Dünya haritası - Sputnik Türkiye
DÜNYA
Rusya, ABD, Avrupa ve Ortadoğu başta olmak üzere dünyanın dört bir yanından son dakika haberleri, analizler ve özel dosyalar.

Cinsel istismar suçlusu, sürekli takip edilecek

© AACinsel istismar, taciz
Cinsel istismar, taciz - Sputnik Türkiye
Abone olTelegram
Bakanlar Kurulu'nda görüşülen cinsel istismara yönelik cezalarda nasıl değişikliklerin yapılabileceği konuşuldu. Buna göre istismardan hüküm giyen kişi cezaevinden çıktıktan sonra da takip edilecek.

Başbakan Binali Yıldırım başkanlığındaki Bakanlar Kurulu’nda, cinsel istismara karşı eylem planı ile ilgili detaylı sunum yapıldı.

Hürriyet'ten Gizem Karakış'ın haberine göre toplantıda kreş, okul, Kuran kursu, yurt, spor salonu gibi alanlarda görev yapan personellerin seçiminde psikoteknik testler yapılması benimsendi. 

Cinsel istismar, taciz - Sputnik Türkiye
Ailelerin şikayetçi olmadığı cinsel istismar davasında sanık öğretmene 36 yıl hapis
Suçlunun okul, servis, kantin, çocuk kulübü, oyun bahçesi ve internet salonu gibi yerlerde çalıştırılmaları ve bu tür yerlerde işletme sahibi olmaları yasaklanacak. 

İnternet kafe ve okul gibi yerlerdeki kamera takip sistemlerinin sayısı arttırılacak. Kaçak işletilen internet kafeler kapatılacak. 

Suçlunun cezasını çektikten sonra da takibi yapılacak. Suçlunun takibinde elektronik kelepçe hakimin inisiyatifine bağlı olacak. Ayrıca ikamet değişikliğini bildirmek zorunda olacak suçlunun yurt dışına çıkışı da yasaklanacak. 

Milliyet'ten Serpil Çevikcan'ın konu hakkında "10 başlıkta eylem planı" başlıklı yazısında da tedbirler şöyle sıralandı:

  1. İstismar suçlarındaki cezalar artacak, caydırıcılık sağlanacak.
  2. Kademeli ceza uygulaması şu anda yürürlükte. Cezaların, Anayasa Mahkemesi’nin bağlayıcı kararı nedeniyle kademeli artırılması düşünülüyor. Ancak gelen tepkiler nedeniyle, 18 yaşa kadar olan tüm istismar suçlarında iyi hal ve takdir indiriminin olarak kaldırılması, cezaların birbirine çok yakın olması kararı masada.
  3. 18 yaşından büyüklerin mağduru olduğu cinsel saldırı suçları yönünden de indirimlerin kaldırılması tartışılıyor. Bu konuda son söz söylenmedi.
  4. Kimyasal kastrasyon tedbiri suçun vahametine göre, hâkim kararıyla uygulanacak. Kastrasyon, bütünüyle cinselliğin sonlandırılması değil, kademeli olarak azaltılması şeklinde gerçekleştirilecek. Hâkim, bununla birlikte cezanın infazından sonra suçlunun takibine yönelik tedbir kararları da verebilecek.
  5. Risk haritaları çıkartılacak. Kırmızı bölgelerde takip daha güçlü olacak.
  6. Suçlular yaşam boyu kontrol altında tutulacak. Adres ve iş değişikliklerini bildirmekle yükümlü hale gelecekler. Mülki erkân da bölgelerinde oturan suçluları bilecek. Bu kişiler çocuklarla ilgili işlerde çalışamayacak.
  7. Bu kişilerin çalıştığı kurumlara daha önce işledikleri suçla ilgili bilgi verilecek.
  8. Çocuklarla ilgili işlerde çalışanlara psiko-sosyal testler zorunlu olacak.
  9. Çocuklara yoğun eğitim verilecek. Sosyal medya ve internet denetiminden çocukların bulunduğu alanların güvenli kılınmasına, okul ve yurtlarda etkin denetimden oyun alanlarının takibine kadar önleyici tedbirler alınacak.
  10. Mağdurlar için psikolojik destek ve yaşam desteği sağlanacak. Suç mağduru çocukların deşifre edilmemesi, suç mağdurları için özel izleme merkezleri kurulması, suçtan sonra çocuğun psikolojisinin etkilenmemesi için sadece psikologla görüşmesi gibi bir dizi tedbir masada.

Haber akışı
0
Tartışmaya katılmak için
giriş yapın ya da kayıt olun
loader
Sohbetler
Заголовок открываемого материала