Dünya haritası - Sputnik Türkiye
DÜNYA
Rusya, ABD, Avrupa ve Ortadoğu başta olmak üzere dünyanın dört bir yanından son dakika haberleri, analizler ve özel dosyalar.

Rusya: Türkiye, Suriyeli sığınmacıların eve dönmesine katkı sunuyor

© Fotoğraf : DHASuriyeli, mülteci, sığınmacı, kamp
Suriyeli, mülteci, sığınmacı, kamp - Sputnik Türkiye
Abone olTelegram
Rusya Savunma Bakanlığı Ulusal Kontrol Merkezi Başkanı Mihail Mizintsev, Türkiye, Lübnan, Ürdün ve Mısır'ın Suriyeli sığınmacıların ülkelerine dönmesi için her türlü desteği verdiğini söyledi.

Suriyeli sığınmacıların daimi ikamet adreslerine dönmesini sağlamak amacıyla Suriye hükümetinin onayıyla kısa süre kurulan Sığınmacı Kabul, Dağıtım ve Yerleştirme Merkezi'ndeki toplantıda konuşan Mizintsev, Türkiye, Lübnan, Ürdün ve Mısır'ın Suriyeli sığınmacıların ülkelerine dönmesi için verdiği desteğe dikkat çekti.

Rusya, Suriye’de sığınmacı kampı kurdu - Sputnik Türkiye
Rusya'dan Suriye'de eve dönüş için yeni adım: Sığınmacı kabul merkezi kuruldu
Mizintsev, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın 7 Eylül'de yapılacağını duyurduğu Rusya, Türkiye, Almanya ve Fransa zirvesinin Rusya'nın attığı adımlara verilen önemli bir destek olduğunu vurguladı.

'LÜBNAN, ÜRDÜN VE MISIR DA İŞBİRLİĞİ YAPIYOR'

Mizintsev, Lübnan ve Ürdün yönetimlerinin Suriye hükümetiyle sığınmacıların dönüşü konusunda işbirliği yaptığını, Mısır'ın ise hükümet ve muhalefet arasında arabuluculuk görevi üstlendiğini kaydetti.

'BAZI ÜLKELER SÜRECİ ENGELLEMEYE ÇALIŞIYOR'

Suriyeli sığınmacılar - Sputnik Türkiye
Rusya, Suriyeli sığınmacılar sorununu çözmek için Türkiye, Ürdün ve Lübnan’a heyet gönderiyor
Suriye'deki eve dönüş sürecinin çeşitli gerekçelerle politize edildiğini de söyleyen Mizintsev, bir dizi ülkenin bu konuda yapay engeller çıkardığını ifade etti.

'SURİYE, SÜRECİN GARANTÖRÜ OLMALI'

Rus yetkili, bu kapsamda Suriye hükümetinin gerekli yasal, ekonomik ve sosyal koşulları yaratarak sığınmacıların dönüşünün garantörü olması gerektiğini belirtti.

Mizintsev, bu insani süreçteki ikinci tarafın, topraklarını sığınmacılara açan ülkeler olduğunu ve Suriye hükümetinin sığınmacıların dönüşüyle ilgili tüm organizasyonel ve teknik kararları bu ülkelerle istişare edeceğini vurguladı. 

Haber akışı
0
Tartışmaya katılmak için
giriş yapın ya da kayıt olun
loader
Sohbetler
Заголовок открываемого материала