Dünya haritası - Sputnik Türkiye
DÜNYA
Rusya, ABD, Avrupa ve Ortadoğu başta olmak üzere dünyanın dört bir yanından son dakika haberleri, analizler ve özel dosyalar.

Aslı Erdoğan, Almanya'da barış ödülünü aldı

© AFP 2022 / Mohssen AssanimoghaddamAslı Erdoğan
Aslı Erdoğan - Sputnik Türkiye
Abone olTelegram
Aslı Erdoğan, iki hafta önce pasaportunu almasının ardından, Osnabrück Belediyesi tarafından kendisine verilen Barış Ödülü'nü almak için Almanya'ya gitti. Erdoğan ödül töreninde yaptığı konuşmada cezaevi deneyimini anlattı ve yaşadığı travmayı üzerinden henüz atamadığını söyledi.

Yazar Aslı Erdoğan, Osnabrück Belediyesi tarafından bu yıl kendisine verilen Erich Maria Remarque Barış Ödülü’nü aldı. Erdoğan, İngilizce yaptığı törendeki konuşmasında, cezaevinde yaşadığı deneyimi anlattı ve yaşadığı acı ve aşağılanmayı hala üzerinden atamadığını şu sözlerle anlattı:

"Hayatım boyunca mağdurların sesi olmaya çalıştım, ta ki kendim de bir mağdur olana dek. (…) Aslında ödün vermeyen karakterin sahibi ben değilim, edebiyatın kendisi.”  

10 kişilik jürinin Erdoğan’ı ödüle layık görenlerinin gerekçesinde “Yazılarının odağında tüm hassasiyeti, şiirselliği ve çıplaklığı ile kadınlara yönelik ayrımcılık bulunuyor. Ama yazar bunun da ötesinde soykırım, şiddet, baskı, işkence ve savaş konularına kendini adıyor” ifadeleri yer alıyor.

Aslı Erdoğan - PEN - Sputnik Türkiye
Aslı Erdoğan, pasaportunu geri aldı
'ÖZGÜRLÜK VE BARIŞ İÇİN GÖSTERDİĞİN ÇABANIN ÖNÜNDE SAYGIYLA EĞİLİYORUM'

Aslı Erdoğan’a verilen ödülün takdim konuşmasını, Alman Kitap Basım ve Yayıncıları Derneği’nin Başkanı Alexander Skipis yaptı. Skipis, konuşmasında Erdoğan'a “Özgürlük ve barış için gösterdiğin çabanın önünde saygı ile eğiliyorum” dedi.

Erdoğan için “Savaşın ve baskının vahşetini tüm çıplaklığı ile kelimenin tüm gücünü kullanarak hassasça tasvir ediyor” diyen Skipis sözlerine şöyle devam etti:

“Biz refah dolu yaşamımızda gerçek, adalet ve barış gibi önemli değerler için kimi zaman hatalı bir tutum içinde olurken, Aslı Erdoğan bu değerler için hayatını riske atıyor.” 

Skipis, 2016 yılında Aslı Erdoğan’ın tutuklu bulunduğu cezaevi önünde temsili bir nöbet başlatmıştı.

Adını, savaş karşıtı edebiyat klasikleri arasında yer alan “Batı Cephesinde Yeni Bir Şey Yok”un Alman yazarı Erich Maria Remarque’ten alan ödül, bu yıl 14’üncü kez verildi.

OSNABRUCK BELEDİYESİ CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN'A MEKTUP GÖNDERMİŞTİ

Aslı Erdoğan - PEN - Sputnik Türkiye
PEN’den Aslı Erdoğan için kampanya
Aslı Erdoğan kapatılan Özgür Gündem gazetesinde nöbetçi genel yayın yönetmeni olarak görevini sürdürürken terör propagandası yaptığı iddiasıyla yargılanmış ve 2016 yılının Ağustos ayında tutuklanmıştı. Yazar, geçen Aralık ayında şartlı olarak tahliye edilmişti. Erdoğan’ın yurt dışına çıkış yasağı hazirandaki duruşmada kaldırılmış, ancak pasaportu kendisine bir süre geri verilmemişti.

Alman Kitap Basım ve Yayıncıları Derneği ile Osnabrück Belediyesi, Erich-Maria-Remarque Barış Ödülü’ne layık görülen Erdoğan’ın yurtdışına çıkabilmesine izin verilmesi için, yaklaşık 3 hafta önce Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a bir mektup göndermişti. Erdoğan’ın pasaportu iki hafta önce geri verildi.

Haber akışı
0
Tartışmaya katılmak için
giriş yapın ya da kayıt olun
loader
Sohbetler
Заголовок открываемого материала