İstanbul - Boğaz - Martı - tekne - köprü - Sputnik Türkiye
TÜRKİYE
Türkiye'de yaşanan önemli gelişmeler, son dakika haberleri ve güncel tartışmalar

‘Afrin operasyonu Ankara için ‘hafif bir yürüyüş’ olmayacak’

Abone olTelegram
Suriye savaşının başladığı günden bu yana beşinci kez Afrin’i ziyarete hazırlanan askeri muhabir Kirill Romanovskiy, Ankara’nın YPG’ye karşı başlattığı askeri operasyonun ne Türkiye ne de Özgür Suriye Ordusu için ‘hafif yürüyüş’ şeklinde geçmeyeceği görüşünü bildirdi.

Zeytin Dalı Harekatı, Afrin, TSK, ÖSO - Sputnik Türkiye
Rus askeri uzmanın iddiası: Türk ordusunun muharebe kabiliyeti düşük
Suriye savaşının başladığı günden bu yana beşinci kez Afrin'i ziyarete hazırlanan askeri muhabir Kirill Romanovskiy, Ankara'nın YPG'ye karşı başlattığı askeri operasyonun ne Türkiye ne de Özgür Suriye Ordusu için ‘hafif bir yürüyüş' şeklinde geçmeyeceği yorumunda bulundu.

Romanovskiy, Suriye'de silahlı çatışmalar başladıktan sonra, Afrin'den röportajlar yapan ilk muhabirlerdendi.

Türkiye'nin askeri operasyonunun henüz belirgin sonuç vermediğini belirten Rus Federal Haber Ajansı'nın (RIAFAN) muhabiri Romanovskiy, Sputnik'e yaptığı açıklamada, "Bu çatışma yakın zamanda sona ermez. Çatışmalar en azından kuzeydeki dağlarda ve Afrin'in güneyinde devam eder. Bu dağlarda YPG'nin çok sayıda tahkimatı var. Bunlardan biri kuzeybatıdaki Qestel Cindo. Oraya iki kez gittik. Hava saldırılarına karşı bile orası oldukça güvenli bir yer" dedi.

Ayrıca Türk kara ordusunun doğrudan çatışmalarda yer almadığına dikkat çeken Romanovskiy, "Kara gücünün büyük kısmını Türk askerler değil muhalif gruplar oluşturuyor. Bu grupların Suriye'nin en iyi savaş gücü olduğunu söyleyemeyiz" dedi.

‘YPG'NİN TUTUMUNU NETLEŞTİRMESİ BEKLENİYOR'

Zeytin Dalı Harekatı - Sputnik Türkiye
GÖRÜŞ
Rus uzman: Türk ordusunun Suriye’deki varlığı kalıcı değil
Uluslararası toplumun, ABD'nin IŞİD'e karşı mücadelede müttefik olarak gördüğü YPG ile Türkiye arasındaki çatışmaya ölçülü tepkisini de değerlendiren Rus gazeteci, bu konuda şu yorumda bulundu:

"Mesele şu ki uluslararası toplum, mevcut durum kapsamında, Kürtlerin teröre karşı mücadeleye dahil edilmesinin verdiği üstünlüğü tam olarak kavramış değil. Bir yandan YPG, IŞİD'e karşı savaşıyor. Diğer yandan, NATO'nun ikinci en büyük askeri gücüne sahip Türkiye, YPG için terörist diyor. Uluslararası toplum büyük bir sabırla yaşananları izliyor ve Afrin konusunda ABD ile Rusya arasında çatışma çıkmasını bekliyor. Diğer yandan ABD ve Rusya, Kürtlerin kendi tutumunu formüle etmesini bekliyor. Eğer YPG, Şam'a desteğini ilan ederse Ruslardan destek görür. Eğer Şam'a karşı çıkarlarsa ABD tarafından bir miktar destek alır".

‘AFRİN'DE ALMAN SİLAHI YOK'

TSK Afrin Alman üretimi Leopard tankları - Sputnik Türkiye
Rus uzman: Ankara, Zeytin Dalı Harekatı'nda Almanya’dan gelecek silahlara bel bağlamıyor
YPG'nin Alman silah kullandığı yönündeki haberleri doğrulamayan Romanovskiy, "Ben şahsen bu bölgede hiçbir zaman Alman silah görmedim. Ama Iraklı Kürtler doğrudan Almanya'dan silah desteği alıyor. Irak'ın kuzeyine gittiğimde cephe hattı boyunca Heckler&Koch ürünlerine rastladım. Ama Suriyeli Kürtlerin elinde bu silahtan yok" ifadelerini kullandı.

‘RUSYA, TÜRKİYE SAYESİNDE KÜRTLERİ ŞAM'A DOĞRU İTMEYE ÇALIŞIYOR'

Rusya'nın baştan beri amacının Suriye'nin bağımsızlık ve toprak bütünlüğünün koruması olduğuna dikkat çeken Rus muhabir, "Rusya, Türk kırbacı sayesinde Kürtleri Şam'la yakınlaşmaya itmeye çalışıyor. Yani artık Kürtlerden yanıt bekleniyor" dedi.

Romanovskiy, "Her halükarda bu çatışma ne Özgür Suriye Ordusu ne de Türk Silahlı Kuvvetleri için hafif bir yürüyüş şeklinde olmayacak" uyarısında bulundu.

Türkiye, YPG'yi, PKK’nın Suriye’deki uzantısı olarak görüyor ve bu yapıyla ilişkili DSG gibi örgütlerin de 'terör örgütü' olarak kabul edilmesini istiyor. Ancak, Başta ABD olmak üzere Batılı güçler, Ankara’nın bu görüşünü kabul etmiyor. Ankara, ayrıca YPG'ye silah verilmesine de sert bir şekilde karşı çıkıyor.

Haber akışı
0
Tartışmaya katılmak için
giriş yapın ya da kayıt olun
loader
Sohbetler
Заголовок открываемого материала