Dünya haritası - Sputnik Türkiye
DÜNYA
Rusya, ABD, Avrupa ve Ortadoğu başta olmak üzere dünyanın dört bir yanından son dakika haberleri, analizler ve özel dosyalar.

İran, BM'den ABD'yi kınamasını istedi

Abone olTelegram
İran, ülkede devam eden protestolarla ilgili olarak iç işlerine karışmakla suçladığı ABD'yi Birleşmiş Milletler'e (BM) şikayet etti. İran'ın BM Daimi Temsilcisi Hoşru, ABD hükümetinin gösterilere destek verme bahanesiyle İran'ın iç işlerine müdahalesini artırdığını belirtti.

ABD Başkanı Donald Trump - Sputnik Türkiye
Trump İran halkına 'büyük yardım' vaat etti, Caferi'ye göre protestolar bitti
İran'ın BM Daimi Temsilcisi Gulam Ali Hoşru, BM Genel Sekreteri Antonio Guterres ve BM Güvenlik Konseyi'ne (BMGK) gönderdiği mektupta, "ABD hükümeti gösterilere destek verme bahanesiyle anlamsız bir şekilde İran'ın iç işlerine müdahale eylemlerini artırdı. ABD Başkanı Donald Trump ve Başkan Yardımcısı Mike Pence, çok sayıda saçma tweet ile İranlıları tahrik edici eylemlere teşvik etti" ifadelerini kullandı.

ABD'yi uluslararası hukuku ve BM Sözleşmesi'nin prensiplerini ihlal etmekle suçlayan Hoşru, Trump yönetiminin İran ile ilgili açıklamalarının kınanması çağrısında bulundu.

ABD hükümetinin İran halkını rencide ettiğini ve halka karşı aleni olarak düşmanlık sergilediğini vurgulayan Hoşru, diğer ülkelerin de ABD'yi kınamasını ve Washington'un uluslararası hukuka uymasını umduğunun altını çizdi.  

Hoşru, yabancı ajanların protesto eylemlerini anlamsız cinayetler gerçekleştirmek için kullandığını da kaydetti.

Haber akışı
0
Tartışmaya katılmak için
giriş yapın ya da kayıt olun
loader
Sohbetler
Заголовок открываемого материала