Dünya haritası - Sputnik Türkiye
DÜNYA
Rusya, ABD, Avrupa ve Ortadoğu başta olmak üzere dünyanın dört bir yanından son dakika haberleri, analizler ve özel dosyalar.

Fransa'da aşırı sağcı Ulusal Cephe'nin lideri değişmedi

Abone olTelegram
Fransa'da aşırı sağ görüşlü Ulusal Cephe (FN) partisinin başkanlığına Marine Le Pen yeniden seçildi.

FN'nin ülkenin kuzeyindeki Lille kentinde yapılan kongresinde parti tüzüğünde değişiklik ve genel başkan seçimi için delegeler oy kullandı.

1500 delegenin katıldığı kongrede tek aday olan mevcut Genel Başkan Marine Le Pen yeniden seçildi.

Ayrıca parti iç tüzüğünde revizyona gidilerek, delegelerin beşte dördünün desteğiyle  Onursal Genel Başkanlık dahil çok sayıda değişiklik kabul edildi.

Fransa'da aşırı sağ parti Ulusal Cephe'nin (FN) Başkan Yardımcısı Florian Philippot- Genel Başkan Marine Le Pen - Sputnik Türkiye
Ulusal Cephe'de ayrılık: 'Hiçbir şeyden sorumlu' ilan edilen yardımcıdan istifa
Buna göre, daha önce parti üyeliği iptal edilen FN'nin kurucu başkanı Jean-Marie Le Pen'in Onursal Başkanlık payesi iptal edildi. FN'nin şimdiye kadar Merkez Komite olarak adlandırılan çekirdek kadrosunun Ulusal Konsey olarak değiştirildiği belirtilirken, oylama sonucu partinin bu en yetkili organına sırasıyla Louis Aliot, Steeve Briois, Nicolas Bay, David Rachline, Bruno Gollnisch, Julien Sanchez, Stéphane Ravier, Wallerand de Saint-Just, Sébastien Chenu ve Marie-Christine Arnautu seçildi.

1972'de FN'yi kuran baba Le Pen, 39 yıl başkanlık yaptıktan sonra 2011'de koltuğunu kızı Marine Le Pen'e devretmişti. Sonrasında baba ve kızı arasında yaşanan anlaşmazlık nedeniyle 2015'te parti üyeliğinden atılan baba Le Pen, 2011 yılından beri FN'nin onursal başkanıydı.

Marine Le Pen ve Jean-Marie Le Pen - Sputnik Türkiye
Ulusal Cephe'den ihraç edilen Le Pen yeni parti kurdu
BEYAZ SARAY'IN ESKİ BAŞ STRATEJİSTİ: BIRAKIN SİZE 'IRKÇI' DESİNLER

Bu arada parti kongresine, ABD Başkanı Donald Trump’ın geçen yıl ağustos ayında istifa eden Baş Stratejisti Steve Bannon da katılarak delegelere hitap etti. Bannon "Bırakın size 'Irkçı' desinler. Bırakın size 'Yabancı düşmanı' desinler. Bunu onur madalyası olarak taşıyın" diye konuştu. 

Trump ile çalışmaya başlamadan önce ABD’de Beyaz Amerikalıların çıkarlarını savunan, alternatif sağın önde gelen yayınlarından biri kabul edilen Breitbart News'İn başında olan Bannon, Trump'ın sağ kolu olarak biliniyordu.

Haber akışı
0
Tartışmaya katılmak için
giriş yapın ya da kayıt olun
loader
Sohbetler
Заголовок открываемого материала