Dünyanın en etkili savaş uçağı olarak kabul edilen Rus yapımı Su-34 - Sputnik Türkiye
SAVUNMA
Savunma sanayii, askeri teknoloji yatırımları ve güvenlik politikalarına dair her şey.

TSK: 3567 terörist etkisiz hale getirildi

© Khalil AshawiTSK destekli ÖSO güçleri- Afrin
TSK destekli ÖSO güçleri- Afrin - Sputnik Türkiye
Abone olTelegram
TSK, 'Zeytin Dalı Harekatı'nın başlangıcından itibaren 3567 teröristin etkisiz hale getirildiği' açıklamasını yaptı. Anadolu Ajansı, TSK ve ÖSO'nun bugün 7 köyü de 'teröristlerden kurtardığını' açıkladı.

Afrin - Sputnik Türkiye
TSK: Afrin'de hastane bombalandığına dair haberler gerçek dışı
Genelkurmay Başkanlığından yapılan açıklamaya göre, hudutlar ve bölgede güvenlik ve istikrarı sağlamak, Suriye'nin kuzeybatısındaki Afrin'de PYD/YPG/PKK/KCK ve DEAŞ mensuplarını etkisiz hale getirmek, dost ve kardeş halkı, teröristlerin baskı ve zulmünden kurtarmak amacıyla 20 Ocak'ta başlatılan harekat sürüyor.

Açıklamada harekatın başlangıcından bu yana etkisiz hale getirilenlerin sayısının 3567 olduğu belirtildi.

TEMİZLENEN KÖY SAYISI 7'YE YÜKSELDİ

Sahadaki AA muhabirlerinin bildirdiğine göre, TSK ve ÖSO, Afrin'in kuzeybatısındaki Mabatlı beldesine bağlı Hacı Kasımlı, güneyindeki Cinderes beldesine bağlı Eşkanşarki köyleri ile Afrin ilçe merkezine bağlı Astaro köylerini YPG/PKK-DEAŞ'tan arındırdı. TSK ve ÖSO'nun bugündaha önce Afrin'in Kokani, Aynel Hacer, Heltangarbi ve Çakıllıeccum köylerini temizlediği açıklanmıştı.

MABATLI-AFRİN YOLU KESİLDİ

TSK ve ÖSO, bugün Afrin'in Kokani, Aynel Hacer, Heltangarbi ve Çakıllıeccum köylerini teröristlerden temizlemiş ve Mabatlı beldesi ile Afrin ilçe merkezi arasındaki ana kara yolu bağlantısını kesmişti.

TSK ve ÖSO'nun harekatta kontrol altına aldığı bölge sayısı 224'ü köy ve 44'ü kritik nokta olmak üzere 268'e ulaştı.

Afrin ilçe merkezi etrafındaki kuşatmayı sıkılaştıran birlikler, Kafer Çil'i alarak merkeze ait dış mahallelerin 600 metre yakınına ulaşmıştı.

Afrin bölgesi, ilçe merkezi ile Racu, Bülbül, Şeyh Hadid, Cinderes, Şeran ve Mabatlı olmak üzere 6 beldeden oluşuyor. Mabatlı dışında tüm belde merkezleri TSK ve ÖSO'nun kontrolünde bulunuyor.

Afrin ilçe merkezini kuşatan TSK ve ÖSO, buradan güneye gitmek isteyen sivillere ise güvenli geçiş imkanı veren bir koridoru açık tutuyor.

TSK YENİ GÖZLEM NOKTASI İÇİN ANADAN'A İNTİKAL ETTİ

TSK konvoyu yeni gözlem noktası için İdlib'de - Sputnik Türkiye
AA: TSK, İdlib'e yeni gözlem noktası kurmak için konuşlandı
Diğer yandan Türk Silahlı Kuvvetlerine (TSK) bağlı bir konvoy, Astana anlaşmaları çerçevesinde İdlib'deki gerginliği azaltma bölgesinde oluşturulacak ateşkes gözlem noktası için Halep'in kuzeybatısındaki Anadan ilçesi kırsalına intikal etti.

İdlib'deki AA muhabirinin bildirdiğine göre, sabah saatlerinde Türkiye'den İdlib'e giren askeri konvoy, gerginliği azaltma bölgesi içinde yer alan Halep'in kuzeybatı kırsalına güvenli şekilde ulaştı.

Anadan'a bağlı bir köyün tepesine yerleşen TSK unsurları, Halep kuzey kırsalına ve karşısındaki rejim güçlerine hakim durumda bulunuyor.

Yeni gözlem noktası Türkiye-Suriye sınırından yaklaşık 35 kilometre derinlikte yer alıyor.

Kazakistan'ın başkenti Astana'da garantör ülkeler Türkiye, Rusya ve İran arasında sağlanan anlaşma çerçevesinde, TSK, 12 Ekim 2017'de İdlib gerginliği azaltma bölgesindeki ateşkes rejiminin takibi için gözlem noktaları oluşturmaya başlamıştı.  Anlaşmaya göre, kademeli olarak İdlib'in kuzeyinden güneyine uzanacak intikalde TSK'nın toplam 12 bölgede gözlem noktası kurması öngörülüyor.

İntikalin sona erip, TSK'nın gözlem misyonunun başlamasının ardından Gerginliği Azaltma Kontrol Gücü'nde yer alan Rus güçlerinin İdlib gerginliği azaltma bölgesinin dış kısmında, rejim ile muhaliflerin cephe hattında konuşlanması bekleniyor.

Haber akışı
0
Tartışmaya katılmak için
giriş yapın ya da kayıt olun
loader
Sohbetler
Заголовок открываемого материала