Dünya haritası - Sputnik Türkiye
DÜNYA
Rusya, ABD, Avrupa ve Ortadoğu başta olmak üzere dünyanın dört bir yanından son dakika haberleri, analizler ve özel dosyalar.

İran'da ekonomik kriz: Meclis ilk kez Ruhani'ye hesap soracak

© REUTERS / Adnan Abidiİran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani
İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani - Sputnik Türkiye
Abone olTelegram
İran'da ekonomik kriz tavan yaparken ilk kez mecliste Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani'nin ekonomiyle ilgili soruları yanıtlaması talebiyle sunulan soru önergesi kabul edildi.

İran parası - dolar - döviz - Sputnik Türkiye
İran'da dolar 'tarihi rekorunu' kırdı
ABD Başkanı Donald Trump'ın İran'la nükleer anlaşmadan çıkıp Tahran'a yeniden yaptırım uygulamasına koşut olarak İran'da döviz krizi tavan yaparken riyalin 2018'deki değer kaybı yüzde 130'u geçti.

Aralık 2017'den beri ara ara ekonomi temelli protesto gösterilerine sahne olan İran'da Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani ilk kez ekonomiyle ilgili sorulara cevap vermek üzere meclise çağrıldı.

80 MİLLETVEKİLİ SUNDU

Meclis Başkanı Ali Laricani, 80 milletvekili tarafından Ruhani'nin yanıtlaması talebiyle başkanlık divanına sunulan soru önergesini kabul etti.

'EKONOMİ ÇÖKÜYOR'

ABD Başkanı Donald Trump, İran kararını açıkladı - Sputnik Türkiye
DÜNYA
Trump: Ruhani ile ön koşulsuz görüşürüm
Meclis Bütçe Komisyonu üyesi Cihanbahş Muhibbiniya, milletvekillerine hitabında, "İran ekonomisi çöküyor! Lütfen gözlerinizi açın. Öncelikli konuları meclis gündemine getirmediği için Ruhani hükümetinden şikayetçiyiz" diye çıkıştı.

BİR AY İÇİNDE YANITLAMAK ZORUNDA

Kabul edilen önergeye göre, İran Cumhurbaşkanı, 80 milletvekilinin sorularını bir ay içinde meclisin açık oturumunda yanıtlamak zorunda.

DÖVİZDEN PAHALILIĞA, AMBARGOLARDAN İŞSİZLİĞE…

Meclisin, Ruhani'den, hükümetin döviz piyasası ve ürünlerin fiyatını kontrol etme konusundaki başarısızlığı, bankacılık ambargoları, işsizliğin düşürülememesi, ekonomik kriz ve döviz kurlarındaki artışa ilişkin sorulara cevap vermesini isteyeceği belirtildi.

İran-Füze programı - Sputnik Türkiye
İran'dan Trump'ın görüşme talebine karşılık 'nükleer anlaşmaya dönme' şartı

ABD'de Barack Obama başkanken 2015'te imzalanmış ve Ruhani tarafından 'büyük başarı' olarak sunulmuş nükleer anlaşmaya rağmen İran bankalarının uluslararası finans piyasalarına erişiminin neden hala engellendiği de sorular arasında. 

RUHANİ'NİN YARDIMCISI: SORU ÖNERGESİ HUKUKA AYKIRI

İran Cumhurbaşkanı Yardımcısı Hüseyin Ali Emiri, mecliste Ruhani'nin cevaplandırması için verilen soru önergesinin hukuka aykırı olduğunu savundu.

Soru önergesinin hukuki dayanaktan yoksun ve usulden anayasaya aykırı olduğunu öne süren Emiri, Ruhani hakkında soru önergesi girişiminin geçen yıl da gündemde olduğunu hatırlattı.

'CUMHURBAŞKANI'NIN SORUMLULUK ALANI DIŞINDA'

İran / Tahran'daki Kapalı Çarşı - Sputnik Türkiye
İran'da döviz krizi: Resmi kurla ithalat yapan şirketlerin listesi yayımlandı
''Daha önce Ruhani, komisyon toplantısında soruları yanıtladı ve üyeler ikna oldular, ancak kısa süre sonra soru önergesi konusu tekrar gündeme geldi'' diyen Emiri, soru önergesinin cumhurbaşkanının sorumluluk alanlarının dışında olduğunu savunarak istenirse bu soruları kendisinin cevaplayabileceğini söyledi.

GÖREVDEN ALINMASI İSTENEN BAKANLAR

Ancak Ruhani'nin 25 Temmuz'da Merkez Bankası Başkanlığına Veliyullah Seyf'in yerine Abdunnasır Himmeti getirmesi bile ekonomi ekibini değiştirmesine yönelik baskıları durdurmaya yetmedi.

Dün 200'e yakın milletvekili, Ruhani'ye açık mektup yazarak, ekonomideki kötü gidişattan sorumlu oldukları gerekçesiyle Ekonomi Bakanı Mesud Kerbasiyan, Sanayi, Maden ve Ticaret Bakanı Muhammed Şeriatmedari ve Çalışma Bakanı Ali Rebii'nin görevden alınmasını istedi.

İran-Tahran - Sputnik Türkiye
İran İçişleri Bakanı Fazli: ABD güvenilir değil
MECLİSTEN AZİL TEHDİDİ

Tahran milletvekili Ebulfazl Suruş, görevden alınmamaları halinde sözkonusu isimlerin meclis tarafından azledileceğini iddia etti.

ÇALIŞMA BAKANI HAKKINDA GENSORU KABUL EDİLDİ

Ardından Çalışma Bakanı Ali Rebii hakkında verilen gensoru önergesi mecliste kabul edildi. Rebii'den 10 gün içinde kendisini mecliste savunması talep edildi.

Haber akışı
0
Tartışmaya katılmak için
giriş yapın ya da kayıt olun
loader
Sohbetler
Заголовок открываемого материала