Dünya haritası - Sputnik Türkiye
DÜNYA
Rusya, ABD, Avrupa ve Ortadoğu başta olmak üzere dünyanın dört bir yanından son dakika haberleri, analizler ve özel dosyalar.

16 Nisan referandumu AİHM'in gündemine taşındı

© AAAİHM
AİHM - Sputnik Türkiye
Abone olTelegram
Türkiye'den bir grup sivil toplum kuruluşu, 16 Nisan referandumunu Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) gündemine taşıdı. Başvuruya CHP'nin Avrupa'daki parti örgütü de destek verdi.

Almanya'da yaşayan Türkiye vatandaşı CHP'liler, seçim sonuçlarını parti temsilciliğinde takip etti - Sputnik Türkiye
'16 Nisan'da AİHM'in içtihatlarını değiştirecek ihlaller oldu, başvuru haziranda yapılacak'
Aralarında Türkiye Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB), Halkevleri ve Pir Sultan Abdal 2 Temmuz Vakfı'nın da yer aldığı kuruluşlar AİHM'ye 8 bireysel dava başvurusunda bulundu.

Deutsche Welle Türkçe'nin haberine göre başvurularda Yüksek Seçim Kurulu'nun (YSK) 560 sayılı itirazların reddi kararı hedef alındı.

Bu karara karşı iç hukukta itiraz olasılığı bulunmamasının Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi'nin mahkemeler önünde etkin başvuru hakkıyla ilgili 13. maddesine aykırı olduğu savunuldu.

‘SEÇMENLERİN İFADE ÖZGÜRLÜKLERİ İHLAL EDİLDİ'

Davacılar referandumun Türk Anayasası'nın 72 maddesini doğrudan veya dolaylı biçimde etkileyecek olması nedeniyle Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi'nin Ek Protokolü'nün serbest seçim hakkıyla ilgili 3. maddesinin ihlal edildiği tezini öne sürdü.

Davacı kuruluşlar tüm bunlara ek olarak seçmenlerin ifade özgürlüklerinin ihlal edildiği tezini de savundu.

AİHM'nin bu başvuruyu esastan görüp görmeyeceğine dair kararını ne zaman vereceği henüz bilinmiyor.

AİHM - Sputnik Türkiye
AİHM'e referandum başvurusunda CHP'yi umutlandıran karar
‘REFERANDUM ADİL KOŞULLARDA GERÇEKLEŞMEDİ'

Başvuru sonrasında AİHM önünde basın açıklaması yapıldı. Basın açıklamasında ‘16 Nisan referandumunun meşru olmadığı' ve ‘eşit ve adil koşullarda gerçekleşmediği' ifade edildi.

Referandumun ‘cumhuriyet, laiklik, demokrasi ve adalet gibi değerleri bertaraf eden, tek adam rejimine geçiş niteliğinde olduğu' ve ‘halkın iradesini yansıtmadığı' görüşü dile getirildi.

‘ADALET YÜRÜYÜŞÜ'NE DESTEK VERİLDİ

AİHM'e yapılan başvuru çoğu CHP'li 200 kişilik bir grubun katılımıyla gerçekleşti. Grup AİHM'e başvuru sonrası Avrupa Konseyi binası önünde toplanarak CHP İstanbul milletvekili Enis Berberoğlu'nun tutuklanışını protesto etti, CHP'nin ‘Adalet Yürüyüşü'ne destek verdi.

Burada bir konuşma yapan CHP Parti Meclis üyesi Emre Çam, "Adalet sadece Maltepe'ye değil, Edirne'ye de lazım, Kandıra Kadın Cezaevine de lazım, Silivri'ye de lazım, Bakırköy Kadın Cezaevine de lazım" şeklinde konuştu.

AİHM'ye başvuruda bulunan sivil toplum kuruluşları Avrupa Konseyi'nden temsilcilerle de görüştü.

Haber akışı
0
Tartışmaya katılmak için
giriş yapın ya da kayıt olun
loader
Sohbetler
Заголовок открываемого материала