Dünya haritası - Sputnik Türkiye
DÜNYA
Rusya, ABD, Avrupa ve Ortadoğu başta olmak üzere dünyanın dört bir yanından son dakika haberleri, analizler ve özel dosyalar.

Bakan Yılmaz: 2019 sonuna kadar ikili eğitimi kaldıracağız

© AA / Erhan ElaldıMilli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz
Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz - Sputnik Türkiye
Abone olTelegram
Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, "2019 yılının sonuna kadar Türkiye'de ikili eğitimi kaldıracağız. Kaliteli bir eğitimin olmazsa olmaz unsurların biri ikili eğitimin kaldırılması" diye konuştu.

Kocaeli'de düzenlenen Türkiye Öğrenci Meclisi Başkanları Kurultayı'nda konuşan Bakan Yılmaz, kaliteli bir eğitim için ikili eğitimin kaldırılacağını söyledi.

Okul-Öğrenci - Sputnik Türkiye
Liselere kayıtta 4'lü algoritma açıklandı
Yılmaz, "Eğitime erişim imkanlarını artırdık. 1 milyon 300 bine yakın evladımızı taşıyoruz eğitime ulaşsın diye. Orta öğretimde de brüt okullaşma yüzde 100 olsun demişlerdi, koyduğumuz hedefin de üstündeyiz. 5 milyon 600 bin öğrenci ikili eğitim alırken, şimdi 4 milyon 300 bin öğrenci ikili eğitim alıyor. Oran ilköğretimde yüzde 57'den yüzde 43'e düştü. Ama Allah nasip ederse 2019 yılının sonuna kadar eğer Kocaeli'yi çözersek inşallah, İstanbul da ondan sonra gelir. Türkiye'deki ikili eğitimi kaldıracağız. Neden ikili eğitimi kaldıracağız diyoruz, kaliteli bir eğitimin olmazsa olmaz unsurlarından biri ikili eğitimin kaldırılması da ondan. Yine orta öğretimde ikili eğitimde 891 bin öğrenci eğitim alırken, geçen yıl için söylüyorum 379 bine düştü. Oranı yüzde 36'dan yüzde 7'ye düştü."

'DEMOKRASİNİN GELİŞMESİ KALİTELİ EĞİTİMLE MÜMKÜN'

Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz - Sputnik Türkiye
Bakan Yılmaz: Laikliği öğrenci seviyesini göz önüne alarak yeniden düzenledik
Ülkelerin gücünün eğitime sahip nitelikli insan gücünden geldiğini söyleyen Yılmaz, Türkiye'nin en iyi yatırımının beşeri sermayeye yapılan olduğunu söyledi. Bakan Yılmaz, şöyle konuştu:

"Bilgi ekonomisine geçiş için beşeri sermayenin bu ekonomiye geçişi kolaylaştıracak şekilde yetiştirilmesi önemlidir. Ekonomi için eğitim önemlidir, demokrasinin gelişmesi de ancak kaliteli bir eğitimle mümkündür. Çünkü kişilerin kendisi hakkında karar alabilmesi yine eğitimden geçmektedir. Bu doğrultuda insanımızın yaşam standartlarını her alanda yükseltmek için 10. Kalkınma Planı'nda eğitim için hedefler konulmuştu. 2013 yılında konulan bu hedeflerin hemen hemen hepsine ulaşıldı."

Haber akışı
0
Tartışmaya katılmak için
giriş yapın ya da kayıt olun
loader
Sohbetler
Заголовок открываемого материала