- Sputnik Türkiye
YAŞAM
Türkiye ve dünyadan ilgi çekici yaşam haberleri, toplumsal olaylar, güncel araştırmalar, fotoğraf ve video galerileri.

Beyaz Saray'ın Van Gogh tablosu isteğine Guggenheim Müzesi'nden yanıt: Altın klozet verelim

© REUTERS / Brendan McDermidABD'nin New York kentindeki Guggenheim Müzesi'nde sergilenen Maurizio Cattelan imzalı 'Amerika' adlı çalışır vaziyetteki som altından klozet
ABD'nin New York kentindeki Guggenheim Müzesi'nde sergilenen Maurizio Cattelan imzalı 'Amerika' adlı çalışır vaziyetteki som altından klozet - Sputnik Türkiye
Abone olTelegram
Beyaz Saray'ın dünyaca ünlü Guggenheim Müzesi'ne başvurarak ABD Başkanı Trump ile First Lady'nin rezidans bölümüne asmak için Hollandalı ünlü ressam Vincent Van Gogh'un 'Karlı Manzara' adlı tablosunu kiralama talebinde bulundu. Müze ise bu talebi reddederek, yerine envanterinde bulunan som altından klozeti önerdi.

Louis Vuitton - Çanta - Sputnik Türkiye
Louis Vuitton çantalarından 100.000 dolar değerinde klozet yaptı
Washington Post (WP),  Beyaz Saray yetkililerinin Van Gogh'un 'Karlı Manzara' adlı 1888 tarihli tablosunu Trump'la First Lady'nin özel rezidansına asmak için kiralama talebinde bulunduğunu duyurdu.

Ancak tablonun bulunduğu New York'taki Guggenheim Müzesi'nin baş küratörü Nancy Spector bu talebi Eylül 2017'de reddederek Beyaz Saray'a  başka bir teklif yaptı.

WP, Spector'un Beyaz Saray'a gönderdiği elektronik postada, bir adam ile köpeğin karlı bir manzarda yürüdüğü Van Gogh tablosu yerine, müzede 2016 yılında sergilenen İtalyan çağdaş sanatçı Maurizio Cattelan'ın 'Amerika' adını verdiği kullanıma hazır 18 karatlık som altından klozeti önerdi.

'ESERİN KURULUMU VE BAKIMI KONUSUNDAKİ TÜM KILAVUZLARI GÖNDEREBİLİRİZ'

​Elektronik postada "Eğer Başkan ve First Lady ilgilenirlerse eseri Beyaz Saray'a ödünç verebiliriz. Sanatçı eserini uzun süreli olarak ödünç vermeyi kabul ediyor. Tabii ki oldukça değerli ve nadide bir eser. Ancak eserin kurulumu ve bakımı konusundaki tüm kılavuzları gönderebiliriz" dedi.

WP, Guggenheim sözcüsü Sara Eaton'ın söz konusu elektronik postanın Eylül 2017'de Beyaz Saray küratörü Donna Hayashi Smith'e gönderildiğini doğruladığını da aktardı.

© REUTERS / Brendan McDermidABD'nin New York kentindeki Guggenheim Müzesi'nde sergilenen Maurizio Cattelan imzalı 'Amerika' adlı çalışır vaziyetteki som altından klozet
ABD'nin New York kentindeki Guggenheim Müzesi'nde sergilenen Maurizio Cattelan imzalı 'Amerika' adlı çalışır vaziyetteki som altından klozet  - Sputnik Türkiye
ABD'nin New York kentindeki Guggenheim Müzesi'nde sergilenen Maurizio Cattelan imzalı 'Amerika' adlı çalışır vaziyetteki som altından klozet

'YÜZDE 99 İÇİN YÜZDE 1 SANATI'

Dolar - Sputnik Türkiye
EKONOMİ
'En zengin yüzde 1'lik dilim dünyadaki varlıkların yarısına sahip'
Eleştirmenler Cattelan'ın altın klozet eserinin çağımızdaki aşırılığa yönelik bir hiciv olduğunu belirtiyor.

Daha önce eserini 'Yüzde 99 için yüzde 1 sanatı' olarak adlandıran İtalyan sanatçı Cattelan WP'ye yaptığı açıklamada eserini neden Trump'a önerdiğini şu sözlerle anlattı: "Bu çok hassas bir konu. Yaşamımızın amacı nedir? Ölene kadar her şey çok saçma gözüküyor ve birden (ölünce) anlam kazanıyor.Ne yerseniz yeyin, ister 200 dolarlık bir yemek, ister 2 dolarlık bir sosisli, sonuç aynı" dedi.

KLOZETİ 100.000'DEN FAZLA ZİYARETÇİ KULLANDI

Gugenheim Müzesi ve Beyaz Saray konu hakkında yeni açıklama yapmaktan kaçınırken, müzenin blogunda yer alan bilgiye göre  altın klozet müzde segilendiği 1 yılı aşkın süre boyunca 100.000'den fazla ziyertçi tarafından kullanıldı.

 

Haber akışı
0
Tartışmaya katılmak için
giriş yapın ya da kayıt olun
loader
Sohbetler
Заголовок открываемого материала