Gündem dışı - Sputnik Türkiye
GÜNDEM DIŞI
Gündelik koşuşturmacada gözden kaçanlar; bilimden sanata, tiyatrodan sinemaya, seyahat alternatiflerinden modaya, festivallerden konserlere her şey Serhat Sarısözen’le Gündem Dışı’nda.

'Büyük yazar' mefhumu ortadan kalktı, artık 'çok satan' yazarlar var'

07 Ocak Gundem Disi.mp3
Abone olTelegram
Edebiyat dergilerinin artık satmamasını, 'büyük yazar' mefhumunun ortadan kalkmasına bağlayan yazar Ömer Arslan, "Şu an 'çok satan' yazarlar var, onlar da dergilerde yazmıyor" dedi.

Gündem Dışı'na bu hafta öykü yazarı Ömer Arslan konuk oldu. "Büyük yazar mefhumu ortadan kalktı" diyen Arslan'a göre, artık ‘çok satan' yazarlar var.

"Anlatmak istediklerim vardı bunları da öykü yazarak anlatmaya karar verdim" diyen Ömer Arslan, edebiyat dergilerinde yayınlamış olduğu hikayelerinin arasına yeni hikayeler de ekleyerek ‘Avuntular' isimli öykü kitabında topladı. Arslan, ‘Avuntular'daki 22 öyküsüyle, yalnız yenilen yemekleri, kuytuları, bulanık camları, parçalı bulutlu havaları, kalabalıklardan geriye kalan sessizlikleri, beton tepelerin iniltisini, sessizce geçip giden insanları anlatıyor.

‘ÖYKÜ YAZMAK, YAZARI KISITLIYOR'

Soyutluğu nesnelerle anlatmayı sevdiğini söyleyen Arslan, "Herkes şiir yazabilir ama dizeleştirilmiş kafiyeler, sözler şiir değildir" diyen Arslan, "Öykü yazmak, yazarına özgürlük vermiyor, yazarı kısıtlıyor. Öykünün güzelliği de buradan geliyor. Romanın verdiği imkanları vermemesi öykünün yazarı kısıtlaması bambaşka şeyleri denemesine sebep oluyor" dedi.

Edebiyat dergilerinde köşe başlarının tutulduğu ve genç yazarların öykülerini yayınlatamadıklarını ileri süren yazarların görüşüne katılmadığını söyleyen Arslan, öykülerini birçok edebiyat dergisinde yayınlattığını ifade etti.

Edebiyat dergilerinin artık satmamasını, büyük yazar mefhumunun ortadan kalkmasına bağlayan Arslan, "Şu an 'çok satan' yazarlar var, onlar da dergilerde yazmıyor" dedi.

'ÇOK SATAN' KİTAPLARI TERCİH ETMEM'

"Okuyacağım kitapları gözümün önüne gelen (çok satan) kitaplardan seçmem" diyen Ömer Arslan, eleştirmenlerin yazıları ve dost tavsiyelerinin kitap seçiminde etkili olduğunu söyledi.

Eskiden (Rus yazar Fyodor Mihayloviç) Dostoyevski okuduğunu söyleyen Ömer Arslan, geçirdiği edebi yolculuktan sonra şu an (Rus yazar Lev) Tolstoycu olduğunu vurguladı. Arslan, Tolstoy'a olan ilgisini şu sözlerle açıkladı: "Ölçüye dayanan ve grafik bir manzara oluşturan metinleri daha çok tercih ediyorum. Tolstoy'da hem bu var hem de zaman kavramıyla ilgili olarak romanın başından sonuna okurken sanki o süreyi de geçiriyormuşsunuz hissi veriyor."

Haber akışı
0
Tartışmaya katılmak için
giriş yapın ya da kayıt olun
loader
Sohbetler
Заголовок открываемого материала