'Pentagon'un yeni nükleer doktrini, ABD ile Rusya ve Çin arasında savaş ihtimalini artıracak'

© AP Photo / Michael SohnABD- Nükleer
ABD- Nükleer - Sputnik Türkiye
Abone olTelegram
Washington yönetiminin düşük etkili nükleer savaş başlığı geliştirme planlarını yorumlayan uzmanlar, ABD ile Rusya ve Çin arasında savaş olasılığının artacağı uyarısında bulundu.

ABD- Rusya- Bayrak - Sputnik Türkiye
Guardian: ABD, Rusya'yı dizginlemek için yeni nükleer savaş başlığı geliştirecek
Newsweek dergisinin uzmanların görüşlerine dayandırdığı analizinde, ABD Savunma Bakanlığı'nın (Pentagon) Rusya ve Çin'in nükleer kapasitesine yetişmek için iki yeni nükleer silah geliştirdiği belirtildi.

ABD'nin yeni nükleer doktrininde Moskova ve Pekin'in nükleer kapasitelerini artırmakla suçlandığını kaydeden Newsweek, ABD'nin ise tam tersine nükleer cephaneliğini azalttığının savunulduğuna dikkat çekti.

Analizde, "Bu doktrin, Rusya ve Çin'i dizginlemekte başarısız olunması durumunda, Washington'un kendi amaçlarına ulaşması için yeni nükleer silahlar geliştirmesi gerektiğine işaret ediyor" dendi.

ABD Başkanı Donald Trump - Sputnik Türkiye
Trump, İran'la nükleer anlaşmayı 'son kez' uzattı
'ABD'NİN NÜKLEER SİLAH KULLANMA İHTİMALİNİN ARTTIĞI DÜŞÜNÜLECEK'

Doktrinde Trident D5 tipi denizaltıdan atılan füze başlığının geliştirilmesinin öngörüldüğünü anımsatan Newsweek, düşük hacimli bu başlık sayesinde diğer ülkelerin ABD'nin nükleer silah kullanma ihtimalinin arttığını düşüneceğini vurguladı.

Barack Obama - Sputnik Türkiye
‘Obama, nükleer müzakereler uğruna kilit konumdaki İranlıları gizlice serbest bıraktı’
'ŞİZOFRENİK BİR DOKTRİN'

ABD'de Pentagon'un hazırladığı tasarıya karşı çıkanlar da mevcut. Eski ABD Başkanı Barack Obama'nın silah kontrol ve silahsızlanma danışmanı Jon Wolfsthal, belgeyi 'şizofrenik' olarak niteledi. Wolfsthal, "Tasarının temelinde ABD'nin nükleer silaha başvuracak ilk ülke olma inancını pekiştirerek diğer ülkeleri dizginleme arzusu yatıyor" dedi.

'NÜKLEER SİLAH KULLANMA EŞİĞİ AŞAĞIYA ÇEKİLİYOR'

Nükleer silah taşıma kapasiteli B-2 Spirit ‘hayalet’ uçakları - Sputnik Türkiye
‘ABD, dünyadaki nükleer güç dengesini bozmayı amaçlıyor’
Yeni doktrinin nükleer silah kullanma eşiğini aşağıya çekeceğine değinen Wolfsthal, Pentagon'un bunu kullanmak için daha fazla imkanı olacağını kaydetti.

ABD hükümetinin Doğu Avrupa'da yaşanacak muhtemel bir çatışmada Rusya'yı taktik savaş başlıkları kullanmaktan caydırmak için Trident D5 tipi denizaltıdan atılan füze başlığının geliştirilmesini öngören yeni nükleer strateji revizyonu yaptığı belirtilmişti.

Wolfsthal, Guardian gazetesine verdiği demeçte Başkan Donald Trump yönetiminin nükleer silah kullanımı üzerindeki kısıtlamaları gevşetmeyi ve Trident füzeleri için düşük etkili nükleer savaş başlığı geliştirmeyi planladığını söylemişti.

Haber akışı
0
Tartışmaya katılmak için
giriş yapın ya da kayıt olun
loader
Sohbetler
Заголовок открываемого материала