İstanbul - Boğaz - Martı - tekne - köprü - Sputnik Türkiye
TÜRKİYE
Türkiye'de yaşanan önemli gelişmeler, son dakika haberleri ve güncel tartışmalar

'ABD ile gerginlik Türkiye'deki tatil fiyatlarını düşürdü'

© REUTERS / Murad SezerTürk Lirası, dolar, döviz, para
Türk Lirası, dolar, döviz, para - Sputnik Türkiye
Abone olTelegram
Rusya’da yayın yapan Gazeta.ru’nun haberine göre, bu yılın başından bu yana Türk Lirası'nın % 30'dan fazla değer kaybetmesi, Türkiye'ye yönelik tatil turları fiyatlarını bir önceki yıla göre % 3 oranında ucuzlatmış oldu.

ABD Başkanı Donald Trump- Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan - Sputnik Türkiye
ABD-Türkiye ilişkilerinde bir ilk: Washington ilk kez Türkiye'nin bakanlarına yaptırım açıkladı
BCS Broker adlı kuruluşun baş yatırım danışmanı Sergey Skorobogatov, ABD'den Türkiye'ye yönelik uygulanmaya başlayan yeni yaptırımların durumu daha da kötüleştireceğini belirterek şu yorumu yaptı: "2015 yılının başından bu yana Türk lirası % 130'dan fazla bir oranda değer kaybederek dolar karşısında 2,33'dan 5.06'ya geriledi. Bu yılın başından bu yana, ülkede devam eden politik ve ekonomik krizden dolayı Türk lirası % 30'dan fazla değer kaybetti".

‘ENFLASYON REKOR KIRDI'

Mikrofinans şirketi "Mani Fanny"nin genel müdürü Alexander Shustov yıllık enflasyon oranlarına dikkat çekerek şu ifadeleri kullandı: "Haziran ayında, ülke enflasyonu yıllık % 15'in üzerine çıktı. Bu son 14 yıl için maksimum ve diğer gelişmekte olan ekonomiler arasında da bir rekordur. Daha kötü durumda olan sadece Arjantin (% 26) ve Venezüella (yaklaşık% 25000 bazı tahminlere göre) var".

‘TÜRK BORSASININ DA DURUMU PEK İYİ DEĞİL'

Türk Lirası, dolar, döviz, para - Sputnik Türkiye
EKONOMİ
Dolar/TL, 5.11'i aşarak zirve yaptı
Teletrade forex-dealer finans danışmanı Mikhail Graçev de konuyla ilgili olarak "Türk lirası sorunlarının karşısında, Türk devlet tahvillerinin getirisi yükseldi. Böylece, 10 yıllık menkul kıymetlerin getirisi % 4'ten % 18,48'e fırladı. Örneğin, Rus OFZ (Federal kredi tahvilleri) % 7,8'lik bir verimle işlem görmektedir."Dedi.
Gazeta.ru'nun yazdığına göre, Türk borsasının da durumu pek iyi değil. Özellikle, Türk borsası BIST 100 (XU100) endeksi sadece 2 Ağustos'ta % 2'den daha fazla kayıp yaşadı.

Bu arada, Türk parasının değer kaybı, döviz üzerinden işlem yapan Rus turistlerin işine geliyor, Antalya plajlarının ziyaretçileri için fiyatlar eskiye oranla çok daha ucuz hale gelmiş durumda.

Gazeta.ru, tur operatörlerinin son zamanlarda Türkiye'ye turist trafiği ile ilgili herhangi bir sorun yaşamadığıyla ilgili bilgilerini de paylaştı.

‘TURİST SAYISINDA ARTIŞ YAŞANDI'

Antalya-Rus turist - Sputnik Türkiye
EKONOMİ
ATOR: Türkiye’ye giden Rus turist sayısı 5 ayda neredeyse yüzde 50 arttı
En çok ziyaret edilen Rus seyahat sitelerinden tutu.ru'nun Gazeta.ru'ya verdiği bilgide, Türkiye'ye turların bu yıl geçtiğimiz yıla oranla önemli ölçüde arttığına dikkat çekiliyor. Sitenin verilerine göre, turlara olan talep % 46 oranında artmış bulunmakta. Tur operatörlerinden bağımsız, kendi başlarına giden turist sayısında da geçen yıla göre % 13 oranında artış gözlemleniyor.

‘TÜRKİYE, RUS TURİSTLERE UCUZ BİR TATİL SUNUYOR'

OneTwoTrip şirketi online seyahat hizmetlerini geliştirme direktörü Arkady Gines, "Türkiye'ye yapılan gezilerin popülerliği, esas olarak bu ülkeye yapılan seyahat turlarının ucuz olmasından kaynaklanıyor. şirketin yaptığı bir ankete göre, turistlerin % 64'ü deniz tatili için 40 bin rubleye kadar (3208 TL) harcama yapmaya istekli ve Türkiye de bu anlamda onlara ucuz bir tatil sunuyor" dedi.

‘BİLETLER YÜZDE 4, TURLAR DA YÜZDE 3 ORANINDA UCUZLADI'

Servis tutu.ru'dan verilen bilgilere göre, Türkiye'ye uçmak için bu yaz masraflar kişi başına 30 bin ruble (2406 TL), uçak bileti gidiş-dönüş ortalama 21.156 rubleye (1696 TL) mal olacak. Geçtiğimiz bir yıl içinde, bilet fiyatları % 4 oranında düştü ve turlar da % 3 oranında ucuzladı.

Haber akışı
0
Tartışmaya katılmak için
giriş yapın ya da kayıt olun
loader
Sohbetler
Заголовок открываемого материала