Dünya haritası - Sputnik Türkiye
DÜNYA
Rusya, ABD, Avrupa ve Ortadoğu başta olmak üzere dünyanın dört bir yanından son dakika haberleri, analizler ve özel dosyalar.

Rus Dışişleri: Kürtleri Türkiye'yle konuşuyoruz, Suriye'deki siyasal sürece katılımları için her şeyi yapıyoruz

Abone olTelegram
Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mariya Zaharova, Kürt sorununu Türkiye'yle tartışmayı sürdürdüklerini belirtip Kürtlerin Suriye'deki siyasal sürece katılmasını sağlamak için gereken her şeyi yaptıklarını söyledi.

Zaharova ayrıca, Soçi'de düzenlenecek Suriye konulu kongreye Kürtlerin davet edildiğini de tekrarladı.

Zaharova haftalık basın toplantısında kendisine yöneltilen bir soru karşısında, “Rusya, (Kürt sorununu Türkiye’yle) elbette konuşuyor. Bunu, hem (Rusya Dışişleri Bakanı Sergey) Lavrov hem  de diğer Rus yetkililer yapıyor. Birkaç yıldır Kürt siyasi güçlerin Suriye’deki siyasal sürece dahil edilmesi için gereken her şey yapılıyor” dedi.

Afrin, Zeytin Dalı Harekatı - Sputnik Türkiye
Rusya: ABD'nin yeni Suriye stratejisi ülkeyi bölmeyi amaçlıyor
Zaharova ayrıca, şu anda tamamen Soçi’de düzenlenecek Suriye Ulusal Diyalog Kongresi’nin hazırlıklarına odaklandıklarını kaydedip “Kürt temsilcilere (kongre için) davetiye gönderildi. Yanıtı artık onlarda aramak gerek. Davetiyeti kabul edip etmemek ve dolayısıyla bu formata (kongreye) aktif bir biçimde katılmayı kabul edip etmemek onların cevabını bulması gereken bir soru” dedi.

Daha önce çeşitli Kürt temsilciler, Rusya’yı, Türkiye’nin Afrin’e yönelik düzenlediği Zeytin Dalı Harekatı’na ‘göz yummakla’ suçlayıp bu nedenle Soçi’deki kongreye katılmayacaklarını söylemişti.

Afrin - Sputnik Türkiye
GÖRÜŞ
‘Batı, Türkiye'nin Kürt koridoruna izin vermeyeceğini anladığı için endişeli'
'BENİM İZLENİMİME GÖRE KÜRT HALKI ANCAK UYGUN VE GEREKLİ OLDUĞUNDA KULLANILIYOR'

Zaharova, Kürtlerin Suriye’deki rolüne ilişkin bir soru üzerine de şunları söyledi: “Kürt faktörü, Batılı partnerlerimiz tarafından da dahil olmak üzere, yıllardan beri kullanılıyor. Fakat bu Kürtlerin yararına olacak şekilde yapılmıyor. Benim izlenimime göre, Kürt halkı ancak uygun ve gerekli olduğunda kullanılıyor.”

Bu arada Zaharova daha önce de Rusya’nın girişimi ile Soçi’de 29-30 Ocak’ta düzenlenecek kongre için 1600 Suriyeliye davet gönderildiğini söylemişti. Hem Suriye hükümetinden hem de muhaliflerden temsicilerin davet edildiği kongrede, ülkenin yeni anayasasının tartışılması bekleniyor.

Haber akışı
0
Tartışmaya katılmak için
giriş yapın ya da kayıt olun
loader
Sohbetler
Заголовок открываемого материала