- Sputnik Türkiye
YAŞAM
Türkiye ve dünyadan ilgi çekici yaşam haberleri, toplumsal olaylar, güncel araştırmalar, fotoğraf ve video galerileri.

Türkiye Curling Federasyonu: Yerli curling taşı üretimi noktasında çalışmalarımız var

© AACurling
Curling - Sputnik Türkiye
Abone olTelegram
Türkiye Curling Federasyonu Başkanı Kenan Şebin, kış sporlarında başarının curlingle geleceğine inandıklarını söyledi. Tesisleşme faaliyetlerinin arttığını, kulüb sayısının da 90'a yaklaştığını söyleyen Şebin "Yerli curling taşı üretimi noktasında çalışmalarımız var" dedi.

Federasyon başkan vekili Ahmet Çelebi, yönetim kurulu üyesi Kemal Altınel, Curling Kocaeli Temsilcisi Bülent Cengizhan ile Kocaeli'deki kulüp başkan ve idarecileriyle toplantı gerçekleştiren Şebin, verimli bir sezonu geride bıraktıklarını ifade etti. Şebin, sınırlı sayıda ilde tesis olmasına rağmen gerçekleştirilen liglere katılımın oldukça yoğun olduğunu, yaklaşık 90 kulübe ulaştıklarını açıkladı.

Anastasiya Brizgalova - Sputnik Türkiye
Curling sporuna ilgiyi artıran ‘Rus Angelina Jolie’ tarihe geçti
Şebin, yapılan çalışmaları şöyle özetledi: "Yerli curling taşı üretimi noktasında çalışmalarımız var. Tesisleşme faaliyetleri sürüyor. Kocaeli'de curling sahasına yönelik çalışmalar devam ediyor. Projesi hazır olan tesisin ihale sürecinin nisan ayında tamamlanması planlanıyor. Kocaeli Üniversitesi ders programına curlingi almış, bu da bu sporun gelişimine önemli katkı sunacaktır. Hedefimiz, olimpiyatlara katılmanın ötesinde olimpiyatlarda derece elde etmek. Türkiye'de kış sporlarında başarı gelecekse bu branş curling olacaktır. Buna inandık ve insanlara inandırdık."

Öte yandan Şebin, ligler dışında takımların uluslararası müsabaka tecrübesini artırabilmek amacıyla 'Turkish Open' ya da başka bir isimle tüm ülkelere açık davetiye göndererek en üst düzeyde geleneksel bir turnuva yapmak istediklerini, bu organizasyonun önümüzdeki yıl muhakkak gerçekleştirileceğini dile getirdi.

PyeongChang Kış Olimpiyat Oyunları - Sputnik Türkiye
PyeongChang Kış Olimpiyat Oyunları, kapanış töreniyle sona erdi
Dünya Curling Federasyonu yetkilileriyle geçen yıl Güney Kore'de gerçekleştirdikleri toplantıda 2 yılda bir yapılan uluslararası kongrenin ev sahipliğine talip olduklarını anımsatan Şebin, uluslararası ilişkilere yönelik çalışmaları şöyle aktardı: "Talebimize geçtiğimiz günlerde cevap geldi, hazırlıklarımızla ilgili dosya, sunum istediler. 7-8 Nisan'da ABD'de yapılacak toplantıda nihai karar verilecek. Talip olduk, favoriyiz. Kabul edilmesi halinde Dünya Curling Federasyonu Yönetim Kurulu ve delegelerinin katıldığı, 7 gün süren bir kongre yapılacak. Burada önemli kararlar alınıyor. Amacımız hem Türkiye'nin curlingle olan bağını göstermek hem de ikili ilişkilerle Türkiye'nin de bu işin içinde en iyi noktada olduğunu anlatabilmek."

Haber akışı
0
Tartışmaya katılmak için
giriş yapın ya da kayıt olun
loader
Sohbetler
Заголовок открываемого материала