Dünya haritası - Sputnik Türkiye
DÜNYA
Rusya, ABD, Avrupa ve Ortadoğu başta olmak üzere dünyanın dört bir yanından son dakika haberleri, analizler ve özel dosyalar.

'Osmanlı torunu' Johnson'dan Fransa'ya 'çılgın' köprü projesi

© AP Photo / Stefan RousseauBoris Johnson, Emmanuel Macron, Laurent Fabius
Boris Johnson, Emmanuel Macron, Laurent Fabius - Sputnik Türkiye
Abone olTelegram
İngiltere Dışişleri Bakanı Boris Johnson, Fransa liderine iki ülkeyi birleştirecek bir köprü önerdi. Mimarlar, balıkçılar, gemiciler tepki gösterdikleri Johnson'la ''Fransa'yı yakınımıza çekmek çok daha kolay ve ucuz olur'' diye dalga geçti.

Birleşik Krallık'ın AB'den çıkması (Brexit) kampanyasının başını çekerken ileri sürdüğü savların yalan olduğu sonradan ortaya çıkan Dışişleri Bakanı Boris Johnson, şimdi de Brexit'in olumsuz etkilerini azaltmak için Manş Denizi'nin karşı tarafındaki komşu Fransa'ya köprü inşa edilmesini önerdi. Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron'un kalabalık bir heyetle İngiltere'yi ziyareti sırasında teklifini gündeme getiren Johnson, Dover ile Calais'yi birbirine bağlayan Manş Tüneli'nin yeterli olmadığını savundu.

MACRON COŞKUYU VERDİ Mİ?

''Dünyanın en büyük ekonomilerinden ikisinin aralarında sadece 35 km mesafe varken yalnızca bir tüneldeki demiyolu sistemiyle bağlı olmaları delilik'' diyen Johnson'a bazı kaynaklara göre Macron ''Haydi yapalım şu işi'' sözleriyle destek verdi. Bazı kaynaklara göreyse Fransa lideri teklifi prensipte desteklediğini söyledi.

ÖNEMLİ PROJELERİ İNCELEYECEK ORTAK GRUP KURULACAK

Johnson, Başbakan ​Theresa May ile Macron'un eşbaşkanlığında düzenlenen Birleşik Krallık-Fransa zirvesinde kendisinin köprü önerisi gibi büyük projeleri incelemek üzere bir uzmanlar paneli kurulması konusunda anlaşıldı. Zirve sonuç bildirisinde iki ülkenin aralarında bağlantı ve ulaşım işbirliği yaparken radikal inovasyon ürettikleri, ortak bir programla geleceğin teknolojilerine yatırım yapmaya devam edecekleri belirtilirken ''21. yüzyılda ikili ilişkilerimizin geleceği için çalışırken en nitelikli, en uzman kişilerden kurulacak ortak bir grubun, gelecekteki işbirliğine dair önemli projeler dahil diğer seçenekleri incelemesi konusunda anlaştık'' denildi.  

'120 MİLYAR STERLİNE MAL OLUR'

Ancak mimar ve mühendisler, İngiltere ile Fransa'yı birbirine bağlayacak bir köprü inşa etmenin, hem çok zorlu hem de en az 120 milyar sterline mal olacak çok pahalı bir iş olacağı uyarısı yaptı. Liverpool Üniversitesi mimari profesörü Alan Dunlop, ''Fransa'yı yakınımıza çekmek çok daha kolay ve çok daha ucuz olurdu'' diye dalga geçti.

'DENİZİ VE BALIKLARI RAHAT BIRAKSIN'

Manş Denizi'nin hem zorlu bir coğrafya hem de dünyanın en yoğun balıkçılık ve gemicilik yapılan bölgelerinden biri olduğuna dikkat çekildi. Mimar Ian Ritchie ''Johnson'ı çevreden uzak tutsunlar. Manş Denizi'ni ve balıkları rahat bıraksın'' diye çıkıştı. Birleşik Krallık Gemicilik Odası ''Dünyanın en yoğun gemicilik rotalarından birinin ortasına betondan devasa bir yapı inşa etmek beraberinde bazı zorluklar getirebilir'' diye uyardı.

​'KİM BU PALYAÇO'

Anamuhalefetteki İşçi Partisi'nin 'gölge dışişleri bakanı' Emily Thornberry, ''İlk duyduğumda önemsemedim, gerçek değildir diye düşündüm. Ama anlaşılan gerçekmiş. Demek istediğim, ülkemizi yönettiklerini iddia eden bu palyaçolar kendilerini ne zannediyorlar'' çıkışını yaptı.  

'FIRTINADA KULLANILAMAZ'

​Brexit kampanyasının başını çekenlerden eski UKIP lideri Nigel Farage ''Kafadan çatlak Boris'in köprüsü büyük bir para israfına benziyor. Kargo gemileri için tehlikeli olur ve sık sık esen şiddetli rüzgarlar patlak verdiğinde kullanılamaz'' dedi.

​'SAĞLIK SİSTEMİNİ KURTAR'

Bazı Twitter kullanıcıları, Fransa'ya köprü gibi deli bir projeye harcanacak milyonlarca sterlinle İngiltere'nin çökmüş sağlık sisteminin ayağa kaldırılmasını istedi.

Teklifi eleştirenler, 'Osmanlı torunu' Boris Johnson'ın daha önce hayata geçiremediği dev inşaat projeleriyle on milyonlarca sterlini heba ettiğini hatırlatmakta da sözbirliği etti. Özellikle Londra Belediye Başkanlığı döneminde 200 milyon sterlinlik 'Garden' Köprüsü projesi başlatıp vergi mükelleflerinin ödediği paralarla 37 milyon sterlin harcaması, ama halefinin projeyi rafa kaldırması örneği hatırlatıldı.

 

Haber akışı
0
Tartışmaya katılmak için
giriş yapın ya da kayıt olun
loader
Sohbetler
Заголовок открываемого материала