tespit edildi. Göl, kızıl gezegenin kutup dairesinin güneyinde buz örtüsü altına gizlenmiş şekilde yer alıyor.
© Fotoğraf : RoscosmosRusya, yeni bir uzay rekoru kırdı: Progress MS-09 yük aracı, Uluslararası Uzay İstasyonu’na normalde 2 kat daha hızlı ulaştı.
Temmuz’un uzay olayları - Sputnik Türkiye
8/14
Rusya, yeni bir uzay rekoru kırdı: Progress MS-09 yük aracı, Uluslararası Uzay İstasyonu’na normalde 2 kat daha hızlı ulaştı.
© Fotoğraf : Schenk et al./Icarus 2018New Horizons misyonu, Plüton ve uydusu Charon’un tamamen 3 boyutlu olan yeni haritasını hazırladı. Haritada, dağ ve ve oyukların gerçekçi görüntüleri yer alıyor.
Temmuz’un uzay olayları - Sputnik Türkiye
9/14
New Horizons misyonu, Plüton ve uydusu Charon’un tamamen 3 boyutlu olan yeni haritasını hazırladı. Haritada, dağ ve ve oyukların gerçekçi görüntüleri yer alıyor.
© Fotoğraf : NASA, ESA, R. O'Connell (University of Virginia), F. Paresce (National Institute for Astrophysics, Bologna, Italy), E. Young (Universities Space Research Association/Ames Research Center), the WFC3 Science Oversight Committee, and the Hubble Heritage Team (STScI/AURA)Hubble Uzay Teleskobu’nun çektiği genç yıldızlar serpintisi havai fişeği andırıyor. NGC 3603 yıldız kümesi, Güneş’e 20 bin ışık yılı uzaklığında yer alıyor. Merkezi ise Güneş’ten çok daha büyük yıldızları içeriyor.
Temmuz’un uzay olayları - Sputnik Türkiye
10/14
Hubble Uzay Teleskobu’nun çektiği genç yıldızlar serpintisi havai fişeği andırıyor. NGC 3603 yıldız kümesi, Güneş’e 20 bin ışık yılı uzaklığında yer alıyor. Merkezi ise Güneş’ten çok daha büyük yıldızları içeriyor.
© Fotoğraf : AXA, University of Tokyo, Kochi University, Rikkyo University, Nagoya University, Chiba Institute of Technology, Meiji University, University of Aizu, AISTJaponya Uzay Ajansı'nın Hayabusa 2 uzay aracı, Ryugu asteroidine 6 km mesafeye yaklaşarak ilk 'süper net' fotoğraflarını çekti.
Temmuz’un uzay olayları - Sputnik Türkiye
11/14
Japonya Uzay Ajansı'nın Hayabusa 2 uzay aracı, Ryugu asteroidine 6 km mesafeye yaklaşarak ilk 'süper net' fotoğraflarını çekti.
© Fotoğraf : RoscosmosRus bilim insanları, 900 milyon ışık yılı mesafesinde bulunan BL Lacertae galaksisinin görüntüsünü elde etti. Radyo görüntü, yaklaşık 900 milyon yıl önce galakside meydana gelen gelişmeleri kaydetti.
Temmuz’un uzay olayları - Sputnik Türkiye
12/14
Rus bilim insanları, 900 milyon ışık yılı mesafesinde bulunan BL Lacertae galaksisinin görüntüsünü elde etti. Radyo görüntü, yaklaşık 900 milyon yıl önce galakside meydana gelen gelişmeleri kaydetti.
© Fotoğraf : NASA NASA, Mars yüzeyinde örümcekleri andıran şaşırtıcı oluşumların fotoğrafını yayınladı. Araneiform adı verilen bu oluşumlar, ilkbaharın gelmesiyle karbondioksitin buz tabakasını ‘kırarak' atmosfere sızması ve ortaya çıkan deliklerin etrafına kara tozun inmesi sonucu meydana geliyor.
Temmuz’un uzay olayları - Sputnik Türkiye
13/14
NASA, Mars yüzeyinde örümcekleri andıran şaşırtıcı oluşumların fotoğrafını yayınladı. Araneiform adı verilen bu oluşumlar, ilkbaharın gelmesiyle karbondioksitin buz tabakasını ‘kırarak' atmosfere sızması ve ortaya çıkan deliklerin etrafına kara tozun inmesi sonucu meydana geliyor.
CC BY 4.0 / ESA/Hubble & NASA / The Milky Way’s big sisterHubble Uzay Teleskobu, Samanyolu'nun bir çeşit büyütülmüş kopyası olan Tavus takımyıldızındaki NGC 6744 galaksisinin fotoğrafını çekti.
Temmuz’un uzay olayları - Sputnik Türkiye
14/14
Hubble Uzay Teleskobu, Samanyolu'nun bir çeşit büyütülmüş kopyası olan Tavus takımyıldızındaki NGC 6744 galaksisinin fotoğrafını çekti.
Haber akışı
0
Tartışmaya katılmak için
giriş yapın ya da kayıt olun
loader
Sohbetler
Заголовок открываемого материала