Dünya haritası - Sputnik Türkiye
DÜNYA
Rusya, ABD, Avrupa ve Ortadoğu başta olmak üzere dünyanın dört bir yanından son dakika haberleri, analizler ve özel dosyalar.

‘ABD, Suriye’de beceriksiz bir politika izliyor’

Abone olTelegram
Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov’un ABD’nin Suriye’deki tek taraflı eylemlerinin Türkiye’yi çıldırttığı açıklamasını değerlendiren Vavilov, ABD’nin başta Suriye olmak üzere Ortadoğu’daki politikasının beceriksizce olduğunu belirtti.

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov - Sputnik Türkiye
Lavrov: ABD’nin Suriye’deki tek taraflı eylemleri Türkiye’yi çıldırttı
Sputnik'e konuşan Rusya Diplomasi Akademisi'nden Prof. Dr. Aleksandr Vavilov, Suriye'nin kuzeyindeki gerilim için, "Bu, ABD'nin beceriksizliğinin sonucu" değerlendirmesinde bulundu.

ABD'nin başta Suriye olmak üzere Ortadoğu'da izlediği politikası için "güçten kaynaklanan küstahlık" diyen Vavilov, "Onlara göre güçlüysen haklısın, güç her şeyi halleder. Ama hayır. Modern dünyada güç her şeyi çözmez. Çok kutuplu dünya bir dünya oluşuyor"dedi.

ABD'nin Türkiye'yi çıldırtan eylemlerinin "mevcut durumu ve bağlantıları bilmezlikten" geldiğini dile getiren Vavilov, "ABD'nin eylemleri zararlı ve yıkıcı. ABD'nin, Ortadoğu'da kırdığı ceviz bini aştı. Dükkana giren fil gibi her şeyi yıkıp kırdıktan sonra eski hale getirmek çok zaman alacak, büyük çabalar gerektirecek" ifadelerini kullandı.

Türkiye, YPG'yi, PKK’nın Suriye’deki uzantısı olarak görüyor ve bu yapıyla ilişkili DSG gibi örgütlerin de 'terör örgütü' olarak kabul edilmesini istiyor. Ancak, Başta ABD olmak üzere Batılı güçler, Ankara’nın bu görüşünü kabul etmiyor. Ankara, ayrıca YPG'ye silah verilmesine de sert bir şekilde karşı çıkıyor.

Haber akışı
0
Tartışmaya katılmak için
giriş yapın ya da kayıt olun
loader
Sohbetler
Заголовок открываемого материала