Dünya haritası - Sputnik Türkiye
DÜNYA
Rusya, ABD, Avrupa ve Ortadoğu başta olmak üzere dünyanın dört bir yanından son dakika haberleri, analizler ve özel dosyalar.

Filistinliler, ABD'nin BM yardımını kesme kararını protesto etti

© AA / İssam Rimawi Filistinlilerden ABD protestosu
Filistinlilerden ABD protestosu - Sputnik Türkiye
Abone olTelegram
Ramallah'taki Filistinli sığınmacılar, yardımların askıya alındığı Birleşmiş Milletler Filistinli Mültecilere Yardım Kuruluşu'nun (UNRWA) 'tasfiye' girişimine maruz kaldığı gerekçesiyle, Bakanlar Kurulu binası önünde eylem düzenledi. Öte yandan UNRWA, Filistinli sığınmacılar için 800 milyon dolarlık acil yardım çağrısında bulundu.

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Heather Nauert - Sputnik Türkiye
ABD, Filistin yardımını askıya aldı
Ramallah'taki Filistinli sığınmacılar, yardımların askıya alındığı UNRWA'nın, 'tasfiye' girişimine maruz kaldığı gerekçesiyle, Bakanlar Kurulu binası önünde eylem düzenledi. UNRWA'ya desteğin sürmesini talep eden eylemciler, ABD'nin yardımları askıya alma kararına tepki gösterdi.

Eyleme katılan Filistinli sığınmacı Mahmud Alyan sığınmacı kamplarında ekonomik durumların oldukça zorlaştığını belirterek uluslararası topluma UNRWA'ya karşı sorumluluklarını yerine getirme çağrısında bulundu. Alyan, sağlık ve eğitim hizmetlerine dokunulması durumunda kamplarda sosyal patlamaların yaşanabileceğini kaydetti. Oturma eylemine katılan bir diğer sığınmacı Husam Rumeylat da UNRWA'nın tasfiyesinin 'Filistin davasının tasfiyesi' anlamına geleceğini söyledi.

ABD Başkanı Donald Trump'ın geçen yıl aralık ayında Kudüs'ü 'İsrail'in başkenti' olarak tanıdığını duyurmasının ardından ABD Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Heather Nauert, 16 Ocak'ta yaptığı açıklamada, 'UNRWA'ya verilecek 125 milyon dolarlık yardımın 65 milyon dolarlık bölümünün tekrar gözden geçirilmek üzere' askıya alındığını belirtmişti.

UNRWA'DAN 800 MİLYON DOLARLIK ACİL YARDIM ÇAĞRISI

UNRWA - Sputnik Türkiye
BM: ABD’nin yardımı kesmesinin ardından milyonlarca Filistinli tehlikede
Öte yandan UNRWA bugün Suriye, Batı Şeria ve Gazze Şeridi'ndeki Filistinli sığınmacılar için 800 milyon dolarlık acil yardım çağrısında bulundu. UNRWA'dan yapılan yazılı açıklamada, ABD'nin yardımlarda kısıtlamaya gitmesinin ardından kuruluşun mali sıkıntılar yaşadığı belirtilerek, 800 milyon dolarlık acil yardım çağrısı yapıldı. Yardımın; Gazze, Batı Şeria ve Suriye'de Filistinlilere ait sığınmacı kamplarındaki ihtiyaçlar çerçevesinde eşit miktarda dağıtılacağı belirtilen raporda, bu yardımın ayrıca Suriye'den Lübnan ve Ürdün'e sığınan yaklaşık 50 bin Filistinli sığınmacıyı kapsadığı aktarıldı.

'YARDIMLARLA GIDA, SU, KALACAK YER VE SAĞLIK DESTEĞİ SAĞLANIYOR'

UNRWA Genel Komiseri Pierre Krahenbühl, kuruluşun Cenevre'deki merkezinde yaptığı açıklamada, işgal altındaki Filistin toprakları ve Suriye'deki Filistinli sığınmacıların çoğunun, kuruluşun sunduğu yardımlarla geçimlerini sağladığını ifade ederek, gıda, su, kalacak yer ve sağlık desteğinin yer aldığı bu yardımların tam anlamıyla hayat kurtarıcı olduğunu söyledi. Krahenbühl, kötüleşen durumun sonucu olarak bu fona acilen ihtiyaç duyulduğunu kaydetti.

Filistin İstatistik Merkezi verilerine göre, UNRWA'ya kayıtlı 5,9 milyon Filistinli sığınmacıdan 2.1 milyonu Ürdün'de, 1 milyon 445 bini Gazze'de yaşıyor, bunu sırasıyla Batı Şeria, Suriye ve Lübnan takip ediyor.

UNRWA, sığınmacı sayısının sürekli artması ve özellikle 10 yıldır Gazze Şeridi'ne uygulanan abluka nedeniyle bağışçı ülkelerin yaptığı yardımların ihtiyaçları karşılayamaz hale geldiğini belirtiyor.

Haber akışı
0
Tartışmaya katılmak için
giriş yapın ya da kayıt olun
loader
Sohbetler
Заголовок открываемого материала