Dünya haritası - Sputnik Türkiye
DÜNYA
Rusya, ABD, Avrupa ve Ortadoğu başta olmak üzere dünyanın dört bir yanından son dakika haberleri, analizler ve özel dosyalar.

Kılıçdaroğlu'ndan Böke'ye: Ne boykotu ya?

© AA / Sinan YiterCHP Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Selin Sayek Böke basın açıklaması yaptı.
CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Selin Sayek Böke basın açıklaması yaptı. - Sputnik Türkiye
Abone olTelegram
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, partisinin İzmir milletvekili Selin Sayek Böke'ye "Ne boykotu ya, zaten biz kazanacağız" diyerek tepki gösterdi. CHP lideri, 2019'da yapılması planlanan seçimler için de herhangi bir ittifak kararını PM'nin vereceğini işaret etti.

CHP Sözcüsü Bülent Tezcan - Sputnik Türkiye
Tezcan'dan boykot açıklaması: CHP’de hiçbir çatlak yok
CHP İzmir Milletvekili Selin Sayek Böke, AK Parti ve MHP'nin Meclis'te kanunlaştırdığı seçim ittifakı yasasına dair "Dün gece adil ve güvenli seçim yok edildi. Ya izleyeceğiz ya da gerçek bir seçimin asgari koşulları sağlanana dek boykot ve/veya çekilme seçeneklerini ele alacağız" dedi. 

Hürriyet'ten Hande Fırat'a konuşan Kılıçdaroğlu da Böke'ye tepki göstererek boykot hakkındaki fikirlerini şöyle dile getirdi:

"Ne boykotu ya, zaten biz kazanacağız. Demokrasi isteyenlerin ağırlığını herkes biliyor. Demokrasiye yeniden getirmek, tek adam rejiminden kurtulmak, hepimizin ortak talebi. Demokrasi talebi de tabii ki sandıkta dile getirilir. Biz de öyle yapacağız."

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu - Sputnik Türkiye
'Kazanacağımız seçimi neden boykot edelim' diyen Kılıçdaroğlu, ittifak kapısını açık bıraktı
Böke'yi herhangi bir şekilde uyarmadığını söyleyen Kılıçdaroğlu, seçim ittifakı yapıp yapmayacaklarına CHP Parti Meclisi'nin (PM) karar vereceğini belirtti ve HDP konusunda şunları söyledi:

"Tüm partilere eşit uzaklıktayız, eşit yakınlıktayız. Partiler arası bir ayrımımız yok. İttifak yapılacak mı kimlerle yapılacak zaman gösterecek. Zaman zaman HDP ile en çok çatışan parti CHP. Üstelik MHP’den bile daha çok. Ama biz gerginlikten hoşlanmıyoruz. Düne kadar kanlı bıçaklı olduklarımızla da onlar gibi bir araya gelmiyoruz. MHP, HDP’yi kullanarak üzerimize saldırıyor. Amaç geçmişte AK Parti ile yaptıkları kavgaları unutturmak."

Türkiye'de hukukun çökertildiğini, seçim ve sandık güvenliğinin olmadığını savunan CHP Trabzon Milletvekili Haluk Pekşen, ''Bu şartlar altında yapılacak bir seçim şaibelidir ve hukuksuzluğu meşrulaştırmaktan başka bir işe yaramaz. Bu seçimler boykot edilmelidir'' demişti.

Haber akışı
0
Tartışmaya katılmak için
giriş yapın ya da kayıt olun
loader
Sohbetler
Заголовок открываемого материала