Dünya haritası - Sputnik Türkiye
DÜNYA
Rusya, ABD, Avrupa ve Ortadoğu başta olmak üzere dünyanın dört bir yanından son dakika haberleri, analizler ve özel dosyalar.

CNN: FBI, Trump'ın seçim kampanyası müdürü Manafort'un telefonlarını dinledi

© REUTERS / Rick WilkingABD Başkanı Donald Trump, seçim kampanyası müdürü Paul Manafort
ABD Başkanı Donald Trump, seçim kampanyası müdürü Paul Manafort - Sputnik Türkiye
Abone olTelegram
CNN, ABD Başkanı Donald Trump'ın seçim kampanyası müdürü Paul Manafort'un, 2016 başkanlık seçimlerinden önce ve sonra FBI tarafından telefonlarının dinlendiğini iddia etti.

Donald Trump, Paul Manafort, Ivanka Trump - Sputnik Türkiye
FBI, Trump'ın kampanya müdürü Manafort'un evinde 'Rusya' araması yaptı
CNN'in haberine göre FBI, Manafort'un telefonlarını dinlemek için gizli mahkeme emirlerini kullandı.

Öte yandan 3 ayrı kaynağa dayandırılan haberde, elde edilen bazı istihbarat verilerinin, Trump'ın seçim kampanyasına yardım etmesi için Manafort'un Rusya'dan talepte bulunduğuna dair şüpheleri tetiklediği de iddia edildi.

Fakat kaynaklardan 2'si bu verilerin henüz doğrulanmadığını söyledi.

‘MANAFORT'U İZLEME FAALİYETİ 2014'TE BAŞLADI'

CNN'e göre FBI, Ukrayna'nın eski iktidar partisiyle iş birliği yaptığı iddialarından dolayı Manafort'u 2014'te soruşturmaya başladı.

​Manafort'a yönelik izleme faaliyetine mahkemenin izin verdiği ve Yabancı İstihbarat İzleme Yasası (FISA) ile de uyumlu olduğu belirtildi.

Faaliyetin delil yetersizliğinden dolayı sona erdirildiği fakat aynı sürecin 2017 yılının başında yeni bir FISA emriyle tekrar başladığı aktarıldı.

İzleme faaliyetinin, Rusya'nın ABD başkanlık seçimlerine müdahalede bulunduğu iddiasıyla başlatılan soruşturmanın bir parçası haline geldiği kaydedildi.

Natalya Veselnitskaya - Sputnik Türkiye
Veselnitskaya: FBI'ın Manafort'un evinde yaptığı arama, Trump Jr ile yaptığımız görüşmeyle ilgili değil
NYT: MANAFORT'A DAVA AÇMAYI PLANLADILAR

New York Times'ın haberinde ise FBI'ın evine düzenlediği baskının ardından Manafort'a dava açılmasının planlandığı belirtildi.

ABD Başkanı Donald Trump'ın oğlu Trump Jr, damadı ve danışmanı Jared Kushner ile birlikte Rusya soruşturmasında adı en çok geçen kişilerden biri olan Manafort'un, 9 Haziran 2016'da söz konusu isimlerle 'Kremlin bağlantılı' Rus avukat Natalia Veselnitskaya ile New York'taki Trump Tower'da bir araya geldiği yazılmıştı.

Ayrıca Manafort, 26 Temmuz'da ABD Senatosu'nda soruşturmaya ilişkin olarak ifade vermişti.

Öte yandan aynı tarihte FBI'ın Manafort'un evlerinden birinde Rusya soruşturması kapsamında arama yaptığı belirtilmişti.

Haber akışı
0
Tartışmaya katılmak için
giriş yapın ya da kayıt olun
loader
Sohbetler
Заголовок открываемого материала