Dünya haritası - Sputnik Türkiye
DÜNYA
Rusya, ABD, Avrupa ve Ortadoğu başta olmak üzere dünyanın dört bir yanından son dakika haberleri, analizler ve özel dosyalar.

Prof. Dr. İştar Gözaydın beraat etti

© Fotoğraf : TwitterProf. Dr. İştar Gözaydın
Prof. Dr. İştar Gözaydın - Sputnik Türkiye
Abone olTelegram
Hakkında 'silahlı terör örgütü üyeliği' suçlamasıyla dava açılan Prof. Dr. İştar Gözaydın Savaşır'ın beraatine hükmedildi.

Prof. Dr. İştar Gözaydın - Sputnik Türkiye
Tutuklu Prof. Dr. İştar Gözaydın, tahliye edildi
İstanbul 27. Ağır Ceza Mahkemesi'ndeki duruşmaya, tutuksuz sanık İştar Gözaydın Savaşır ile avukatları Murat Dinçer ve Erdal Doğan katıldı. Duruşmada Cumhuriyet Savcısı Onur Ekinci, davanın esasına ilişkin mütalaasının hazır olduğunu söyledi. Savcı mütalaasında, sanık Savaşır'ın KHK ile kapatılan Can Erzincan TV'de katıldığı bir programda sarf ettiği sözler nedeniyle 'Örgüt içindeki hiyerarşik yapıya dahil olmamakla birlikte, örgüte bilerek ve isteyerek yardım etmek' suçunu işlediğini savunarak, atılı suçtan cezalandırılmasını istedi.

Mütalaaya karşı beyanda bulunan sanık Savaşır, ''Söz konusu TV programı bir fikri ortaya koymak için katıldığım bir programdır. Davet edildiğim basın organlarına akademisyen ve bir hukukçu olarak katıldım. Benim söylediğim bir hukukçu, bir siyaset bilimci olarak herhangi bir yapının terör örgütü olarak kabul edilmesi için yargı kararı olması gerektiğidir. Hayatım boyunca hiçbir siyasi görüşe sempati duymadım” dedi.

GÖZAYDIN: İKİ GÜN ÖNCE EŞİMİN KOLON KANSERİ OLDUĞUNU ÖĞRENDİK, BU KABUSUN SONLANMASINI İSTİYORUM

Sanık avukatlarından Erdal Doğan, müvekkilinin konuşmasında Anayasa'nın basın hürriyeti ve basın araçlarının korunmasına ilişkin maddeleri ile ilgili beyanlarda bulunduğunu anlatarak, müvekkili hakkında beraat kararı verilmesini ve yurt dışına çıkış yasağının kaldırılmasını talep etti. Son sözleri sorulan sanık Savaşır, "Bu süreç benim için zordu. İki gün önce eşimini kolon kanseri olduğunu öğrendik. Bir an önce bu kabusun sonlanmasını istiyorum. Beraatimi ve yurt dışına çıkış yasağının kaldırılmasını istiyorum." dedi.

YURT DIŞI YASAĞI KALDIRILDI

Prof. Dr. İştar Gözaydın - Sputnik Türkiye
Prof. Dr. İştar Gözaydın 'terör örgütü üyeliği' suçlamasıyla tutuklandı
Davayı karara bağlayan heyet, sanık Savaşır'ın atılı suçu işlediğine dair yasal unsurların oluşmadığı gerekçesiyle beraatine karar verdi. Heyet, sanık hakkındaki yurt dışına çıkış yasağını da kaldırdı.

15 YILA KADAR HAPİS CEZASI TALEP EDİLMİŞTİ

İddianamede, Savaşır hakkında 'silahlı terör örgütü üyesi olma' suçundan 7.5 yıldan 15 yıla kadar hapis cezası talep edilmişti.

Haber akışı
0
Tartışmaya katılmak için
giriş yapın ya da kayıt olun
loader
Sohbetler
Заголовок открываемого материала