Dünya haritası - Sputnik Türkiye
DÜNYA
Rusya, ABD, Avrupa ve Ortadoğu başta olmak üzere dünyanın dört bir yanından son dakika haberleri, analizler ve özel dosyalar.

Yıldırım: ABD bu yanlıştan vazgeçmeli

© AA / Güven Yılmaz Binali Yıldırım
Binali Yıldırım - Sputnik Türkiye
Abone olTelegram
Türkiye sınırında 30 bin kişilik YPG ordusu kuracağını açıklayan ABD'ye tepki gösteren Başbakan Binali Yıldırım, "NATO içindeki bir üye Türkiye'nin sınırlarını koruyacağı yerde öbür tarafta terör örgütüyle bir oluyor, oraya askeri bir örgüt kuruyor. Bu Türkiye'ye düşmanlık etmektir. ABD bunu görmeli ve bu yanlıştan vazgeçmeli" dedi.

YPG ABD - Sputnik Türkiye
ABD öncülüğündeki uluslararası koalisyon: 30 bin kişilik ‘Sınır Güvenlik Güçleri’ kuruyoruz
TESK hizmet binasında düzenlenen Türkiye Esnaf Buluşması'nda konuşan Başbakan Yıldırım, "2017 kolay bir yıl olmadı ama 2017 için felaket çığırtkanlığı yapanlar avucunu yaladı. Türkiye hem küresel anlamda hem ülkemizin şartları bakımından bir mucizeye imza attı. 2017 başında kara kara düşünüyorduk. Hemen seri halde kararlar aldık. Birden bire hava değişti. Yılın üçüncü çeyreğinde yüzde 11'in üzerinde büyüme tesadüf mü zannediyorsunuz. Bunlar önceden tehlikeyi görüp alınan tedbirlerin sonucudur" ifadesini kullandı.

Yıldırım, "2016 yılında alçak FETÖ tarafından gerçekleştirilmeye çalışılan darbe sonrası Türkiye bir daha ayağa kalkamaz, ekonomisi iflas eder diye hababam açıklama yapıyorlardı. Ama ne oldu, şimdi de açıklama yapıyorlar. Bu sefer de Türkiye'nin büyüme hızını şu kadar revize ettik diye güvenilirlikleri kaybolmasın diye telaşla tersine açıklama yapıyorlar. 2017'yi yüzde 7 civarında büyümeyle kapatıyoruz. Gelişmiş ülkelerin iki, dünya ortalamasının iki buçuk katı" dedi.

'KANIMIZIN SON DAMLASINA KADAR ÜLKEMİZİ SAVUNACAĞIZ'

"Şimdi terör örgütlerine, emperyalist emelleri olan ülkeler aleni destek veriyorlar" diyen Yıldırım, şöyle devam etti:

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov - Sputnik Türkiye
2017'deki Rus diplomasisini değerlendiren Lavrov: ABD'nin 'Sınır Güvenlik Güçleri', Suriye'nin bölünmesine sebep olabilir
"Amaç Türkiye'nin istikrarı, büyümesi geciktirilsin. Bugün ABD, NATO'da bizimle müttefik. NATO'nun sınırları neresi? Türkiye'nin sınırları. Türkiye'nin Suriye, Irak, İran ile olan sınırlarımızın tamamı NATO'nun sınırları. NATO içindeki bir üye Türkiye'nin sınırlarını koruyacağı yerde, bunun için tedbir alacağı yerde, öbür tarafta terör örgütüyle bir oluyor, oraya askeri bir örgüt kuruyor, bir güvenlik kuvveti oluşturuyor. Bunun anlamı nedir? Bunun anlamı, terör örgütünün arkasından nişan alarak Türkiye'ye düşmanlık etmektir. Bunun başka bir adı yoktur. ABD bunu görmeli ve bu yanlıştan vazgeçmeli. Karşımızdaki tehdit adı ne olursa olsun kanımızın son damlasına kadar ülkemizi savunacağız."

Türkiye, YPG'yi, PKK’nın Suriye’deki uzantısı olarak görüyor ve bu yapıyla ilişkili DSG gibi örgütlerin de 'terör örgütü' olarak kabul edilmesini istiyor. Ancak, Başta ABD olmak üzere Batılı güçler, Ankara’nın bu görüşünü kabul etmiyor. Ankara, ayrıca YPG'ye silah verilmesine de sert bir şekilde karşı çıkıyor.

Haber akışı
0
Tartışmaya katılmak için
giriş yapın ya da kayıt olun
loader
Sohbetler
Заголовок открываемого материала