Yılın Astronomi Fotoğrafçısı Yarışmasının finalistleri - Sputnik Türkiye
MULTİMEDYA
Politika, uluslararası ilişkiler, bilim, magazin, tarih, sanat gibi farklı alanlarda hazırlanan fotoğraf galerisi, video galerisi, infografik, hareketli grafik ve karikatürler.

Üç liderin Soçi'deki zirvesinden kareler

Abone olTelegram
Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Türk ve İranlı mevkidaşları Recep Tayyip Erdoğan ve Hasan Ruhani ile Soçi'de Suriye gündemiyle bir araya geldi. Üç lider, görüşme sonrası yaptıkları açıklamada Suriye'deki durumun yeni bir evreye geçtiğini belirterek Suriye Ulusal Diyalog Kongresi'nin toplanacağını açıkladı.

Rus lider kongrede yeni anayasa ve seçimlerin masaya yatırılacağını açıklarken, yaptıkları görüşmede ülkedeki dış ve iç muhalefetinin kongreye davet edilmesi konusunda anlaşma sağladıklarını kaydetti.

Tarihi zirveden kareler Sputnik'in galerisinde.

© Sputnik / Michael Klimentyev / Fotoğraf bankasına girBu üçlü zirve, Putin'in Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad ile 20 Kasım'da yaptığı fakat ertesi güne kadar gizli tutulan görüşmesini izledi. Söz konusu görüşmede Putin, Suriye'deki askeri operasyonlarda sona yaklaşıldığını söylemişti.
Üç liderin Soçi'deki zirvesinden yansıyan kareler - Sputnik Türkiye
1/11
Bu üçlü zirve, Putin'in Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad ile 20 Kasım'da yaptığı fakat ertesi güne kadar gizli tutulan görüşmesini izledi. Söz konusu görüşmede Putin, Suriye'deki askeri operasyonlarda sona yaklaşıldığını söylemişti.
© Sputnik / Michael Klimentyev / Fotoğraf bankasına girPutin, Erdoğan ve Ruhani'nin Soçi'deki Sanatoryum Rus'ta yaptıkları görüşme yaklaşık 2 saat sürdü.
Üç liderin Soçi'deki zirvesinden yansıyan kareler - Sputnik Türkiye
2/11
Putin, Erdoğan ve Ruhani'nin Soçi'deki Sanatoryum Rus'ta yaptıkları görüşme yaklaşık 2 saat sürdü.
© Sputnik / Michael Klimentyev / Fotoğraf bankasına girÜçlü zirvenin ardından yapılan açıklamada Suriye'deki durumun yeni bir evreye geçtiği ve Suriye Ulusal Diyalog Kongresi'nin toplanacağı duyuruldu.
Üç liderin Soçi'deki zirvesinden yansıyan kareler - Sputnik Türkiye
3/11
Üçlü zirvenin ardından yapılan açıklamada Suriye'deki durumun yeni bir evreye geçtiği ve Suriye Ulusal Diyalog Kongresi'nin toplanacağı duyuruldu.
© Sputnik / Michael Klimentyev / Fotoğraf bankasına girRusya Devlet Başkanı Vladimir Putin "Türkiye, İran ve Rusya, Suriye Ulusal Diyalog Kongresi’nin yapılması konusunda mutabık kalmıştır. Ülkelerimizin dışişleri, savunma bakanlıkları ve diğer gerekli kurumlarına, Soçi’de yapılacak bu kongrenin tarihinin ve yapısının şekillendirilmesi için talimat verildi" diye konuştu.
Üç liderin Soçi'deki zirvesinden yansıyan kareler - Sputnik Türkiye
4/11
Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin "Türkiye, İran ve Rusya, Suriye Ulusal Diyalog Kongresi’nin yapılması konusunda mutabık kalmıştır. Ülkelerimizin dışişleri, savunma bakanlıkları ve diğer gerekli kurumlarına, Soçi’de yapılacak bu kongrenin tarihinin ve yapısının şekillendirilmesi için talimat verildi" diye konuştu.
© Sputnik / Michael Klimentyev / Fotoğraf bankasına girİran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani Suriye Ulusal Diyalog Kongresi'nde bütün partilerin birleşeceğini söyledi ve Suriye'nin geleceğinde güvenli bir seçimin olmasını dilediğini söyledi.
Üç liderin Soçi'deki zirvesinden yansıyan kareler - Sputnik Türkiye
5/11
İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani Suriye Ulusal Diyalog Kongresi'nde bütün partilerin birleşeceğini söyledi ve Suriye'nin geleceğinde güvenli bir seçimin olmasını dilediğini söyledi.
© REUTERS / Kayhan Ozer/Turkish Presidential PalaceCumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da mutabık kalınan kongre ile ilgili olarak "Bu çabanın başarısı başta rejim ve muhalefet olmak üzere tarafların tutumuna bağlıdır" ifadesini kullandı.
Üç liderin Soçi'deki zirvesinden yansıyan kareler - Sputnik Türkiye
6/11
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da mutabık kalınan kongre ile ilgili olarak "Bu çabanın başarısı başta rejim ve muhalefet olmak üzere tarafların tutumuna bağlıdır" ifadesini kullandı.
© Sputnik / Michael Klimentyev / Fotoğraf bankasına girErdoğan, kongrede yer bulup bulmayacağı henüz belli olmayan PYD ile ilgili olarak da "Suriye'nin siyasi birliği ve toprak bütünlüğü ile ülkemizin milli güvenliğine kasteden terörist unsurların süreçten dışlanması, Türkiye olarak önceliklerimiz arasında yer almaya devam edecektir" dedi.
