Dünya haritası - Sputnik Türkiye
DÜNYA
Rusya, ABD, Avrupa ve Ortadoğu başta olmak üzere dünyanın dört bir yanından son dakika haberleri, analizler ve özel dosyalar.

Fransız memur, işçi ve öğrenciler Macron'a karşı greve gitti, Paris'te çatışma çıktı

© REUTERS / Stephane MaheFransa 22 Mart 2018 kamu emekçileri grevde lise öğrencileri eylemde Paris'te çatışma
Fransa 22 Mart 2018 kamu emekçileri grevde lise öğrencileri eylemde Paris'te çatışma - Sputnik Türkiye
Abone olTelegram
Fransa'da Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron'un reformlarına karşı devlet memurları, öğretmenler, sağlık çalışanları, hava trafiği kontrol memurları, demiryolları işçileri greve gitti, lise öğrencileri sokaklara döküldü. Paris ve Nantes kentlerinde polisle protestocular arasında çok şiddetli çatışmalar çıktı.

Macron'un kamu emekçilerini işten çıkarıp kazanılmış haklarını ellerinden almaya yönelik tedbirlerine karşı Fransa çapında greve gidildi. Hızlı trenlerin yüzde 60'ı, şehir içi trenlerin yüzde 75'i çalışmadı. Paris'teki havaalanlarından iniş-kalkış dahil tüm uçuşlar iptal edildi. Pek çok okulda eğitim verilmedi, hastaneler, kreşler ve bakımevlerinde hizmetler aksadı.

FRANSA'DA HAYAT DURDU

Demiryolu işçilerinin statüsünü değiştiren, memur sayısını azaltan, emekli ücretlerini düşüren reforma karşı grev kararı alan 7 büyük sendika konfederasyonu, ülkenin dört bir yanında hayatı felç etti. Milyonlarca çalışan işyerlerine gidebilmek için farklı yollar bulmak zorunda kaldı.

1968'E SELAM

Eylemlerin başlangıcı için 22 Mart'ın seçilmesi, bunun Fransa'da 1968 eylemlerinin  başladığı tarih olması. 1968 eylemleri, mayıs ayına gelindiğinde modern Fransa tarihinin en büyük grevleri ve sokak çatışmalarıyla zirve yapmıştı.

'BU DAHA BAŞLANGIÇ'

Nitekim Fransa Demiryolu İdaresi (SNCF) çalışanları da grevlerini 3 ay boyunca haftada 2 gün sürdürecek.

POLİSE GÖRE YÜRÜYÜŞLERE 200 BİN KİŞİ KATILDI

150 kent ve kasabada Macron'un reformlarına karşı yürüyüşler düzenlendi. Polise göre yürüyüşlere 49 bini Paris'te olmak üzere 198 bin kişi katıldı.

Macron'un eğitim reformuna karşı lise öğrencilerinin de sokağa dökülmesiyle Paris'te polisle bazı göstericiler arasında çatışma yaşandı. 

Doğu Garı'ndan geçenlerin duman bombası atması üzerine bölgeye gelen polise taş fırlatanlar oldu. Bunun üzerine polis gözyaşartıcı gaz ve tazyikli su sıkarak karşılık verdi. Çatışmalarda bazı göstericiler kanlar içinde kalmış haldeyken gözaltına alındı.

Maskeli gençlerin polise taş ve şişe atmasıyla çatışmalar şiddetlendi.

Nantes kentindeki eylemcilere de polis gözyaşartıcı gaz ve tazyikli su sıkarak müdahale etti.

En büyük kamu emekçileri sendikalarından UGFF-CGT'den Jean-Marc Canon, Macron'un 5 yılda 120 bin kamu emekçisini işten atmayı hedefleyen planı sebebiyle çalışanlar arasında endişenin hızla arttığını belirtti.

FRANSIZ DEVRİMİNİN HERKESE EŞİT-BEDAVA EĞİTİM İLKESİ KALKACAK MI?

Eğitim reformu da lise bitirme sınavları ile üniversiteye giriş sistemlerinde değişiklik öngörüyor.

Halihazırda her lise mezunu notları ve sicili ne olursa olsun devlet üniversitesinde okuma hakkına sahip. Ama Macron'un reformuyla her üniversite kendi getirdiği kriterlere göre istediği öğrenciyi kabul edecek. Bununla üniversiteye devamsızlık yapıp yıllarca eğitimini tamamlamayanların önüne geçileceği iddia ediliyor. Ama 1789 Fransız devriminden beri süregiden herkese eşit ve bedava eğitim ilkesi çiğneneceğinden lise öğrencileri de eylemlerine devam edeceklerini açıkladı.

 

Haber akışı
0
Tartışmaya katılmak için
giriş yapın ya da kayıt olun
loader
Sohbetler
Заголовок открываемого материала