Dünya haritası - Sputnik Türkiye
DÜNYA
Rusya, ABD, Avrupa ve Ortadoğu başta olmak üzere dünyanın dört bir yanından son dakika haberleri, analizler ve özel dosyalar.

'İnce yakın çevresine, CHP'nin mahkemeye verilmesine sıcak bakmadığını söyledi'

© Fotoğraf : CHPCHP'nin cumhurbaşkanı adayı Muharrem İnce
CHP'nin cumhurbaşkanı adayı Muharrem İnce - Sputnik Türkiye
Abone olTelegram
24 Haziran'da yapılan cumhurbaşkanlığı ve milletvekili genel seçimleri sonrası CHP'de başlayan olağanüstü kurultay tartışmasında sona gelindi. Muharrem İnce'nin yakın çevresine, imza sayısıyla ilgili olarak bir tartışma yaşanması durumunda CHP'nin mahkemeye verilmesine sıcak bakmadığını söylediği ileri sürüldü.

Muharrem İnce - Kemal Kılıçdaroğlu - Sputnik Türkiye
CHP'de imza krizi bugün çözülüyor
CHP'de genel başkan Kemal Kılıçdaroğlu ve parti yönetiminin değişmesini isteyen muhalifler, olağanüstü kurultay talebiyle topladıkları imzaları bugün genel merkze sunacak. Muhalif grubun sözcülerinden Parti Meclisi Üyesi Gaye Usluer, sosyal medya hesabında, "Değişim ve Umut Kurultayımız için verilen noter tasdikli imzaları 2 Ağustos 2018 Perşembe günü saat 16.00'da Genel Merkezimize teslim edeceğiz" mesajını paylaştı.

Hürriyet'ten Rifat Başaran'ın haberine göre imzalar, Hukuk İşlerinden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Muharrem Erkek'e teslim edilecek. Tutanakla teslim alınan imzalar, burada yeniden incelenecek.

Daha sonra delege hazirun cetveline ölüm, mükerrer, sahte imza gibi durumların işlenmesi ile ortaya çıkacak tabloyla kurultayın yapılıp yapılmayacağına karar verilecek. Genel merkezin, imzaların tesliminden sonra incelemek için yaklaşık bir aylık süresi bulunuyor. Ancak tartışmanın uzamaması için bu sürenin kullanılmayacağı da konuşuluyor. Kararın en kısa sürede açıklanacağı belirtiliyor.

Kemal Kılıçdaroğlu - Muharrem İnce - Sputnik Türkiye
Selvi: CHP'de kurultay için toplanan 620 imzadan 50'si geri çekildi
618 İMZA BEYANNAMESİ

Geri çekilen ve cepte tutulan imzalarla ilgili tartışmalar da sürüyor. Kulislere yansıyanlara göre, muhaliflerin elinde 618 imza verildiğine ilişkin beyanname bulunuyor. Ancak bu beyanname sahiplerinin en az 22'sinin notere giderek imzalarını geri çektiği belirtiliyor.

17 imza sahibinin ise ıslak imzalı asıl belgeyi cebinde tutarak, muhaliflere sadece beyannamenin fotoğrafını gönderdiği iddia ediliyor. 17 delegenin son iki günde ıslak imzalı belgeyi muhaliflere gönderip göndermediği bilinmiyor. CHP yönetimi ise noterden verilen 15 günlük süre içinde imzasını geri çeken delegenin beyannamesinin kabul edilemeyeceğini savunuyor.

CHP kulislerinde geri çekme ve imza attığı halde belgesini göndermeyenler yüzünden muhaliflerin salt çoğunluktan çok daha yüksek bir imza sayısını genel merkeze sunmaları durumunda kurultay toplanabileceği konuşuluyor.

CHP - Sputnik Türkiye
CHP'de kurultay tartışması yargıda bitebilir
'HİÇBİR CHP'LİNİN, PARTİSİNİ MAHKEME KORİDORLARINA TAŞIYACAĞINI SANMAM'

CHP Grup Başkanvekili Engin Altay, gazetecilerin kurultay sürecine ilişkin sorusu üzerine, "Hiçbir CHP'linin, partisini mahkeme koridorlarına taşıyacağına inanmam, ihtimal vermem" dedi. Altay, kurultay süreciyle ilgili, parti genel merkezinin kamuoyunu rahatlatacak bir yol izleyeceğini bildirdi.

'MUHARREM İNCE, YARGIYA GİTMEYE SOĞUK BAKIYOR'

Muhaliflerin imzalarla ilgili olabilecek bir tartışmayı yargıya taşıyabileceği konuşulmuştu ancak Muharrem İnce'nin yakın çevresine partinin mahkemeye verilmesine sıcak bakmadığını söylediği öğrenildi. Bu durumda muhalifler ikinci planı devreye sokacak. Buna göre yeterli imza olmaması halinde muhaliflerin, imza atan delegenin iradesinin yok sayılmaması gerektiğini vurgulayarak Kılıçdaroğlu'nun olağanüstü kurultayı toplaması gerektiği konusunda baskı kuracağı konuşuluyor.

 

 

Haber akışı
0
Tartışmaya katılmak için
giriş yapın ya da kayıt olun
loader
Sohbetler
Заголовок открываемого материала