Dünya haritası - Sputnik Türkiye
DÜNYA
Rusya, ABD, Avrupa ve Ortadoğu başta olmak üzere dünyanın dört bir yanından son dakika haberleri, analizler ve özel dosyalar.

Dünyanın en genç başbakanı ile Merkel arasında yüksek gerilim

Abone olTelegram
Sebastian Kurz'un Avusturya Başbakanı sıfatıyla Almanya Başbakanı Angela Merkel'le gerçekleştirdiği ilk görüşme gerilimli geçti. İki liderin 'yakın işbirliği' açıklamalarına rağmen aşırı sağdan sığınmacılara dek birçok konudaki görüş ayrılıkları su yüzüne çıktı.

Strache Kurz koalisyon - Sputnik Türkiye
Avusturya'da aşırı sağ hükümete geri döndü
Avusturya'da aşırı sağcı bir söylemle seçimden birinci çıkan ve aşırı sağcı parti FPÖ'yle birlikte koalisyon hükümeti kuran muhafazakar parti ÖVP'nin lideri Sebastian Kurz, başbakan sıfatıyla Almanya'ya ilk ziyaretini gerçekleştirdi. Dünyanın en genç dışişleri bakanından en genç başbakanı unvanına terfi eden Kurz'un bu sıfatla Almanya Başbakanı Angela Merkel'le gerçekleştirdiği ilk görüşmede gerilim yaşandı.

'GÖÇMEN SORUNUNU KAYNAK ÜLKELERDE ÇÖZELİM'

Merkel, göçmen karşıtı Doğu Avrupa bloku ile işbirliğine giden Viyana'nın, sığınmacı kotasına karşı çıkarak 'yanlış' yaptığını söyledi.

Kurz ise zorunlu sığınmacı kotası konusunun gereğinden fazla gündem oluşturduğunu öne sürerek ''Eminim ki, göçmen sorununun çözümü, sınırların korunmasından ve göçmenlerin kaynaklandığı ülkelere daha güçlü yardımda bulunulmasından geçiyor'' dedi.

Alexander van der Bellen Sebastian Kurz - Sputnik Türkiye
Solcu cumhurbaşkanının onayıyla aşırı sağcı hükümet işbaşında
'REDDETMEYE HAKKINIZ YOK'

Buna karşılık AB üyesi ülkelerin kotalarındaki sığınmacıları almasında ısrar eden Almanya Başbakanı ''Bence AB'nin bazı üyelerinin çıkıp 'Avrupa dayanışmasına katılmak istemiyoruz' deme hakkı yok. Ben bunun yanlış olduğuna inanıyorum'' vurgusu yaptı.

MERKEL'E KARŞI ORBAN-KURZ İTTİFAKI

2015'te AB liderleri, göçmenlerle sığınmacıların birliğe giriş yaptığı Yunanistan ve İtalya'nın yükünü hafifletmek için 160 bin sığınmacının üye ülkeler arasında paylaşılmasına yönelik çoğunluk kararı almıştı. 2017 sonu itibarıyla bunların sadece 32 bini diğer üyelere nakledilebildi.

Zira Macaristan, Polonya, Çekya gibi ülkeler bu karara uymuyor. Merkel'in sık sık çatıştığı Macaristan Başbakanı Viktor Orban'ın liderliğindeki 'Visegrad' devletlerine Kurz tam destek veriyor.

Ömer Çelik - Sputnik Türkiye
AB Bakanı Çelik'ten Avusturya'ya: Gecikmeden saldırmaya başladılar

'SİZ DAHA HÜKÜMET KURAMADINIZ'

Henüz hukuk eğitimini tamama erdirmeden 31 yaşında başbakan olan Kurz ile Avrupa'da en uzun süredir iktidardaki lider konumundaki Merkel arasındaki görüşmeye aşırı sağın da gölgesi düştü.

Merkel, Viyana'da yeni kurulan hükümeti yakın takibe alacağına dair mesajlar verdi. Bunun üzerine istikrarlı bir hükümet kurdukları için çok memnun olduğunu dile getiren Kurz, Almanya'da seçimin üzerinden 116 gün geçmesine rağmen hala hükümet kurulamamasına atıfla tez zamanda Berlin'de istikrarlı bir hükümet görmeyi temenni etti.

Avusturya Dışişleri Bakanı Sebastian Kurz - Sputnik Türkiye
Avusturya Başbakanı Kurz: Türkiye'nin AB'de yeri yok
'GÖZÜM ÜZERİNİZDE, ONA GÖRE'

Kurz, FPÖ-ÖVP hükümetinin icraatlarıyla değerlendirilmesi çağrısı yaptı. Merkel ise ''Başka şartlarda yapacağımdan çok daha fazla şekilde, her konuda gözümüz üzerinizde olacak. Ama tabii önemli olan icraattır'' dedi. 

Bugün de SPD'nin eski lideri, Almanya Cumhurbaşkanı Frank Walter Steinmeier tarafından ağırlanan Kurz, Merkel gibi Türkiye'nin hiçbir zaman AB üyesi olamayacağına inanmasının yanısıra Türkiye ile üyelik müzakarelerinin derhal sona erdirilmesini savunanların başını çekiyor.

 

Haber akışı
0
Tartışmaya katılmak için
giriş yapın ya da kayıt olun
loader
Sohbetler
Заголовок открываемого материала