Dünya haritası - Sputnik Türkiye
DÜNYA
Rusya, ABD, Avrupa ve Ortadoğu başta olmak üzere dünyanın dört bir yanından son dakika haberleri, analizler ve özel dosyalar.

Kulis: AK Parti, MHP ile durumunu ölçmeye başladı, ittifak içi muhasebe yapılıyor

© AAMHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli- Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan
MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli- Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan - Sputnik Türkiye
Abone olTelegram
24 Haziran seçimlerine sayılı günler kala AK Parti'nin Cumhur İttifakı'ndaki ortağı MHP ile durumunu ölçmeye başladığı ifade edildi. İddiaya göre AK Parti, partisine oy verip Erdoğan’a oy vermeyecek MHP’li sayısını öğrenmek için harekete geçti.

Cumhuriyet'ten Erdem Gül'ün haberine göre, seçim için son 19 güne girilirken, Cumhur İttifakı'nı oluşturan AK Parti-MHP ortaklığında, İkinci tura hazırlık olarak da yorumlanabilecek yeni bir gelişme yaşanıyor. AK Parti, henüz kampanyasını başlatmayan MHP’den ittifaka ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a ne kadar oy geldiğini ölçmeye başladı.

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli - Sputnik Türkiye
'Bazı AK Partililer, Bahçeli'nin erken seçimle tuzak kurduğunu düşünüyor'
'MHP'DEKİ OY ARTIŞI AK PARTİ'DEN GELİYOR'

AK Parti ve MHP kulislerine göre 24 Haziran’da erken seçim kararı alınmadan hemen önce MHP’de başlangıçtaki büyük oy kaybı belli bir noktada durdu. Meral Akşener’in İYİ Partisi’ne partinin neredeyse yarısı oranındaki gidişten sonra MHP, az az olsa da oylarını artırmaya başladı. Ancak araştırma kuruluşlarından bu oy artışının, muhalefetten değil bizzat AK Parti’den geldiği bilgileri geldi. Sahadaki gözlemler de 1 Kasım seçimlerinde MHP’den AK Parti’ye giden oylarda belli oranlarda geri dönüş olduğu bilgisini doğruladı. Dışarıdan yeni oy gelmeyip, ittifakın kendi içinde yer değiştiren oylar, AK Parti’de durumu anlama ihtiyacı doğurdu. Parlamentoda çıtayı, sadece kendisi için yarıdan bir fazlası olan 301 olarak belirleyen AK Parti, MHP’ye gidebilecek oylarla bu hedefin altında kalıp kalmadığını ölçme ihtiyacı duydu.

Erdoğan, erken seçim kararının alındığı ilk günlerde AK Parti içinde cumhurbaşkanı seçiminde kendisine oy verip, partiye oy vermeyecek seçmen sorunuyla karşılaştı.

Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, Cumhuriyet Meydanı’nda gerçekleştirilen AK Parti Kayseri Kadın Kolları 5. Olağan İl Kongresi katıldı. - Sputnik Türkiye
Erdoğan: 'Oyumu cumhurbaşkanına vereceğim ama AK Parti'ye vermeyeceğim' diyenler münafık çetesidir
Erdoğan, bu sorunun varlığını bir mitinginde “Birileri bir fitne fesat kaynatıyor. ‘Oyumu cumhurbaşkanına vereceğim ama parlamentoda AK Parti’ye vermeyeceğim.’ Bu oyun, bu tezgah… Kimlerin olduğunu anlıyorsunuz. İnşallah bu münafıklar çetesini 24 Haziran’da hep birlikte yere gömeceğiz” diyerek ifade etti.

'MHP'NİN YARISI AK PARTİ'YE OY VERMEYECEK' İDDİASI

Ancak Erdoğan’ın kendi partisi için ifade ettiği sorunun tam tersi MHP’de yaşandı. AK Parti’yi 'ittifak içi muhasebe' yapmaya iten bu ikinci gelişme ise bazı MHP’lilerin başlattığı, “Kendi partimize oy veririz ama Erdoğan’a vermeyiz” kampanyası oldu. Bu kampanya MHP içinde önce sessiz ve derinden yürüdü. Daha sonra MHP’de yeniden aday olmayan bazı milletvekillerince de açıklanan bu kampanyanın MHP seçmeninin yarısına yakını tarafından benimsendiği bilgileri de AK Parti’yi kaygılandırdı. AK Parti, partisine oy verip Erdoğan’a oy vermeyecek MHP’li sayısını da öğrenmek için harekete geçti.

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli - Sputnik Türkiye
Bahçeli, af çağrısını yineledi: Geri adım atmamız düşünülemez
MHP SAHADA YOK: 'İKİNCİ TURA B PLANI HAZIRLANIYOR'

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin, AK Parti’nin veto ettiği afla ilgili ısrarını sürdürürken, seçim için henüz kampanyayı başlatmamış olması ve MHP’lilerin de sahada hareketli olmaması, AK Parti’yi ortağının durumunu ölçmeye iten bir başka neden oldu. Ancak, siyasi kulislerde ortağının performansına ilişkin ölçüm ve değerlendirme ihtiyacı duyması ilk turu riskli görmesine de bağlanıyor. Buna göre AK Parti, B planı olarak ikinci tur için yeni hamle hazırlıklarının değerlendirmelerini yapmak için MHP’nin durumunu yokluyor.

24 Haziran'da yapılacak olan seçimlerde AK Parti'yi ve Erdoğan'ı destekleyecek olan MHP'nin beyanname açıklamasının eleştirilere sebep olduğu da kulislere yansımıştı. MHP kurmayları "İttifakta yer alan siyasi partilerin, bir parti iktidar olsa bile, Meclis’teki temsil sayısına göre yaptırım gücü olur" diyerek durumu açıklamıştı.

 

Haber akışı
0
Tartışmaya katılmak için
giriş yapın ya da kayıt olun
loader
Sohbetler
Заголовок открываемого материала