Dünya haritası - Sputnik Türkiye
DÜNYA
Rusya, ABD, Avrupa ve Ortadoğu başta olmak üzere dünyanın dört bir yanından son dakika haberleri, analizler ve özel dosyalar.

Kılıçdaroğlu: Osmanlı'da millet mi vardı? Cumhuriyetle beraber oldu

© AA / Evrim AydınCHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu - Sputnik Türkiye
Abone olTelegram
CHP Gençlik Kolları Kongresi'nde konuşan CHP lideri Kılıçdaroğlu, "Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün hangi koşullarda Cumhuriyet'i kurduğunu hepimizin bilmesi lazım. Osmanlı'da millet mi vardı? Cumhuriyetle beraber oldu" dedi.

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, partisinin gençlik kolları kongresinde konuştu. Kılıçdaroğlu'nun açıklamalarından öne çıkanlar şöyle:

 • Osmanlı battığında 1 metre milli demir yolu yoktu. Osmanlı'nın parasını basacak milli bankası yoktu. Övgüler düzüyorlar. Osmanlı'nın silahı yoktu. Osmanlı'nın ordularını başkaları yönetiyordu. Toplu iğne üretemiyorlardı.
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan - Sputnik Türkiye
Erdoğan: İşin içine Atatürk de dahil edilince meselenin gerçek yüzünü anladıklarını ümit ediyorum
Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün hangi koşullarda Cumhuriyet'i kurduğunu hepimizin bilmesi lazım. O zor koşullarda Türkiye'yi demir ağlarla ördü. 1930'da Merkez Bankası'nı kurarak kendi milli paramıza sahip olduk. O zor koşullarda 1921'de Çocuk Esirgeme Kurumu'nu kurdu. 1925'te Kayseri'de uçak fabrikasının temelini attı. Kırıkkale'de Makina Kimya kuruldu. Bu gerçeğin hepimiz tarafından bilinmesi gerekiyor. Bütün gençlerimiz tarihi, Osmanlı'nın hangi koşullarda battığını iyi bilecek. Geçmişini bilmeyen geleceğini sağlıklı inşa edemez. Bu güruh geçmişini bilmediği için geleceğini inşa edemiyor.
 • Osmanlı'da millet mi vardı? Cumhuriyetle beraber oldu. Kimse sarayın, padişahın kulu kölesi olmadı. Hepimiz Cumhuriyet'in özgür ve eşit bireyleri olduk. Cumhuriyet kurulmasaydı belki böyle bir toplantı dahi yapamacaktık.
 • AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Mahir Ünal - Sputnik Türkiye
  Ünal: FETÖ gibi yapıların devlete sızmasının alt yapısını hazırlayan CHP aklıdır
  Şimdi bize kahramanlık taslıyorlar. Gençlerin özellikle tarihsel arka planı çok iyi bilmesi lazım. Daha düne kadar her türlü milliyetçiliği ayaklarının altına alan bir adam, şimdi kalkmış bize milliyetçilik dersi veriyor. İsmet İnönü'nün lafıyla 'hadi canım sen de.'
 • Daha düne kadar Irak'ta askerlerimizin başına çuval geçirilirken bu kahramanlık edebiyatı yapanlar neredeydi? Unuttuğumuzu mu sanıyorlar? Hep birlikte bu ülkenin geleceği için güzel şeyler söylemeliyiz. Hiç kimse unutmasın. Bu topraklarda en güçlü olanlar bizleriz. Çünkü bizler insan haklarını, demokrasiyi savunuyoruz.
 • AVUKAT İDDİASI

  • Bu ülkede adalet yok. Yargı siyasi otorite tarafından teslim alınmış. Yargı, hukukun üstünlüğü ve vicdanına göre karar vermiyor artık. Saraydan talimat bekliyor, ‘nasıl karar vereceğim’ diye. Devreye giren avukatları çok iyi biliyorum. Yakında onların da ismini açıklayacağız. Hangi avukatların kimlerin temsilcisi olarak nereye gittiğini çok iyi biliyoruz.” 
  Haber akışı
  0
  Tartışmaya katılmak için
  giriş yapın ya da kayıt olun
  loader
  Sohbetler
  Заголовок открываемого материала