Yılın Astronomi Fotoğrafçısı Yarışmasının finalistleri - Sputnik Türkiye
MULTİMEDYA
Politika, uluslararası ilişkiler, bilim, magazin, tarih, sanat gibi farklı alanlarda hazırlanan fotoğraf galerisi, video galerisi, infografik, hareketli grafik ve karikatürler.

İtrovertlerin cenneti: Dünya'nın tek kişilik yerleşimleri

Abone olTelegram
Büyük şehirlerde kendilerini yalnız hissedenler, tek kişilik yerleşimlerde yaşayanların cesaretine şaşırabilir. Ancak başka insanlarla karşılaşma ihtimali düşük olan bu şehirlerin kendi avantajları da var.

Tek kişinin yaşadığı şehirler Sputnik'in galerisinde.

© AP Photo / Laramie Boomerang, Andy CarpeneanABD'de bulunan Buford'un tek sakini Don Sammons hem satıcı, hem kapıcı, hem de belediye başkanıydı. Buford kenti, 2012 yılında Vietnamlı bir iş adamı satın alınarak PhinDeli ismini alırken Sammons kentin eşbaşkanı olarak hayatına devam etti.
Dünya'nın tek kişilik yerleşimler - Sputnik Türkiye
1/7
ABD'de bulunan Buford'un tek sakini Don Sammons hem satıcı, hem kapıcı, hem de belediye başkanıydı. Buford kenti, 2012 yılında Vietnamlı bir iş adamı satın alınarak PhinDeli ismini alırken Sammons kentin eşbaşkanı olarak hayatına devam etti.
© AP Photo / Nate JenkinsYine de ABD'de bulunan Monowi kentinin en parlak döneminde nüfusu sadece 150 kişiydi. 2004 yılında eşi vefat edince Elsie Eiler kentin hem tek sakini, hem de belediye başkanı olup kendi kendine vergi ödüyor ve alkollü içki satış izni veriyor.
Dünya'nın tek kişilik yerleşimler - Sputnik Türkiye
2/7
Yine de ABD'de bulunan Monowi kentinin en parlak döneminde nüfusu sadece 150 kişiydi. 2004 yılında eşi vefat edince Elsie Eiler kentin hem tek sakini, hem de belediye başkanı olup kendi kendine vergi ödüyor ve alkollü içki satış izni veriyor.
CC BY-SA 2.0 / Eli Duke / New Zealand: Hiking over Cass Saddle to Hamilton HutYeni Zelanda'da yer alan Cass kenti aynı zamanda bir demiryolu istasyonudur. Ancak kentin yoğun bir şekilde kullanılan bir turist rotasında bulunması nedeniyle istasyon memuru Barrie Drummond yalnızlığın keyfi nadiren alıyor.
Dünya'nın tek kişilik yerleşimler - Sputnik Türkiye
3/7
Yeni Zelanda'da yer alan Cass kenti aynı zamanda bir demiryolu istasyonudur. Ancak kentin yoğun bir şekilde kullanılan bir turist rotasında bulunması nedeniyle istasyon memuru Barrie Drummond yalnızlığın keyfi nadiren alıyor.
© AFP 2022 / Jeff PachoudFransa'da yer alan Rochefourchat kenti, daha romantik bir yerdir. Burada yaşayan tek kişi, kentte bulunan kalenin harabelerine bakıyor.
Dünya'nın tek kişilik yerleşimler - Sputnik Türkiye
4/7
Fransa'da yer alan Rochefourchat kenti, daha romantik bir yerdir. Burada yaşayan tek kişi, kentte bulunan kalenin harabelerine bakıyor.
© AP Photo / Douglas C. PizacHiç bir kale harabesi olmayan Bonanza kentinde petrol var. Kentte sürekli yaşayan tek kişiyi kentte vardiya olarak çalışan işçiler yalnız bırakmıyor.
Dünya'nın tek kişilik yerleşimler - Sputnik Türkiye
5/7
Hiç bir kale harabesi olmayan Bonanza kentinde petrol var. Kentte sürekli yaşayan tek kişiyi kentte vardiya olarak çalışan işçiler yalnız bırakmıyor.
CC BY 2.0 / Robb North / Black AshOil Springs kentinde, isminde 'oil' (petrol) kelimesinin olmasına rağmen hiç petrol işletmesi yok. Eskiden Amerika yerlilerine ayrılmış bir bölge görevi yapan bu kentin şimdi tek bir yerli sakini kaldı.
Dünya'nın tek kişilik yerleşimler - Sputnik Türkiye
6/7
Oil Springs kentinde, isminde 'oil' (petrol) kelimesinin olmasına rağmen hiç petrol işletmesi yok. Eskiden Amerika yerlilerine ayrılmış bir bölge görevi yapan bu kentin şimdi tek bir yerli sakini kaldı.
© AFP 2022 / Don EmmertABD tarafında ABD-Kanada sınırında bulunan Laurier kenti belki de büyük şehir yaşam hızına sahip: kent, aynı zamanda bir gümrük karakoludur.
Dünya'nın tek kişilik yerleşimler - Sputnik Türkiye
7/7
ABD tarafında ABD-Kanada sınırında bulunan Laurier kenti belki de büyük şehir yaşam hızına sahip: kent, aynı zamanda bir gümrük karakoludur.
Haber akışı
0
Tartışmaya katılmak için
giriş yapın ya da kayıt olun
loader
Sohbetler
Заголовок открываемого материала