Üç liderin Soçi'deki zirvesinden yansıyan kareler - Sputnik Türkiye
7/11
Erdoğan, kongrede yer bulup bulmayacağı henüz belli olmayan PYD ile ilgili olarak da "Suriye'nin siyasi birliği ve toprak bütünlüğü ile ülkemizin milli güvenliğine kasteden terörist unsurların süreçten dışlanması, Türkiye olarak önceliklerimiz arasında yer almaya devam edecektir" dedi.
© Sputnik / Michael Klimentyev / Fotoğraf bankasına girÜçlü zirveyi ve zirveden çıkan kararları Sputnik'e değerlendiren Türk-Rus Toplumsal Forumu Eşbaşkanı ve AK Parti İstanbul Milletvekili Berat Çonkar "Kanı, gözyaşını, acıları dindirecek; teröre ve daha fazla göçmen akımına sebep olan bu krizin bir an önce sonuçlandırılması yolunda herkesin katkı sağlaması gerektiğini düşünüyoruz. Bu üç ülkenin yapmış olduğu bu girişim çok önemli ve çok değerlidir" dedi.
Üç liderin Soçi'deki zirvesinden yansıyan kareler - Sputnik Türkiye
8/11
Üçlü zirveyi ve zirveden çıkan kararları Sputnik'e değerlendiren Türk-Rus Toplumsal Forumu Eşbaşkanı ve AK Parti İstanbul Milletvekili Berat Çonkar "Kanı, gözyaşını, acıları dindirecek; teröre ve daha fazla göçmen akımına sebep olan bu krizin bir an önce sonuçlandırılması yolunda herkesin katkı sağlaması gerektiğini düşünüyoruz. Bu üç ülkenin yapmış olduğu bu girişim çok önemli ve çok değerlidir" dedi.
© Sputnik / Michael Klimentyev / Fotoğraf bankasına girÜçlü formatın uzun soluklu olabileceğine dikkat çeken Rusya Halkların Dostluğu Üniversitesi Stratejik Araştırmalar ve Tahminler Enstitüsü Koordinatörü Dmitriy Yegorçenkov, "Soçi ‘üçlüsü', yalnızca Suriye'deki durumun düzeltilmesi için değil, aynı zamanda ülkelerimizin arasındaki ilişkileri, ekonomik ortaklığı geliştirmek, birçok diğer siyasi sorunu çözmek için çok iyi bir temel oluşturabilir" ifadesini kullandı.
Üç liderin Soçi'deki zirvesinden yansıyan kareler - Sputnik Türkiye
9/11
Üçlü formatın uzun soluklu olabileceğine dikkat çeken Rusya Halkların Dostluğu Üniversitesi Stratejik Araştırmalar ve Tahminler Enstitüsü Koordinatörü Dmitriy Yegorçenkov, "Soçi ‘üçlüsü', yalnızca Suriye'deki durumun düzeltilmesi için değil, aynı zamanda ülkelerimizin arasındaki ilişkileri, ekonomik ortaklığı geliştirmek, birçok diğer siyasi sorunu çözmek için çok iyi bir temel oluşturabilir" ifadesini kullandı.
© Sputnik / Michael Klimentyev / Fotoğraf bankasına girRusya hükümetine ait Finans Üniversitesi'nin Siyasi Bilimler Departmanı'ndan Doçent Gevorg Mirzayan ise "IŞİD ve El Nusra'yı (yeni adıyla Fetih el Şam) yenen bu üçlü, Suriye'nin geleceğini belirleyecek. Bu açıdan ortak bildiride Cenevre kelimesinin olmaması ilgi çekici... Böylelikle üç lider, ülkenin kaderinin Cenevre'de değil, Astana'da çizileceğinin altını çizdi" ifadesinde bulundu.
Üç liderin Soçi'deki zirvesinden yansıyan kareler - Sputnik Türkiye
10/11
Rusya hükümetine ait Finans Üniversitesi'nin Siyasi Bilimler Departmanı'ndan Doçent Gevorg Mirzayan ise "IŞİD ve El Nusra'yı (yeni adıyla Fetih el Şam) yenen bu üçlü, Suriye'nin geleceğini belirleyecek. Bu açıdan ortak bildiride Cenevre kelimesinin olmaması ilgi çekici... Böylelikle üç lider, ülkenin kaderinin Cenevre'de değil, Astana'da çizileceğinin altını çizdi" ifadesinde bulundu.
© Sputnik / Russian Presidential Press Office/Mikhail Metzel/POOL / Fotoğraf bankasına girÜç lider, Soçi'deki görüşmenin sonucunda bir ortak bildiri kabul etti. Bildiride üç ülkenin liderlerinin gerekli görülmesi halinde Suriye'de çözüme ilişkin yeni bir görüşme yapma konusunda mutabakat sağladığı ifade edildi. Bildiride ayrıca liderlerin, Astana formatının ve erişimlerinin Suriye'de barış ve istikrarın sağlanması için etkili bir araç olduğunun altını çizdiği ifade edildi.
Üç liderin Soçi'deki zirvesinden yansıyan kareler - Sputnik Türkiye
11/11
Üç lider, Soçi'deki görüşmenin sonucunda bir ortak bildiri kabul etti. Bildiride üç ülkenin liderlerinin gerekli görülmesi halinde Suriye'de çözüme ilişkin yeni bir görüşme yapma konusunda mutabakat sağladığı ifade edildi. Bildiride ayrıca liderlerin, Astana formatının ve erişimlerinin Suriye'de barış ve istikrarın sağlanması için etkili bir araç olduğunun altını çizdiği ifade edildi.
Haber akışı
0
Tartışmaya katılmak için
giriş yapın ya da kayıt olun
loader
Sohbetler
Заголовок открываемого материала