Dünya haritası - Sputnik Türkiye
DÜNYA
Rusya, ABD, Avrupa ve Ortadoğu başta olmak üzere dünyanın dört bir yanından son dakika haberleri, analizler ve özel dosyalar.

Savcılık: Bildirilmeyen 115 hamile çocukla ilgili iki ayrı soruşturma yürütülüyor

© AASağlık Bakanlığı
Sağlık Bakanlığı - Sputnik Türkiye
Abone olTelegram
Cumhuriyet Başsavcılığı: İstanbul'da devlet hastanesinde bildirilmeyen hamile çocuklarla ilgili kamu görevlilerinin suçu bildirmeme suçu ve çocuğun cinsel istismarı suçu hakkında iki ayrı soruşturma yürütülüyor. Bir cumhuriyet başsavcı vekili ve iki cumhuriyet savcısı görevlendirildi, mağdurlar ifadeye çağrıldı.

Sağlık Bakanı Ahmet Demircan - Sputnik Türkiye
Sağlık Bakanı Demircan'dan 115 hamile çocukla ilgili açıklama
İstanbul Küçükçekmece’de bulunan Kanuni Sultan Süleyman Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne başvuran bir bölümü Suriye vatandaşı 115 hamile çocuğun savcılığa bildirilmemesiyle ilgili Küçükçekmece Cumhuriyet Başsavcılığı’ndan açıklama geldi. Başsavcılık, olayla ilgili 2 ayrı soruşturma yürütüldüğünü, bir cumhuriyet başsavcı vekili ve iki cumhuriyet savcısının görevlendirildiğini belirtti.

İstanbul Kanuni Sultan Süleyman Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde 2017 yılında 5 ay içinde yaşları 18'in altında, 38'i 15 yaşından küçük olan 115 çocuğun hamile olduğunun saptandığı, ama polise bildirilmediği, skandalı ortaya çıkaran sosyal hizmet uzmanının sürüldüğü ve valiliğin soruşturma izni vermediğine dair haberler medyaya yansımıştı.

SAVCILIK AÇIKLAMASI

Küçükçekmece Cumhuriyet Başsavcılığı'nın olayla ilgili açıklamasında şöyle denildi:

"17 Ocak 2018 tarihinde çeşitli basın ve yayın organlarında çıkan Kanuni Sultan Süleyman Hastanesi'nde 1 Ocak 2017 – 25 Mayıs 2017 tarihleri arasında çocuk yaşta gebelik ve doğum vakalarının ilgili makamlara bildirilmediğine yönelik haberlere ilişkin adli süreçle ilgili aşağıdaki huşuların belirtilmesine gerek duyulmuştur.

Hastane - Sputnik Türkiye
5 ayda 115 çocuk hamile kaldı, hastane durumu gizledi, valilik soruşturma izni vermedi
'EKİM 2017'DE İNTİKAL ETTİ, DERHAL SORUŞTURMA AÇILDI'

Söz konusu olayın Cumhuriyet Başsavcılığımıza 3 Ekim 2017 tarihinde intikal etmesi üzerine derhal soruşturmaya başlanılmıştır.

'SUÇU BİLDİRMEME SUÇU SORUŞTURULUYOR'

Olaya ilişkin TCK Madde 279 kapsamındaki "Kamu görevlisinin suçu bildirmemesi" eyleminden dolayı hastanede görevli iki personel hakkında soruşturma yürütülmektedir.

'ÇOCUĞA CİNSEL İSTİSMAR SORUŞTURULUYOR'

Ayrıca çocuk yaşta gebelik ve doğum vakaları iddialarına ilişkin TCK Madde 103. uyarınca "Çocuğun cinsel istismarı" suçu kapsamında ayrı bir soruşturma yürütülmektedir.

'MAĞDURLARIN TÜMÜ İFADEYE ÇAĞRILDI'

Çocuğun cinsel istismarı suçunu işleyenlerin tespitine yönelik olarak yapılan çalışmalar çerçevesinde mağdurların tümü ifadeye çağrılmıştır.

BİR CUMHURİYET BAŞSAVCI VEKİLİ, İKİ CUMHURİYET SAVCISI GÖREVLENDİRİLDİ

Gerek kamu görevlisinin suçu bildirmeme suçu, gerek ise çocuğun cinsel istismarı suçlarıyla ilgili soruşturmalar devam etmektedir.

Bu soruşturmalarla ilgili bir Cumhuriyet Başsavcı Vekili ve 2 Cumhuriyet Savcısı görevlendirilmiştir.''

Haber akışı
0
Tartışmaya katılmak için
giriş yapın ya da kayıt olun
loader
Sohbetler
Заголовок открываемого материала