- Sputnik Türkiye
YENİ ŞEYLER REHBERİ
Teknoloji alanında yaşanan tüm gelişmeler, trendler ve teknolojinin günlük hayata yansımaları, Serhat Ayan'ın hazırlayıp sunduğu Yeni Şeyler Rehberi'nde.

Tüzün: Elektronik imza ile Blockchain’de bir ilki gerçekleştireceğiz

19012018 - Yeni Seyler Rehberi.mp3
Abone olTelegram
E-Güven İş Geliştirme ve Pazarlama Direktörü Ayşegül Tüzün elektronik imzanın hayatımıza katacaklarını Serhat Ayan ile Yeni Şeyler Rehberi’nde değerlendirdi. Tüzün, “Elektronik imza ile Blockchain’de bir ilki gerçekleştireceğiz” dedi.

E-Güven İş Geliştirme ve Pazarlama Direktörü Ayşegül Tüzün Türkiye'de hayatı kolaylaştırmak ve iş yapış şekillerini değiştirmek için hayata geçirilen elektronik imzanın yapabileceklerini Serhat Ayan'ın sunduğu Yeni Şeyler Rehberi programında masaya yatırdı:

Vize- Pasaport- Sınır Kapısı - Sputnik Türkiye
YAŞAM
2020 planı: Güvenilen yolcuya pasaport ve vize sorulmayacak
‘ISLAK İMZA NEYSE ELEKTRONİK İMZA DA O'

"Elektronik imza 5070 sayılı kanunun kullanıma geçmesiyle hayatımıza sunuldu. Bu kanun elektronik imzanın çerçevesin çiziyor. Kanun elektronik imzayı ıslak imza ile aynı hukuki geçerliliğe sahip elektronik veri olarak tanımlıyor. Başka bir elektronik veriye eklenebilmesini vurguluyor. Son olarak başka bir elektronik veriyle bağlantısı bulunan veya kimlik doğrulamak için hazırlanan veri olduğunu dile getiriyor.

Elektronik imzayı kurumsal işlerimizde kullanabileceğimiz gibi aynı zamanda e-devlet ile yapacağımız kişisel işlemlerimizde de kullanabiliyoruz. Kullanılan sistemlerde elektronik imzayla imzalandıysa yolda değişmedi, imzalanan kişiye ait deniyor.

Bugün sizinle bir sözleşme imzalayabiliriz. Ama arka tarafında ondan doğacak damga vergisi ve onaylatılacak kurumlar da olabilir. Bunun arkasından bunun taşınacağı diğer platformlarda bu zincirin kırılmadan bu belgenin geçerli olması lazım. Bir yerde kırılıp tekrar kağıda dökülmesi gerekiyorsa o zaman bunun bir anlamı olmuyor. Biz bu yüzden uçtan uca yönelik çözümler üretmeye çalışıyoruz elimizden geldiğince.

Biz bir nevi noter gibi çalışan bir güven kurumuyuz, elektronik sertifika hizmet sağlayıcıyız. Elektronik imza almak isteyen kişilerin kimlik bilgilerini saklıyoruz. Yükümlülük var üstümüzde ve belli standartlarda kalite ve güvenlik anlamında süreçlerimiz var. Düzenli denetimlerden geçtiğimiz gibi anlık denetimler de uygulanıyor.

Bitcoin - Sputnik Türkiye
EKONOMİ
Bitcoin'e alternatif 5 sanal para birimi
Geçtiğimiz yılın son aylarında Blockchain konusu üstünde çalışmalara başladık. Bitcoin bir kripto para olarak geçiyor. Bunların kullanıldığı teknolojiye Blockchain adı veriliyor. Kimileri bunu yeni nesil internet olarak tanımlıyor kimisi özgürlükler interneti. Elektronik imzayla aralarında küçük de olsa farklar var. Biz elektronik imzayı Blockchain içinde kullanabilecek bir yapı haline dönüştüreceğiz. Kullanıcıları alım satım yaparken elektronik imza katmanı ekleyerek farklı bir mimari haline sokmayı planlıyoruz. Dünyada bunun örneği yok umarım dünyada bu ilki biz gerçekleştiririz.

Bizim Tasdix isimli yine bu teknolojiyi kullanan ürünümüzle yazdığınız kitabı, yaptığınız besteyi veya çektiğiniz fotoğrafı elektronik olarak tasdikleyebilirsiniz. Bu yapacağınız eylem, o zaman diliminde bu ürünün sizde olduğunun geçerli bir kanıtı olacaktır."

Haber akışı
0
Tartışmaya katılmak için
giriş yapın ya da kayıt olun
loader
Sohbetler
Заголовок открываемого материала