Dünya haritası - Sputnik Türkiye
DÜNYA
Rusya, ABD, Avrupa ve Ortadoğu başta olmak üzere dünyanın dört bir yanından son dakika haberleri, analizler ve özel dosyalar.

Akdeniz’e gelen zehirli aslan balığı için 'Aranıyor' afişi

© Fotoğraf : DHABalık
Balık - Sputnik Türkiye
Abone olTelegram
Türk Deniz Araştırmaları Vakfı (TÜDAV) Başkanı Prof. Dr. Bayram Öztürk, son yıllarda Akdeniz'e giren zehirli aslan balığı hakkında farkındalık yaratmak için 'Aranıyor' başlıklı bir afiş tasarladıklarını, halkı bilinçlendirmeye çalıştıklarını anlattı.

Yılan balığı - Sputnik Türkiye
Anüsünden yılan balığı çıktı
TÜDAV Başkanı Öztürk son yıllarda iklim değişikliği ve besin ağındaki değişimlerle birlikte Akdeniz başta olmak üzere Türkiye denizlerine birçok yabancı deniz canlısı girdiğini söyledi.

'MARMARA DENİZİ'NDE 90 KADAR YABANCI TÜR VAR' 

Öztürk, Akdeniz’deki yabancı deniz canlılarından 450 kadarının Türkiye sularında olduğunu anlatırken, şöyle konuştu:

“Bu sayının 60 kadarını yabancı balık türleri oluşturuyor. Başta Süveyş Kanalı yoluyla girenler olmak üzere, gemi balast suları, insan eliyle taşınma ve yapışma (fouling) gibi sebeplerle bunların sayısı her geçen gün artmaktadır. Yeni ortama giren birçok zehirli balık, denizanası gibi türler turizm, balıkçılık gibi faaliyetleri olumsuz etkiliyor. Ayrıca zehirli balıkların yenilmesi halinde halk sağlığı için yeni sorun alanları oluşturuyor. Sadece Marmara Denizi´ne gelen 90 kadar yabancı tür bulunmaktadır. Bu denize gemilerin balast sularıyla gelen tür sayısı 50 kadardır ve balast değişiminin veya boşaltmanın Marmara Denizi’ne yapılmaması önerilmektedir.”

© Fotoğraf : DHAAkdeniz’e gelen zehirli aslan balığı için 'Aranıyor' afişi
Akdeniz’e gelen zehirli aslan balığı için 'Aranıyor' afişi - Sputnik Türkiye
Akdeniz’e gelen zehirli aslan balığı için 'Aranıyor' afişi

Pirana - Sputnik Türkiye
YAŞAM
Kızılırmak'taki piranaların türü belirlendi: 'Testis yiyen balık' Pacu
TÜDAV Başkanı Prof.Dr. Bayram Öztürk, yabancı deniz canlılarının birçok bölgede biyolojik sabotaj nedeni olarak adlandırıldığını, bu türlerin deniz ekosistemine vereceği zararların boyutunun tahmin edilemediğini söyledi. Prof.Dr. Öztürk, TÜDAV olarak zararlı türlerle ilgili olarak aslan balıkları konusunda halkı ve başta da balıkçıları uyarmak amacıyla bir poster hazırlayarak bütün balıkçı kasabalarına ve dalış merkezlerine dağıtımını sürdürdüğünü söyledi.

YILLIK ZARARLARI 12 MİLYAR EURO

Avrupa Birliği (AB) tarafından yapılan bir araştırmaya göre, denizlerdeki yabancı türler yılda 12 milyar euro'ya yakın zarara neden oluyor. Türkiye´de balon balıklarının ağlara verdiği zararlar ve iş gücü kaybı nedeniyle küçük ölçekli balıkçılara verdiği zararın yılda 10.000 TL olarak tahmin edildiği bu zararla karşılaşanlara devlet desteği verilmesi önerildi. Bunun yanı sıra Akdeniz’e yabancı zararlı türlerin girişinin azaltılması için deniz çayırlarının korunması ve daha fazla deniz koruma alanı oluşturulması gerektiği kaydedildi.

Levrek - Sputnik Türkiye
20 ton levrek 'firar etti'
'AKDENİZ İÇİNDE, BAŞKA BİR AKDENİZ VAR'

TÜDAV Başkanı Prof. Dr. Bayram Öztürk, Akdeniz’e giren bu yabancı türlerin iklim değişikliği ve deniz suyu sıcaklığının artması nedeniyle bütün Akdeniz’de kolayca yaşam alanı bulabildiğini hatırlatırken, denizlerde iklim değişikliği ve yabancı türlerin yayılması konusunda ulusal bir izleme programı başlatılmasını önerdi. Prof. Dr. Öztürk, “Özetle Akdeniz´in içinde artık ağırlıkla Kızıldeniz canlılarından oluşan başka bir Akdeniz var ve bu herkesi tehdit ediyor” dedi. 

Haber akışı
0
Tartışmaya katılmak için
giriş yapın ya da kayıt olun
loader
Sohbetler
Заголовок открываемого материала