Dünya haritası - Sputnik Türkiye
DÜNYA
Rusya, ABD, Avrupa ve Ortadoğu başta olmak üzere dünyanın dört bir yanından son dakika haberleri, analizler ve özel dosyalar.

'AB, Türkiye'ye sınırını sığınmacılardan korumak için 80 milyon euro aktardı'

© AFP 2022 / DIMITAR DILKOFFTürkiye - Bulgaristan sınırı
Türkiye - Bulgaristan sınırı - Sputnik Türkiye
Abone olTelegram
Alman Der Spiegel'in iddiasına göre Avrupa Birliği (AB) Türkiye'ye sınırlarını sığınmacılardan koruması için 80 milyon euro'luk yardımda bulundu.

Alman haber dergisi Spiegel ve European Investigative Collaborations (Avrupa Araştırmacı İşbirlikleri) ağı tarafından yapılan ortak araştırmaya göre AB, Ankara'ya sınırlarını sığınmacılara karşı koruması için 80 milyon euro'dan fazla değere sahip güvenlik ve izleme teknolojisi ekipmanı gönderdi.

Suriyeliler -  İstanbul - Sputnik Türkiye
Suriyelilerin yükünü sınır illeri çekiyor
Habere göre Bölgesel Kalkınma Programı (IPA) kapsamında Brüksel, şu anda Suriye sınırında da kullanılan, Cobra II adlı zırhlı askeri araçların üretimi için Otokar firmasına 35.6 milyon euro aktardı. Türkiye'nin çoğunluk hisseye sahip olduğu silah ve güvenlik sistemleri üreticisi Aselsan'a AB tarafından Türk-Yunan kara sınırını kontrol etmek için 30 milyon euro değerinde zırhlı ve zırhsız gözetleme araçları siparişi verildi.

AB İLE GERİ KABUL ANLAŞMASI

Mart 2016'da, Türkiye ile AB arasında mülteci geri kabul anlaşması imzalanmıştı. Anlaşma Yunan adalarına çıkan mülteci adaylarının, başvurularının kabul edilmemesi durumunda Türkiye'ye iadelerini öngörüyor. Karşılığında da AB Türkiye'deki mülteciler için mali yardımda bulunmayı ve Suriyeli mültecileri yasal yollardan kabul etmeyi taahhüt ediyor.

Brüksel’deki Türkiye-AB Zirvesi'nin ardından Başbakan Ahmet Davutoğlu (solda), AB Konseyi Başkanı Donald Tusk (ortada) ve AB Komisyonu Başkanı Jean-Cloude Juncker (sağda), ortak basın toplantısı düzenledi. - Sputnik Türkiye
Türkiye ve AB anlaşmaya vardı
Almanya ve AB bu anlaşmanın yardımıyla Avrupa'ya gelen mülteci sayısının önemli oranda azalmasını umuyordu. Aynı zamanda insan kaçakçılarıyla daha etkili mücadele edilebilecek ve Ege Denizi'nde daha az sığınmacı boğulma tehlikesi geçirecekti. AB Suriyeli mültecilerin barındırma, bakım ve eğitim masraflarının karşılanması için Türkiye'ye 6 milyar euro'luk mali yardımda bulunacaktı. Yardımın ilk dilimi kısmen ödendi ve harcanacağı projeler de belirlendi. 3 milyar euro tutarındaki ikinci dilim ise yıl sonuna kadar ödenmiş olacak.

'18 MİLYON EURO HOLLANDALI ŞİRKETE'

Ancak Türkiye'deki Suriyeliler için öngörülen paranın 18 milyon euro'su Spiegel'in haberine göre Hollandalı bir şirkete gitti ve bu meblağ ile Türk Sahil Güvenlik Komutanlığı için altı devriye botu üretildi.

Haber akışı
0
Tartışmaya katılmak için
giriş yapın ya da kayıt olun
loader
Sohbetler
Заголовок открываемого материала